Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε από το control room του bwinΣΠΟΡ FM τη «μητέρα» των μαχών στην Αγγλία, με τη Λίβερπουλ να υποδέχεται στο «Άνφιλντ» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. by www.sport-fm.gr
Η ομάδα του Σόλσκιερ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 36 πόντους και στο +3 από την τρίτη της βαθμολογίας Λίβερπουλ . by www.sport-fm.gr
Λίβερπουλ (4-3-3): Αλισον-Αλεξάντερ Αρνολντ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Ρόμπερτσον,-Σακίρι, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο-Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο by www.sport-fm.gr
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο-Φρεντ, ΜακΤόμινι-Ράσφορντ, Φερνάντες, Πογκμπά-Μαρσιάλ by www.sport-fm.gr
Λόγω των πολλών προβλημάτων στην άμυνα, ο Γιούργκεν Κλοπ θα παρατάξει την ομάδα του χωρίς καθαρό στόπερ. Τις θέσεις των σέντερ μπακ θα καλύψουν οι Φαμπίνιο και Χέντερσον. by www.sport-fm.gr
Η Λίβερπουλ διατηρεί ένα εξαιρετικό εντός έδρας σερί σε επίπεδο πρωταθλήματος, καθώς αγνοεί την ήττα στο "Άνφιλντ" στα 67 τελευταία παιχνίδια της (52 νίκες)! by www.sport-fm.gr
Από την άλλη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παραμένει αήττητη εδώ και σχεδόν έναν χρόνο στα 15 τελευταία της μακριά από το "Ολντ Τράφορντ" για το πρωτάθλημα. by www.sport-fm.gr
Το μομέντουμ βρίσκεται με την πλευρά της Γιουνάιτεντ καθώς διατηρεί αήττητο 11 αγωνιστικών (9 νίκες), με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να προέρχεται από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα (2 ισοπαλίες). by www.sport-fm.gr
3' Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ρόμπερτσον έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ντε Χέα. by www.sport-fm.gr
5' Πολύ δυνατά έχει μπει η Λίβερπουλ αφού ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα μέχρι στιγμής. Η Μάντσεστερ αδυνατεί να κρατήσει μπάλα. by www.sport-fm.gr
6' Αντεπίθεση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, διώχνουν οι αμυντικοί σε πλάγιο by www.sport-fm.gr
10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ακόμα το ματς, πέραν της σέντρας-σουτ του Ρόμπερτσον στο 3'. by www.sport-fm.gr
14' Αργός ο ρυθμός στο παιχνίδι, με τη Λίβερπουλ να είναι αυτή που δείχνει μεγαλύτερη διάθεση να παίξει πιο επιθετικά. by www.sport-fm.gr
14' Διπλή ευκαιρία για τη Λίβεπρουλ. Ο Φιρμίνο σουτάρει στα σώματα των αμυντικών, με τον Ρόμπερτσον να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να τη στέλνει ψηλά άουτ. by www.sport-fm.gr
Διακοπή για αλλαγή μπάλας! Ο Τιάγκο λέει στον διαιτητή πως η μπάλα δεν έχει τον απαραίτητο αέρα. by www.sport-fm.gr
Ο Μανέ που βρισκόταν μέσα στην περιοχή, έσπασε όμορφα στον Φιρμίνο, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα. by www.sport-fm.gr
20' Επιμένει η Λίβρπουλ που πιέζει στο 1/3 του γηπέδου. Κλεισμένη στα καρέ της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. by www.sport-fm.gr
21' Νέα ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Σακίρι δοκιμάζει σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
Ο Μανέ σπάει όμορφα στον Φριμίνο, με το πλασέ του Βραζιλιάνου να απομακρύνεται από αμυντικό και τον Σαλάχ να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει ψηλά άουτ την μπάλα με σουτ στην κίνηση. by www.sport-fm.gr
Ενδεικτικό της εικόνα του ματς, είναι πως στο πρώτο μισό του ημιχρόνου η κατοχή της μπάλας είναι 69%-31% υπέρ της Λίβερπουλ. by www.sport-fm.gr
Στη συνέχεια της φάσης, ο Σακίρι παίρνει το ριμπάουντ, ωστόσο το σουτ του είναι αρκετά άστοχο. by www.sport-fm.gr
7-0 οι τελικές προσπάθειες. Από αυτές τις επτά της Λίβερπουλ καμία δεν ήταν στον στόχο. by www.sport-fm.gr
33' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τη Γιουνάιτεντ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον Σακίρι. by www.sport-fm.gr
Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μπρούνο Φερνάντες, περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Άλισον. by www.sport-fm.gr
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχει ανέβει η ομάδα του Σόλσκιερ με το παιχνίδι να αποκτά πλέον καλύτερο ρυθμό. by www.sport-fm.gr
40' Ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ με τον Ράσφορντ να πατά περιοχή από τα αριστερά και να βγάζει παράλληλη σέντρα. Ωστόσο, η φάση σταμάτησε για οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
43' Γύρισμα του Πογκμπά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πρόλαβε ο Βαϊνάλντουμ. by www.sport-fm.gr
Χωρίς φάση εδώ και ένα δεκάλεπτο. Η Γιουνάιτεντ προσπαθεί να αναπτυχθεί με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων. by www.sport-fm.gr
Η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες, στη μοναδική καλή στιγμή της Γιουνάιτεντ στο ματς:
Καλύτερη η Λίβερπουλ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, είχε μόνο μία φάση, αυτή το απευθείας φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες. by www.sport-fm.gr
53' Τεράστια ευκαιρία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Μαρσιάλ δίνει την μπάλα στον Μπρούνο Φερνάντες, με τον Πορτογάλο να πλασάρει από πλάγια αριστερά και τον Βαϊνάλνουμ να παραχωρεί σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
55' Πρώτο σουτ για τη Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο, μαζεύει εύκολα ο Ντε Χέα. by www.sport-fm.gr
59' Μεγάλη στιγμή για τη Λίβερπουλ. Ωραία σέντρα του Ρόμπερτσον, με τον Μαγκουάιρ να απομακρύνει προ του Φιρμίνο by www.sport-fm.gr
Η μπάλα φτάνει στον Σαλάχ μέσα στην περιοχή, το σουτ του οποίου βρίσκει σε σώματα και καταλήγει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
Επιμένει η Λίβερπουλ, με τη Μάντσεστερ να δυσκολεύεται να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή της. by www.sport-fm.gr
67' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κίτρινη για τον Φαμπίνιο. by www.sport-fm.gr
72' Ο Φιρμίνο πήγε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Σαλάχ, ωστόσο βγήκε και μάζεψε ο Ντε Χέα. by www.sport-fm.gr
Υπέροχη συνεργασία των παικτών του Σόλσκιερ, με την μπάλα να φτάνει στον Μπρούνο στο σημείο του πέναλτι, το πλασέ του έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Άλισον. by www.sport-fm.gr
Ο Τιάγκο πιάνει δυνατό σουτ από μακριά, με τον Ντε Χέα να διώχνει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία. by www.sport-fm.gr
82' Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βγήκε με πολύ καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Ράσφορντ πέταξε την ευκαιρία. by www.sport-fm.gr
Ο Άλισον έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο τον "κεραυνό" του Πογκμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής. by www.sport-fm.gr