Γεια σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της κρίσιμης αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Πόρτο για την αυλαία των ομίλων του Champions League by Αποστόλης Λιβάνιος
Οι Πειραιώτες θέλουν, ως γνωστόν, ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα με τη Μαρσέιγ (που παίζει στην Αγγλία με τη Σίτι) ώστε να παίξουν στο Europa League by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε αρχικά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα από τον ΣΠΟΡ FM by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βρουσάι, Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα - Νανού, Εμπέμπα, Λέιτε, Ζαϊντού - Γκρούγιτς, Ρομάριο Μπαρό - Οτάβιο, Ζοάο Μάριο, Φελίπε Άντερσον - Τόνι Μαρτίνεζ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Καραργύρης, Τζολάκης, Σουντανί, Φορτούνης, Πέπε, Βινάγκρε, Ανδρούτσος, Μπα, Παπαδόπουλος, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μαρτσέσιν, Λουμ, Λουίς Ντίας, Ουρίμπε, Ταρεμί, Νακαζίμα, Μαρεγκά, Κορόνα, Μαναφά, Εβανίλσον, Σαρ, Φάμπιο Βιέιρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ Βοηθοί: Μαρκ Μπορς και Στέφαν Λουπ VAR: Μάρκο Φριτς και Χαρμ Όσμερς Τέταρτος: Ντονάτας Ρούμσας by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπενθυμίζεται ότι στο ματς του πρώτου γύρου η Πόρτο νίκησε με 2-0 by Αποστόλης Λιβάνιος
by Αποστόλης Λιβάνιος
Ένα τέταρτο για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Υπενθυμίζεται ότι ο Φορτούνης ένιωσε ενοχλήσεις κι έμεινε εκτός αρχικού σχήματος, ενώ προοριζόταν για βασικός. Στη θέση του ο Μασούρας. Ντρέγκερ, Μπρουμά, Βαλμπουενά και Χασάν είναι εκτός αποστολής. by Αποστόλης Λιβάνιος
"Από την Πόρτο παίρνεις αποτέλεσμα μόνο με ένα τρόπο. Αν ο Ολυμπιακός…", σχολιάζει ο Κώστας Νικολακόπουλος μέσω του sport-fm.gr by Αποστόλης Λιβάνιος
Και επειδή έχει μεγάλη σημασία και το συγκεκριμένο παιχνίδι, η Σίτι παρατάσσεται με εννέα αλλαγές κόντρα στη Μαρσέιγ. by www.sport-fm.gr
Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Στέφεν, Γουόκερ, Ακέ, Λαπόρτ, Γκαρθία, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο, Τόρες, Φόντεν, Μαχρέζ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Βέβαια, πρόκειται και πάλι για παίκτες μεγάλης αξίας by Αποστόλης Λιβάνιος
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του "Γ. Καραϊσκάκης" by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν όλα έτοιμα για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
«Μάχη» στο ξεκίνημα, καμία υποψία φάσης στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Τσεκάρισμα για χέρι-πέναλτι υπέρ της Πόρτο! by Αποστόλης Λιβάνιος
Δεν υπάρχει κάποιο ξεκάθαρο ριπλέι έως τώρα για να σας πούμε by Αποστόλης Λιβάνιος
9' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πόρτο! Σε εκτέλεση κόρνερ του Οτάβιο, κεφαλιά του Μαρτίνεζ, νέα κεφαλιά του Άντερσον που στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, αλλά έχει προηγηθεί ανόητο χέρι του Χολέμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
10' ΓΚΟΛ για την Πόρτο, 0-1! Ο Οτάβιο εκτέλεσε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στην αντίθετη γωνία ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες by Αποστόλης Λιβάνιος
15' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας βρέθηκε απέναντι από την εστία και τον Ντιόγκο Κόστα, μετά από ωραία μπαλιά του Μπουχαλάκη κι ενώ είχε τον χώρο και τον χρόνο, αστόχησε όντας αμαρκάριστος
Θα ξεκινήσει προθέρμανση ο Φορτούνης σε λίγο. by Αποστόλης Λιβάνιος
Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Μαρτίνεζ έπειτα από σύγκρουση με τον Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
Στο 0-0 Σίτι και Μαρσέιγ by Αποστόλης Λιβάνιος
27' Κίτρινη στην Πόρτο, την αντίκρισε ο Νανού που πάνω στη διεκδίκηση βρήκε τον Εμβιλά με τον αγκώνα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Η μπάλα στα δίχτυα από τον Παγέ στο άλλο ματς, αλλά δεν υπάρχει γκολ λόγω οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
Ετοιμάζεται για να μπει ο Φορτούνης by Αποστόλης Λιβάνιος
35' Φορτούνης αντί Καμαρά για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση της Πόρτο, ο Ζαϊντού έφυγε τάχιστα από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα με την άμυνα του Ολυμπιακού ανοργάνωτη και ο Σισέ έδιωξε την ύστατη στιγμή. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πέντε λεπτά για τα 45 by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε με φθηνό τρόπο στην πρώτη επικίνδυνη φάση του αντιπάλου, ενώ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 15'. Για να πάρει κάτι από το ματς ώστε να πετύχει τον στόχο του, πρέπει να βελτιωθεί αισθητά, αφού είναι αυτός που κυνηγάει by Αποστόλης Λιβάνιος
