ΑΕΛ-Απόλλων Σμύρνης

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Λάρισα και στον Απόλλωνα Σμύρνης για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. by Γιώργος Τσανάκας
Προτελευταία με 8 βαθμούς η Λάρισα, προέρχεται από την ήττα με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, ενώ δεν έχει νίκη στις 9 τελευταίες αγωνιστικές! by Γιώργος Τσανάκας
Στην 10η θέση ο Απόλλων Σμύρνης, προέρχεται από δύο διαδοχικές εντός έδρας ήττες με σκορ 1-0 από Παναθηναϊκό και Αστέρα Τρίπολης. by Γιώργος Τσανάκας
18-9-14 υπέρ της Λάρισας η παράδοση όταν υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης στην πρώτη κατηγορία. by Γιώργος Τσανάκας
0-4-3 ο εντός έδρας απολογισμός της Λάρισας στο φετινό πρωτάθλημα (3-9 τέρματα). Ψάχνουν σήμερα την πρώτη τους νίκη εντός έδρας οι "βυσσινί". by Γιώργος Τσανάκας
3-2-3 ο εκτός έδρας απολογισμός του Απόλλωνα Σμύρνης στο φετινό πρωτάθλημα (8-7 τέρματα). Πέντε διαδοχικά ματς χωρίς ήττα εκτός έδρας για την Ελαφρά Ταξιαρχία και τρεις σερί νίκες. by Γιώργος Τσανάκας
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, ένα δεκάλεπτο πριν τη σέντρα του ματς. by Γιώργος Τσανάκας
ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης, 3-5-2): Μπάγιτς - Τσόσιτς, Ζίζιτς, Μιχαήλ - Μπέρτος, Σπαρβ, Κολομπίνο, Νικολιάς, Φίλιπ - Πινακάς, Ντουρμισάι. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο οι Νάγκι, Καρανίκας, Γκοτζαμανίδης, Γλύνος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιουνές, Μαϊδανός, Τρούγιτς, Ηλιάδης. by Γιώργος Τσανάκας
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος, 4-2-3-1): Βέρχουλστ - Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς - Λαγός, Κολ - Μαρκ Φερνάντεθ, Τσιλούλης, Μουνιέ - Ντάουντα. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο οι Κότσαρης, Βιτλής, Καραγκούνης, Κιτόκο, Χουχούμης, Μπεντινέλι, Καλίσιρ, Βάρκας και Τσαμπούρης. by Γιώργος Τσανάκας
Διαιτητής είναι ο Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας), Ηλίας Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος είναι ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ.Αττικής). Διαιτητής VAR ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), ενώ AVAR ο Θεόφιλος Μωϋσιάδης (Ηπείρου). by Γιώργος Τσανάκας
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες... by Γιώργος Τσανάκας
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
2' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα. Ταχύτατη αντεπίθεση, ο Μαρκ Φερνάντεθ έκλεισε από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά ο Μπάγιτς είχε καλή θέση και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. by Γιώργος Τσανάκας
5' Εκτέλεση φάουλ του Φίλιπ από τα πλάγια, σαν σε... προπόνηση μπλοκάρει ο Βέρχουλστ! by Γιώργος Τσανάκας
9' Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Πινακάς έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα, αλλά κανένας συμπαίκτης του δεν ήταν εκεί για να το εκμεταλλευτεί. by Γιώργος Τσανάκας
Πατάει καλύτερα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ, με τον Απόλλωνα να ψάχνει στο ξεκίνημα του αγώνα τις αντεπιθέσεις... by Γιώργος Τσανάκας
13' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Σπαρβ, που πατάει στον αέρα με τις τάπες τον Μουνιέ στο χέρι. Πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα, στο όριο της κόκκινης, αλλά ο διαιτητής τελικά θα τον... κιτρινίσει! by Γιώργος Τσανάκας
16' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Απόλλωνα... Θα απομακρύνουν τελευταία στιγμή οι γηπεδούχοι, μετά την πρώτη κεφαλιά του Λισγάρα. by Γιώργος Τσανάκας
Άλλο ένα κόρνερ για τον Απόλλωνα, που έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο... by Γιώργος Τσανάκας
23' Ο Τσιλούλης ρόλαρε στην πλάτη ενός αντιπάλου του αλλά η σέντρα του δεν ήταν δυνατή και ο Μπάγιτς μπλόκαρε εύκολα. by Γιώργος Τσανάκας
25' Σουτ του Ντουρμισάι, δεν έχει καμία τύχη αφού η μπάλα φεύγει στην... κερκίδα. by Γιώργος Τσανάκας
29' Φάση για τον Απόλλωνα! Ο Μπαξεβανίδης κάνει εξαιρετική σέντρα, με τον Ντάουντα να βρίσκει ελάχιστα στον αέρα την μπάλα και να... χαλάει τον Μουνιέ που είχε πεταχτεί να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι και να μην φτάνει την μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
