Άρης-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη στη «μάχη» κορυφής στο «Κλ. Βικελίδης» ανάμεσα στον Άρη και τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
Αφού οι δύο ομάδες έχουν από 19 βαθμούς σε 7 ματς, την ώρα που ο τρίτος, ΠΑΟΚ, έχει 18 βαθμούς σε 8 ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί από το Novasports2 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Αλέξη Σαββόπουλου by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε αρχικά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα μέσω του sport-fm.gr by Αποστόλης Λιβάνιος
Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρε, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Τζέγκο, Γκάμα, Γκαρσία, Μάνος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Λοβέρα, Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
Σε τέσσερις (αναγκαστικές και μη) αλλαγές προέβη ο Πέδρο Μαρτίνς συγκριτικά με την αναμέτρηση κόντρα στη Σίτι. Βασικοί Ελ Αραμπί, Χολέμπας, Λοβέρα και Μπουχαλάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κουέστα, Δεληζήσης, Μαντσίνι, Λόπεθ, Σίλβα, Μπερτόγλιο, Κάτσε, Γκάνεα, Μπαγκαλιάνης by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Κρίστινσον, Σουντανί, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Βρουσάι, Μασούρας, Κάιπερς, Ντρέγκερ, Μπα by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία) Βοηθοί: Γκόραν Πατάκι – Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατία) VAR: Ντάριο Μπελ (Κροατία) AVAR: Πολυχρόνης Κωσταρας (Αιτωλ/νίας) 4ος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από το 1-0 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που μεσοβδόμαδα ηττήθηκαν με 1-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι στο Champions League, επικράτησαν 1-0 του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα το προηγούμενο Σάββατο by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Άρης αφιερώνει τη 10η αγωνιστική, έχοντας και τον Ολυμπιακό στο πλευρό του, στη "Λάμψη" (Σύλλογος Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματικές Ασθένειες), με σκοπό την ενίσχυσή του. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έγινε η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, σχεδόν όλα έτοιμα για τη σέντρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
Τίποτα σπουδαίο έως τώρα στην αναμέτρηση, πέραν μιας κόντρας που προσπάθησε να βγάλει ο Άρης με τον Μάνο by Αποστόλης Λιβάνιος
10' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί έφυγε στην κόντρα, έκανε προσποίηση για να φέρει την μπάλα στο δεξί, αν και είχε τον Φορτούνη αριστερά, αλλά ο Σιαμπάνης μπλόκαρε το σουτ του που ήταν συρτό
by Αποστόλης Λιβάνιος
Φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού μετά από κόρνερ, με τους παίκτες του Άρη να μην παίρνουν κάτι στο σουτ του Τζέγκο by Αποστόλης Λιβάνιος
16' Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί μοίρασε ωραία στον Φορτούνη, που ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή κόντρα σε Μπεναλουάν και Σούντγκρεν, αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
Φάουλ για τον Ολυμπιακό αρκετά έξω από την περιοχή, αλλά σε καλή θέση για γέμισμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
20' Κεφαλιά του Σισέ στην εκτέλεση του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης by Αποστόλης Λιβάνιος
29' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά, πέρασε από πολλά σώματα η μπάλα, με την άμυνα του Άρη να αδρανεί και ο Μπουχαλάκης με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, άνοιξε το σκορ by Αποστόλης Λιβάνιος