44' Κίτρινη στον Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Καρδιοχτύπι στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά ο Μαρτίνεζ είναι εκτεθειμένος και "έσβησε" η φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
45+2' Σέντρα του Ραφίνια από τα δεξιά, κακό κοντρόλ του Μασούρα, με αποτέλεσμα να περάσει η φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
Με δέκα για λίγο οι δύο ομάδες, αφού "τράκαραν" Χολέμπας και Νανού by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Πόρτο 0-1. Το πέναλτι του Οτάβιο στο 10', έπειτα από χέρι του Χολέμπας χωρίζει τις δύο ομάδες. Οι Πειραιώτες σπατάλησαν στο 15' μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα, που αστόχησε από εξαιρετική θέση κι ενώ αυτοί πληγώθηκαν στην πρώτη επικίνδυνη φάση των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, συνολικά έχουν κινηθεί σε ρηχά νερά, είναι βραχυκυκλωμένοι στο δημιουργικό κομμάτι και θα πρέπει να βελτιωθούν πολύ για να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, που με τα τωρινά δεδομένα είναι η ισοπαλία, αφού Σίτι και Μαρσέιγ είναι στο 0-0 by Αποστόλης Λιβάνιος
Δύο φάσεις ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Το πέναλτι-γκολ του Οτάβιο κι η ευκαιρία του Μασούρα
Πιο έντονο ζέσταμα για τον Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
Είσοδος της Πόρτο και στη συνέχεια του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Ραντζέλοβιτς αντί Μασούρα στο ματς για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
48' Σουτ του Μαρτίνεζ από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ευχάριστα νέα από την Αγγλία, 1-0 η Σίτι τη Μαρσέιγ. Σκόρερ ο Τόρες στο 49'. Έτσι περνάει ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
50' Γύρισμα του Εμπεμπά για τον Κόστα που μπλόκαρε, διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση οι παίκτες του Ολυμπιακού by Αποστόλης Λιβάνιος
52' Κίτρινη στον Σεμέδο για φάουλ στον Ζοάο Μάριο by Αποστόλης Λιβάνιος
54' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία κίνηση του Φορτούνη που σέρβιρε στον Ελ Αραμπί, που αστόχησε από εξαιρετική θέση. Σπάνια δεν σκοράρει από τέτοιο σημείο ο Μαροκινός by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει ανέβει κάπως ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
56' Δυνατό και άστοχο σουτ του Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
58' Πολύ άστοχο σουτ του Ζοάο Μάριο έπειτα από κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
60' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κεφαλιά-πάσα του Σισέ, σουτ από τον Ρανζτέλοβιτς, κόντρα σε σώματα, ενώ στη συνέχεια γύρισμα του Ραφίνια και κέρδος κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
63' Ντίας αντί Άντερσον και Ουριμπέ αντί Μπαρό by Αποστόλης Λιβάνιος
Κίτρινη κάρτα σε συνεργάτη του Μαρτίνς by Αποστόλης Λιβάνιος
71' Κίτρινη στον Ραφίνια. Αν περάσει ο Ολυμπιακός, ο Βραζιλιάνος θα χάσει το πρώτο ματς του Europa by Αποστόλης Λιβάνιος
72' Κορόνα αντί Ζοάο Μάριο για την Πόρτο by Αποστόλης Λιβάνιος
Θα μπει ο Σουντανί σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Σουντανί αντί Βρουσάι by Αποστόλης Λιβάνιος
75' Κεφαλιά του Σισέ και κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
77' Γκολ η Πόρτο, 0-2! Έπειτα από το βολέ του Κόστα, ο Ντίας άδειασε τον Ραφίνια κι έστρωσε στον Ουρίμπε που εκτέλεσε τον Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ωστόσο, τα νέα είναι πολύ καλά από την Αγγλία, 2-0 η Σίτι την Πόρτο. Σκόρερ ο Αγουέρο by Αποστόλης Λιβάνιος
79' Αποβολή για τον Ολυμπιακό: Δεύτερη κίτρινη ο Σεμέδο που χάνει το πρώτο ματς του Europa League by Αποστόλης Λιβάνιος
80' Σαρ αντί Οτάβιο και Εβανίλσον αντί Μαρτίνεζ by Αποστόλης Λιβάνιος
81' Μπα αντί Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
3-0 η Σίτι τη Μαρσέιγ by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο ματς. Ολυμπιακός-Πόρτο 0-2! Οτάβιο με πέναλτι στο 10' και Ουρίμπε στο 77' τα γκολ. Πρόκριση, πάντως, για τους Πειραιώτες στο Europa League μετά την ήττα της Μαρσέιγ. by Αποστόλης Λιβάνιος