Μικρή διακοπή στο ματς, είναι στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Μπέρτου ο Μαρκ Φερνάντεθ. Ευτυχώς δεν έχει κάτι το σοβαρό... by Γιώργος Τσανάκας
38' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ. Πάνω στο τείχος ο Ζίζιτς... by Γιώργος Τσανάκας
41' Καλή φάση για την ΑΕΛ. Σουτ του Ντουρμισάι υπό καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά αλλά δεν βρήκε εστία. by Γιώργος Τσανάκας
Συμπληρώσαμε τα 45', θα υπάρξουν δύο λεπτά έξτρα χρόνου. by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! ΑΕΛ και Απόλλων Σμύρνης πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παχνίδι χωρίς σκορ (0-0). Ελαφρώς καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι σε ένα κακό ματς, τα χαλάνε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου όπου κάνουν πολύ κακές επιλογές. Ακίνδυνη η ΑΕΛ μέχρι στιγμής, είχε μόλις μια καλή στιγμή στο 41'. by Γιώργος Τσανάκας
46' Σπαρβ αντί Μιλοσάβλιεβιτς για την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
48' Πρώτη τελική στην επανάληψη. Ο Μιλοσάβλιεβιτς άλλαξε ωραία παιχνίδι, ένα κοντρόλ με το στήθος και σουτ στην κίνηση του Φιλίπ αλλά η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια. by Γιώργος Τσανάκας
53' Kίτρινη κάρτα στον Λαγό. by Γιώργος Τσανάκας
Πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ισορροπημένο το ματς και δεν υπάρχουν τελικές μπροστά στις δύο εστίες... by Γιώργος Τσανάκας
55' Σέντρα του Ντάουντα, ο Μαρκ Φερνάντεθ... τρυπώνει στην άμυνα της ΑΕΛ αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. by Γιώργος Τσανάκας
57' Έξω ο Ζίζιτς, μέσα ο Γιουνές για την ΑΕΛ. Πιο επιθετικό κάνει το σχήμα του ο Γιάννης Τάτσης. by Γιώργος Τσανάκας
Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ ώστε να γεμίσει στην αντίπαλη περιοχή... Μπλόκαρε εύκολα ο Βέρχουλστ, κακή εκτέλση του Φίλιπ. by Γιώργος Τσανάκας
Για ακόμη ένα ματς χωρίς Μπεντινέλι και Ιωαννίδη, η Ελαφρά Ταξιαρχία είναι αρκετά ακίνδυνη και δεν έχει ουσία στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. by Γιώργος Τσανάκας
60' Από μία κίτρινη σε Τσόσιτς και Φερνάντεθ. by Γιώργος Τσανάκας
62' Μέσα ο Κιτόκο, έξω ο Λαγός για τον Απόλλωνα. by Γιώργος Τσανάκας
63' Φάση για τον Απόλλωνα! Ο Τσιλούλης έκανε φοβερή ατομική ενέργεια, έσπασε στον Ντάουντα αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ! by Γιώργος Τσανάκας
67' Νέα φάση για τον Απόλλωνα. Ο Ντάουντα τσιμπάει για τον Τσιλούλη που έχει τον χώρο να μπει στην περιοχή, αλλά σουτάρει έξω από αυτή και η μπάλα κοντράρει στον Τσόσιτς και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάγιτς. by Γιώργος Τσανάκας
71' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα και φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα Σμύρνης!
by Γιώργος Τσανάκας
Ο Ντάουντα ήταν onside και έσπασε υπέροχα στον Τσιλούλη, που πλάσαρε τον Μπάγιτς κάτω από τα πόδια και άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα Σμύρνης! by Γιώργος Τσανάκας
76' Μέσα ο Βιτλής, έξω ο Μουνιέ για τον Απόλλωνα. Σε 3-5-2 το γυρίζει ο Γιώργος Παράσχος. by Γιώργος Τσανάκας
78' Ο... ασταμάτητος Τσιλούλης έφυγε ακόμη μια φορά στην κόντρα, ο Ντάουντα έσπασε για τον Μαρκ Φερνάντεθ που έκοψε προς τα μέσα και έψαξε την απέναντι γωνία αλλά το τελείωμά του ήταν τραγικό... by Γιώργος Τσανάκας
Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς, ο Απόλλων κρατάει εύκλα το προβάδισμά του (0-1) με την ΑΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει. by Γιώργος Τσανάκας
89' Έξω Ντάουντα και Φερνάντεθ, μέσα Τσαμπούρης και Χουχούμης για τον Απόλλωνα. by Γιώργος Τσανάκας
Συμπληρώθηκαν τα 90', τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος! by Γιώργος Τσανάκας
90'+1' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ! Ωραία κάθετη του Ντουρμισάι, ο Τρούγιτς κάνει το διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά δεν θα βρει για περίπου ένα μέτρο εστία! by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο ματς! Ο Απόλλων Σμύρνης παίρνει τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη, περνώντας αυτή τη φορά από την έδρα της Λάρισας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ο Τσιλούλης στο 73ο λεπτό! by Γιώργος Τσανάκας