Κόσοβο-Ελλάδα

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της Ελλάδας με το Κόσοβο για τη 2η αγωνιστική του Nations League by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική μας, η οποία ήρθε 0-0 με τη Σλοβενία την Πέμπτη, είναι στο τρίτο γκρουπ της League C by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση θα καλυφθεί τηλεοπτικά από OPEN TV και Cosmotesports1, ενώ ραδιοφωνικά θα υπάρχει μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94.6, σε περιγραφή Κώστα Μιαούλη. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα μέσω του sport-fm.gr by Αποστόλης Λιβάνιος
Ελλάδα (Τζον Φαντ Σιπ): Μπάρκας, Γιαννούλης, Σταφυλίδης, Σβάρνας, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Φορτούνης, Λημνιός, Μπακασέτας, Κουλούρης by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι υπόλοιποι παίκτες της αποστολής: Διούδης, Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Σιόβας, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Φούντας, Λαμπρόπουλος, Παυλίδης, Κυριακόπουλος, Μάνταλος και Τζόλης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Εκτός αποστολής έμεινε για τη γαλανόλευκη ο Λάζαρος Ρότα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολλανδός τεχνικός επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Κώστα Σταφυλίδη αντί του Δημήτρη Σιόβα στην άμυνα, τον Κώστα Φορτούνη αντί του Πέτρου Μάνταλου πίσω από τον επιθετικό και αριστερά και τον Ευθύμη Κουλούρη αντί του Βαγγέλη Παυλίδη στην κορυφή της επίθεσης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σταθεροί σε σχέση με την πρεμιέρα είναι ο Μπάρκας στο τέρμα, ο Σβάρνας στόπερ, ο Γιαννούλης αριστερός και ο Μπακάκης δεξί μπακ, οι Κουρμπέλης και Ζέκα στο κέντρο, ο Μπακασέτας και ο Λημνιός στη μεσοεπιθετική γραμμή (κεντρικά και δεξιά αντίστοιχα). by Αποστόλης Λιβάνιος
Κόσοβο (Μπερνάρ Σαλάν): Ουικάνι, Χαντερτζιονάι, Αλίτι, Ραχμάνι, Βοϊβόντα, Β. Μπερίσα, Ντρέσεβιτς, Χαλίμι, Ζενέλι, Σελίνα, Νούχιου by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο: Μούριτς, Μπεκάι, Τάκι, Μπρόϊα, Χασάνι, Ρασκάι, Μπ. Μπερίσα by Αποστόλης Λιβάνιος
Το Κόσοβο ήρθε 1-1 με τη Μολδαβία στην πρεμιέρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Τώρα γίνεται η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου των δύο χωρών by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής είναι ο Τσέχος Κράλοβετς. by Αποστόλης Λιβάνιος
by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
2' ΓΚΟΛ η Ελλάδα, 0-1! Πολύ γρήγορη επίθεση της Εθνικής, η μπάλα πέρασε από Φορτούνη και Κουλούρη προτού φτάσει στον Λημνιό που έπιασε δυνατό σουτ και ο Ουικάνι έδιωξε, αλλά ο άσος του ΠΑΟΚ πήρε το... ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ από κοντά
11' Απειλεί το Κόσοβο. Ο Ζελένι προσπάθησε να φύγει στην πλάτη της ελληνικής άμυνας και με το σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάρκα, όπως και στη συνέχεια σε κεφαλιά του Νούχιου by Αποστόλης Λιβάνιος
16' Συρτό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Ουικάνι by Αποστόλης Λιβάνιος
18' Σέντρα του Φορτούνη και άστοχη κεφαλιά του Λημνιού που δεν ανησύχησε τον Ουικάνι by Αποστόλης Λιβάνιος
22' Κακή επέμβαση του Μπάρκα, που του έφυγε η μπάλα από τα χέρια έπειτα από κόρνερ των γηπεδούχων, αλλά ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Στη συνέχεια Ζενέλι δεν μπόρεσε να τον ανησυχήσει by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει ανεβάσει την πίεση του το Κόσοβο. Κρατάει το 1-0 χωρίς να έχει ιδρώσει η Ελλάδα by Αποστόλης Λιβάνιος
Διακοπή λόγω ενοχλήσεων του Γιαννούλη που βρίσκεται στο έδαφος by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπενθυμίζεται ότι δεν υπάρχει ο Τσιμίκας στη διάθεση του Φαντ Σιπ by Αποστόλης Λιβάνιος