31' Προσπάθεια του Άρη να απαντήσει κατευθείαν. Ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μάνος επιδίωξε να απειλήσει, με τον Σισέ να απομακρύνει, προτού δοθεί οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
34' Ωραία κίνηση του Ματέο από τα δεξιά, σουτ στα σώματα, διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού και άστοχο σουτ του Γκάμα στη συνέχεια by Αποστόλης Λιβάνιος
40' Κίτρινη στον Σεμέδο για παρατεταμένο μαρκάρισμα στον Γκάμα by Αποστόλης Λιβάνιος
Φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη by Αποστόλης Λιβάνιος
42' Εκτέλεσε ο Ματίγια, έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού και στη συνέχεια ο Ματέο Γκαρσία έπιασε εντελώς άστοχο σουτ από το ημικύκλιο by Αποστόλης Λιβάνιος
44' Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Χολέμπας δεν μπόρεσε να απειλήσει στη σέντρα του Ραφίνια by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο "Κλ. Βικελίδης"! Άρης-Ολυμπιακός 0-1! Το τέρμα που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι του Μπουχαλάκη στο 29'. Δίχως καλό ρυθμό και πολλές φάσεις το ματς, αλλά οι λίγες που είχε ήταν και καλές. Οι Πειραιώτες είχαν, πέραν του γκολ μια καλή φάση με τον Ελ Αραμπί στο 10' και μια κλασική με τον Φορτούνη στο 16', ενώ ο Άρης άφησε ημιτελείς τις προσπάθειές του. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη δεύτερου μέρους! by Αποστόλης Λιβάνιος
47' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-2! Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, έπειτα από αντεπίθεση, η μπάλα πέρασε από τον Λοβέρα και έφτασε στον Μπουχαλάκη που έκανε ωραίο κοντρόλ και τελείωσε άψογα τη φάση με εξαιρετικό σουτ στην αριστερή γωνία του Σιαμπάνη. Δεύτερο γκολ για τον διεθνή μέσο. Και πάλι από συνεργασία Φορτούνη και Μπουχαλάκη το γκολ. by Αποστόλης Λιβάνιος
49' Λάθος του Εμβιλά λίγο μπροστά από την περιοχή του Ολυμπιακού, σουτ του Μάνου με τη μια δίχως τύχη. by Αποστόλης Λιβάνιος
56' Κεφαλιά του Σεμέδο, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης. by Αποστόλης Λιβάνιος
57' Λόπεθ αντί Μάνου και Σίλβα αντί Γκαρσία για τον Άρη. by Αποστόλης Λιβάνιος
60' Κίτρινη στον Σισέ για άγαρμπο μαρκάρισμα στον Τζέγκο. by Αποστόλης Λιβάνιος
63' Μασούρας αντί Λοβέρα by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κόντρα για τους Πειραιώτες που ολοκληρώνονται με δυνατό-άστοχο σουτ του Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
74' ΓΚΟΛ ο Άρης, 1-2! Κίνηση του Σίλβα από τα αριστερά και γύρισμα για τον Μπερτόγλιο που πλάσαρε εύστοχα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ανέβηκε ο Άρης μετά το γκολ του Μπερτόγλιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
81' Δυνατό σουτ του Αραμπί έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω στον Μπεναλουάν προτού επέμβει ο Σιαμπάνης. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Φορτούνης by Αποστόλης Λιβάνιος
83' Κάιπερς αντί Ελ Αραμπί και Βρουσάι αντί Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
Κίτρινη στον Φορτούνηγια καθυστέρηση κατά την αντικατάστασή του. by Αποστόλης Λιβάνιος
84' Ο Γκανέα αντί του Σούντγκρεν. by Αποστόλης Λιβάνιος
90' Εξαιρετική κίνηση του Βρουσάι που πέρασε τέσσερις αντιπάλους, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε το κόρνερ. Πραγματική εντυπωσιακή φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Τόσο ο Μπεναλουάν όσο και ο Κάιπερς πέρασαν εκτός αγώνα, καθώς έχουν ματώσει από σύγκρουση. by Αποστόλης Λιβάνιος
Επιστροφή στη δράση με 10 παίκτες για τους δύο αντιπάλους by Αποστόλης Λιβάνιος
90+10' Πέπε αντί Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο ματς. Άρης-Ολυμπιακός 1-2. Τα δύο γκολ των νικητών ο Μπουχαλάκης (29’, 47’), μείωσε ο Σίλβα. Μόνοι πρώτοι στην κορυφή οι Πειραιώτες. by Αποστόλης Λιβάνιος