ΑΕΚ-Λαμία

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ΑΕΚ-Λαμία για την 3η αγωνιστική της Super League 1. by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι κιτρινόμαυροι, που προέρχονται από την πρόκριση επί της Σεν Γκάλεν, θέλουν τη νίκη ώστε να πάνε με ψυχολογία στην αναμέτρηση της Πέμπτης με τη Βόλφσμπουργκ και ει δυνατόν να καθαρίσουν νωρίς, ώστε να κρατήσουν δυνάμεις για το ματς με τους Γερμανούς by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάνω σε αυτήν τη λογική, ο Μάσιμο Καρέρα έχει κάνει εκτεταμένο ροτέισον. Έχοντας στον πάγκο Λιβάγια, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα και Σιμόες, ενώ εκτός αποστολής -ως γνωστόν- είναι ο Ολιβέιρα που ένιωσε ενοχλήσεις χτες. Βασικοί Γκαρσία (ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα), Χνιντ, Σάκχοφ (ντεμπούτο) και Μαχαίρας. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε αναλυτικά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες, Χνιντ, Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ by Αποστόλης Λιβάνιος
Λαμίας (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Νιασέ, Μπεχαράνο, Προβυδάκης, Χατζηστραβός, Ρόμανιτς, Καραμάνος by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο της Ένωσης: Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Λιβάγια, Ενομπακάρε, Αλμπάνης by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Θεοδωρόπουλος, Μπαχανάκ, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Βιγιάλμπα, Μπιανκόνι, Κωστίκα και Παλαβαντισβίλι by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος. Βοηθοί: Θεόφιλος Μωυσιάδης, Σπυρίδων Βασιλόπουλος 4ος Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος, AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς by Αποστόλης Λιβάνιος
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν όλα έτοιμα για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μάνταλου από τα δεξιά, άστοχη κεφαλιά του Μαχαίρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
2' Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, μπλόκαρε ο Εμπασί by Αποστόλης Λιβάνιος
Έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ σε επικίνδυνη κατάσταση έπειτα από κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
5' Στημένο με τον Προβυδάκη για τη Λαμία, δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Νιάσε. Δεν ήταν και τόσο καλό το γέμισμα by Αποστόλης Λιβάνιος
8' Απειλεί η ΑΕΚ και κέρδος ένα κόρνερ. Γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας με αποδέκτη τον Γκαρσία (που ξεκίνησε ουσιαστικά τη φάση) μετά το ωραίο μοίρασμα του Ανσαριφάρντ, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία και πήρε το κόρνερ από τον Σκόνδρα, ζητώντας κάτι παραπάνω by Αποστόλης Λιβάνιος
9' Άστοχη κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο κόρνερ του Μάνταλου by Αποστόλης Λιβάνιος
"Ο Γκαρσία συνδυάζεται ωραία με τον Ανσαριφάρντ, μπαίνει στην περιοχή, πέφτει έπειτα από ένα σπρώξιμο του Σκόνδρα, αλλά ο Τζήλος δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι…", αναφέρει η ΑΕΚ για την προηγούμενη φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
Λίγο μετά διαμαρτυρίες από την άλλη πλευρά σε μαρκάρισμα του Σβάρνα στον Ρόμανιτς. Πιθανόν να τον έχει τραβήξει, αλλά λίγο έξω από την περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
12' Σουτ εκτός περιοχής και πάλι από τον Ανσαριφάρντ, με την ίδια κατάληξη, αφού μπλόκαρε ο Επασί by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει καλό ρυθμό σε γενικές γραμμές το παιχνίδι, αλλά όχι σε πολύ υψηλή ένταση by Αποστόλης Λιβάνιος
14' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 1-0! Ο Ανσαριφάρντ έγινε αποδέκτης της μπάλας (μετά τη σέντρα του Λόπες) μέσα στην περιοχή, έβαλε πλάτη τον Αντέτζο, που κατά λάθος γύρισε προς τον Γκαρσία στην προσπάθειά του να διώξει κι ο νέος εξτρέμ της Ένωσης πλάσαρε σωστά τον Επασί και έκανε... σεφτέ με τα κιτρινόμαυρα. Ντεμπούτο με γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα για τον 23χρονο άσο
by Αποστόλης Λιβάνιος
18' Σουτ του Μαχαίρα για την ΑΕΚ, η μπάλα εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
22' Γύρισμα του Προβυδάκη από τα δεξιά, αλλά ο Τσιντώτα πρόλαβε τον Ρόμανιτς και μάζεψε by Αποστόλης Λιβάνιος
23' Σουτ του Ρόμανιτς, εύκολα ο Τσιντώτας by Αποστόλης Λιβάνιος
Κι ο Σταφυλίδης στο γήπεδο by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει πέσει ο ρυθμός κι έχει χαλάσει το παιχνίδι μετά το 1-0 by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Σουτ του Μάνταλου, κόντρα και στον Επασί η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Τα σουτ είναι 6(4)-1(1) μέχρι τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
39' Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου με πάσα, βρήκε τον Σάκχοφ, που έκανε πολύ άστοχο σουτ από το ημικύκλιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ένα λεπτό για τα 45 by Αποστόλης Λιβάνιος
45' Επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για την ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ μπούκαρε στην περιοχή με την αντίπαλη άμυνα να είναι ανοργάνωτη, αλλά ο Σκόνδρας του πήρε την μπουκιά απ' το στόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' Κίτρινη στον Σβάρνα by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' Ωραία προσπάθεια του Μαχαίρα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' Απειλεί η ΑΕΚ, που βγήκε στην επίθεση με τον Ανσαριφάρντ να φεύγει κάθετα, αλλά να διστάζει απέναντι στον Επασί. Στη συνέχεια βγήκε πλάγια και κλείστηκε με αποτέλεσμα να "σβήσει" η φάση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ-Λαμία 1-0! Σκόρερ ο Γκαρσία (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με γκολ) στο 14'. Σαφώς ανώτερη και πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ, ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, δίχως να έχει κινηθεί σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Δεν έχει απειληθεί ουσιαστικά και έχει ρίξει στροφές μετά το γκολ της και προφανώς έχει στο μυαλό της και το ματς της Πέμπτης με τη Βόλφσμπουργκ. Τα σουτ είναι 9(5)-1(1) by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα μπει ο Λιβάγια αντί Γκαρσία με την έναρξη του δεύτερου μέρους by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
46' Ωραία κίνηση του Προβυδάκη, αλλά με ακίνδυνο σουτ, που μπλόκαρε ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
48' Άστοχη κεφαλιά του Σάκχοφ σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
51' Διπλό δοκάρι για την ΑΕΚ! Υδραυλική κίνηση του Μαχαίρα και γύρισμα για τον Ανσαριφάρντ, που προ κενής εστίας δεν ευστόχησε, ενώ στη συνέχεια ο Μάνταλος έστειλε κι αυτός την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά
53' Βασιλαντωνόπουλος αντί Μπακάκη στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
54' Μακρινό σουτ του Μπεχαράνο, μπλόκαρε ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
57' Ο Βασιλόγιαννης στη θέση του Χατζηστράβου by Αποστόλης Λιβάνιος
58' Σημαντική ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Βασιλόγιαννης δεν έφτασε στην μπάλα και ο Βασιλαντωνόπουλος έδιωξε σε κόρνερ
60' Μπουλούλης αντί Νιάσε για τη Λαμία by Αποστόλης Λιβάνιος
61' Σιμόες αντί Μάνταλου για την ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
Κακό έως τώρα το ματς στο δεύτερο μέρος. Υπό την έννοια, ότι δεν έχει καλό ρυθμό. by Αποστόλης Λιβάνιος
65' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 2-0! Ο Μαχαίρας μάζεψε την αντίπαλη άμυνα πάνω του και έσπασε για τον Κρίστιτσιτς, που με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
68' Κεφαλιά του Σβάρνα σε στημένη φάση, στην αγκαλιά του Επασί η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
69' Σκαφτό σουτ του Κρίστιτσιτς, έπειτα από ωραία ενέργεια, στην αγκαλιά του Επασί η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα μπει και ο Ενομπακάρε σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Χαμηλό σουτ του Σκόνδρα, δεν ανησυχεί ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
74' Επικίνδυνη επίθεση της Λαμίας από τα δεξιά, δεν μπόρεσαν Καραμάνος και Ρόμανιτς να απειλήσουν τον Τσιντώτα by Αποστόλης Λιβάνιος
75' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Αλμπάνης αντί Μαχαίρα και Ενομπακάρε αντί Ανσαριφάρντ. by Αποστόλης Λιβάνιος
77' Βιγιάλμπα και Μπιανκόνι στη θέση των Καραμάνου και Σκόνδρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
78' Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από μακρινό γέμισμα, αλλά πήρε μόνο ένα κόρνερ με το σουτ του. by Αποστόλης Λιβάνιος
85' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 3-0! Γύρισμα του Αλμπάνη από τα αριστερά, ο Σαραμαντάς πήρε... παραμάζωμα τον Ενομπακάρε, που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
89' Κακό τελείωμα του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, άουτ η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος

90+2'

Δυνατό σουτ του Βιγιάλμπα, έδιωξε ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος

Τέλος στο ματς. ΑΕΚ-Λαμία 3-0!

Γκαρσία (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με γκολ) στο 14’, Κρίστιτσιτς στο 65’ και Ενομπακάρε (ντεμπούτο με γκολ) στο 85’ τα γκολ της «Ένωσης». by Αποστόλης Λιβάνιος