Προς το παρόν με 10 η Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει επιστρέψει ο Γιαννούλης by Αποστόλης Λιβάνιος
Πρόβλημα με τον Σταφυλίδη. Γλίστρησε και χτύπησε στον ώμο πέφτοντας, ενώ πρέπει να του κόπηκε κι η ανάσα για λίγο
Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του θα πάρει ο Σιόβας by Αποστόλης Λιβάνιος
40' Αλλαγή για την Ελλάδα. Σιόβας αντί Σταφυλίδη by Αποστόλης Λιβάνιος
42' H Ελλάδα έκλεψε την μπάλα κι έφυγε στην κόντρα, με τον Μπακασέτα να μοιράζει στον Κουλούρη που έφευγε φάτσα με τον Ουϊκάνι, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε αντικανονική θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
44' Σουτ Ντρέσεβιτς, η μπάλα έξω by Αποστόλης Λιβάνιος
45+2' Απειλεί η Εθνική, με τον Γιαννούλη να πιάνει συρτό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω by Αποστόλης Λιβάνιος
Είναι κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
45+3' Άστοχο σουτ του Κουλούρη by Αποστόλης Λιβάνιος
45+3' Καλή στιγμή για το Κόσοβο. Διαγώνιο σουτ του Χαλίμι, η μπάλα λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
Κίτρινη στον Μπερίσα by Αποστόλης Λιβάνιος
45+5' Κεφαλιά του Αχμάνι από κοντά, μπλόκαρε ο Μπάρκας by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στην Πρίστινα. Κόσοβο-Ελλάδα 0-1! Το γκολ του Λημνιού από το δεύτερο λεπτό, με διπλή προσπάθεια χωρίζει τις δύο ομάδες. Σε τόσο... ιδανική εκκίνηση πιθανόν να μην πόνταρε ούτε ο ίδιος ο Φαντ Σιπ, που ετοίμασε το πλάνο της Εθνικής. Από εκεί και πέρα είχε άλλες δύο καλές στιγμές η γαλανόλευκη, η οποία, ωστόσο, "έφαγε" κι άλλες δύο και γενικότερα προστάτεψε αυτό το 0-1, δίχως να φορτσάρει. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη δεύτερου μέρους! by Αποστόλης Λιβάνιος
47' Δυνατό σουτ του Μπακασέτα με το δεξί, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι ευκαιρίες του Κοσόβου στις καθυστερήσεις
51' ΓΚΟΛ η Ελλάδα, 0-2! Μετά από κόρνερ με πάσα προς το έξω, ο Γιαννούλης έκανε γέμισμα από τον άξονα και ο Σιόβας κοντρόλ με το στήθος και στη συνέχεια εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα by Αποστόλης Λιβάνιος
Γύρισμα του Λημνιού για τον Κουλούρη, ήταν πιθανόν λίγο πιο δυνατή η πάσα και ο φορ της Τουλούζ δεν μπόρεσε ούτε να κάνει κοντρόλ, ούτε να εκτελέσει με τη μια by Αποστόλης Λιβάνιος
53' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Ζενέλι και στη θέση του ο Μπέρνατ Μπερίσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
55' Δεύτερη αλλαγή για το Κόσοβο. Εκτός ο Χαλίμι μέσα ο Χαλάνι. by Αποστόλης Λιβάνιος
58' Ρασκάι αντί του τραυματία Βοϊβόντα για το Κόσοβο by Αποστόλης Λιβάνιος
60' Μασούρας αντί Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
69' Πολύ άστοχο σουτ του Σιόβα by Αποστόλης Λιβάνιος
71' Φιλόδοξη προσπάθεια του Κουλούρη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Άστοχη κεφαλιά του Κουρμπέλη σχεδόν από το ημικύκλιο της περιοχής by Αποστόλης Λιβάνιος
82' ΓΚΟΛ το Κόσοβο, 1-2! Κακό διώξιμο του Μπάρκα έπειτα από σέντρα του Χαντερτζιονάι και ο Μπέρνατ Μπερίσα από κοντά μειώνει by Αποστόλης Λιβάνιος
83' Μάνταλος αντί Κουλούρη. Χωρίς καθαρό φορ η Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
87' Χαμηλό σουτ του Χασάνι, μπλόκαρε ο Μπάρκας by Αποστόλης Λιβάνιος
87' Κίτρινη ο σκόρερ Μπέρνατ Μπερίσα για φάουλ στον Μάνταλο by Αποστόλης Λιβάνιος
89' Κίτρινη ο Κουρμπέλης by Αποστόλης Λιβάνιος
Παίζουμε με τη φωτιά στα τελευταία λεπτά by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στην Πρίστινα: Κόσοβο-Ελλάδα 1-2! Με τα τέρματα των Λημνιού (2') και Σιόβα (51') για τη γαλανόλευκη. Μείωσε ο Μπερίσα στο 82' by Αποστόλης Λιβάνιος