Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης για την 7η αγωνιστική της Super League 1 by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 15:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports2 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι Πειραιώτες έχουν δέκα βαθμούς (με δύο λιγότερα ματς) και είναι στην τρίτη θέση. Προέρχονται από την ήττα με 2-0 από την Πόρτο για τη 2η αγωνιστική του Champions League. Την περασμένη εβδομάδα δεν αγωνίστηκαν, αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι χρωστάνε 3 ματς, είναι στην 10η θέση με 3 βαθμούς. Την περασμένη εβδομάδα δεν αγωνίστηκαν ούτε αυτοί αφού αναβλήθηκε το ματς με τη Λαμία by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων... by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Σισέ, Παπαδόπουλος, Βινάγκρε, Ντρέγκερ - Μπουχαλάκης, Πέπε - Λοβέρα, Φορτούνης, Μπρούμα - και Χασάν. by Αποστόλης Λιβάνιος
Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Βιτλής, Κολ, Σλίβκα, Φατιόν, Μουνιέ, Ιωαννίδης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι γηπεδούχοι παρατάσσονται (ως συνήθως) με σύστημα 4-2-3-1, οι φιλοξενούμενοι όπως φαίνεται με 5-4-1 by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Κρίστινσον, Σεμέδο, Εμβιλά, Ελ Αραμπί, Μασούρας, Χολέμπας, Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο του Απόλλωνα: Γιαννακόπουλος, Λαγός, Μπεντινέλι, Βάρκας, Φερνάντες, Κραγιόπουλος, Ρώσση, Χειριτράντας και Τσιλούλης by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Πέδρο Μαρτίνς προέβη σε rotation, κάνοντας οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Θέλοντας να δώσει ανάσες στην ομάδα του ενόψει της δύσκολης αναμέτρησης με τη Μάντσεστερ Σίτι την Τρίτη by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου. Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Παντελής Σπυρόπουλος 4ος Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης VAR: Στέφανος Κουμπαράκης, AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου by Αποστόλης Λιβάνιος
Έγινε η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση το ματς έως τώρα. Έχει κλείσει καλά τους χώρους ο Απόλλων by Αποστόλης Λιβάνιος
8' Σουτ του Ιωαννίδη, μπλοκάρει ο Σα by Αποστόλης Λιβάνιος
9' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κεφαλιά του Σισέ μετά από φάουλ του Φορτούνη, απέκρουσε ο Βέρχουλστ by Αποστόλης Λιβάνιος
11' Απειλεί ο Απόλλων. Καρφωτή κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά τη σέντρα του Βίτλη από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε έξω, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.
by Αποστόλης Λιβάνιος
20' Δοκίμασε το πόδι του ο Σλίβκα, η μπάλα πέρασε εκτός δίχως να ανησυχήσει ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23' Σουτ του Βιτλή έξω από την περιοχή, κόντρα στον Ντρέγκερ και κόρνερ για τον Απόλλωνα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Φατιόν by Αποστόλης Λιβάνιος
Επιστροφή στη δράση by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Μπρούμα έχει μετακινηθεί αριστερά στα τελευταία λεπτά by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν είναι παραγωγικός. Έχει βραχυκυκλώσει, παίζοντας κόντρα σε μια ομάδα που κύριο μέλημά της είναι η άμυνα, περιμένοντας τον αντίπαλο και έχοντας σε σημαντικό διάστημα όλους τους παίκτες πίσω από τη σέντρα. Όταν η μπάλα είναι στα στόπερ των Πειραιωτών, οι φιλοξενούμενοι ανεβαίνουν και πιέζουν ψηλά. by Αποστόλης Λιβάνιος
31' Σουτ του Λοβέρα εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Απόλλωνα by Αποστόλης Λιβάνιος
33' Κίτρινη στον Βιτλή by Αποστόλης Λιβάνιος
34' Σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φάουλ του Φορτούνη λίγο έξω από την περιοχή, κεφαλιά του Χασάν και ωραία απόκρουση του Βέρχουλστ, που έδιωξε σε κόρνερ.
36' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.Σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο γκολκίπερ του Απόλλωνα
Πιέζει ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
Ενοχλήσεις στη μέση ο Μπουχαλάκης. Σηκώθηκε ο Εμβιλά για ζέσταμα by Αποστόλης Λιβάνιος
Δεν θα συνεχίσει ο Μπουχαλάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
40' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό.Εμβιλά αντί Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
45' Κεφαλιά του Χασάν στο γέμισμα του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Βέρχουλστ by Αποστόλης Λιβάνιος
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
45+2' Νέα κεφαλιά του Σισέ στο κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
Δημιουργεί προβλήματα από αέρος με Χασάν και Σισέ ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 0-0! Τα έχουν βρει δύσκολα οι Πειραιώτες, κόντρα σε μια ομάδα που παίζει αρκετά σφιχτά. Δεν είχαν συνοχή (παίζοντας με οκτώ αλλαγές ενόψει Σίτι) σε σημαντικό μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ πίεσαν στα τελευταία λεπτά. Έχουν απειλήσει ουσιαστικά μόνο από αέρος με Σισέ και Χασάν (κορυφαία η κεφαλιά του στο 34'), ενώ σημαντική ευκαιρία έχασε στο 36' ο Μπρούμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με τον Ιωαννίδη στο 11'. Αναγκαστική αλλαγή ο Μπουχαλάκης λόγω ενοχλήσεων στη μέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ελ Αραμπί αντί Φορτούνη και Βαλμπουενά αντί Μπρούμα. Με δύο φορ πλέον οι Πειραιώτες by Αποστόλης Λιβάνιος
Μπορεί ο Φορτούνης να μην έλαμψε σε κανονική ροή, αλλά ό,τι φάση έχει κάνει στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει από στημένη φάση του 28χρονου άσου. Την ίδια ώρα ο Λοβέρα κινείται σε ρηχά νερά και πάλι. by Αποστόλης Λιβάνιος
52' Άστοχη κεφαλιά του Μπρούτσιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
56' Κίτρινη για τον Ολυμπιακό, την είδε ο ο Παπαδόπουλος by Αποστόλης Λιβάνιος
59' Απειλεί ο Απόλλων. Στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι μετά το κακό διώξιμο του Σισέ, αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος απομάκρυνε την ώρα που ο Ιωαννίδης έμπαινε στην περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
60' Σουτ του Ιωαννίδη, μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Δεν έχει απειλήσει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος by Αποστόλης Λιβάνιος
61' Μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός! Καρφωτή κεφαλιά του Χασάν, έδιωξε ο Βέρχουλστ με τρομερή απόκρουση
62' Μασούρας αντί Λοβέρα για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
64' Μουνιέ και Κολ εκτός και Τσιλούλης-Μπεντινέλι μέσα για τον Απόλλωνα. by Αποστόλης Λιβάνιος
65' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο φάουλ του Βαλμπουενά by Αποστόλης Λιβάνιος
66' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ο Χασάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από φάση διαρκείας. by Αποστόλης Λιβάνιος
Γίνεται συνεννόηση με VAR. Για σπρώξιμο του Χασάν στον Λισγάρα στη μεταξύ τους μονομαχία by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπάρχει γκολ τελικά. Έγινε έλεγχος στο VAR από τον Παπαπέτρου! Υπάρχει ένα σπρώξιμο του Χασάν στον Λισγάρα, που φαίνεται μεν να πέφτει κάπως εύκολα κι ενώ είναι ένας πολύ δυνατός παίκτης, αλλά σίγουρα δεν είναι και εντελώς αθώα η κίνηση του Αιγύπτιου. Είναι από τις φάσεις που χρειάζεται... δυναμόμετρο για να είσαι σίγουρος. by Αποστόλης Λιβάνιος
72' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Ωραίο άνοιγμα παιχνιδιού από τον Βαλμπουενά, γύρισμα του Μασούρα από τα αριστερά και πλασέ του Χασάν από την καρδιά της περιοχής by Αποστόλης Λιβάνιος
78' Απειλεί ο Απόλλων με σουτ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή, αλλά από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων by Αποστόλης Λιβάνιος
80' Έξω ο Ιωαννίδης και μέσα ο Φερνάντεθ, αλλά και ο Λαγός αντί του Βιτλή by Αποστόλης Λιβάνιος
82' Κεφαλιά του Σλίβκα έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
82' Ο Μπρούνο αντί του Ντρέγκερ για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
83' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά Μασούρα, νέα από τον Ελ Αραμπί και κόρνερ για τους γηπεδούχους. by Αποστόλης Λιβάνιος
84' (Δεύτερο) Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Ελ Αραμπί στη σέντρα του Βαλμπουενά, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βέρχουλστ. by Αποστόλης Λιβάνιος
86' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Κραγιόπουλος αντί Φατιόν by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Σουτ του Ντομίγνκες, η μπάλα έξω by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο Φάληρο. Ολυμπιακός-Απόλλων 2-0, με τα δύο γκολ του Χασάν! by Αποστόλης Λιβάνιος