Απόλλων Σμύρνης-Άρης

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Απόλλων Σμύρνης-Άρης, η οποία θα διεξαχθεί στο «Γεώργιος Καμάρας» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 17:15 (23/1) και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports 1HD. Eνώ, ραδιοφωνικά θα καλυφθεί από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Τσανάκα. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την ήττα (2-0, 20/1) από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για το Κύπελλο. Αποτέλεσμα, το οποίο δυσχεραίνει κατά πολύ το έργο τους για πρόκριση στους «8» του θεσμού εν όψει της ρεβάνς (3/2). by Μανώλης Μουσουράκης
Στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, το περασμένο Σάββατο (16/1) επέστρεψαν -μετά από δύο σερί ήττες- στις νίκες, επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας της ΑΕΛ. Βρίσκονται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα (18π.). Τρέχουν το δεύτερο χειρότερο (μετά την ΑΕΛ) εντός έδρας ρεκόρ στη Λίγκα (1Ν-1Ι-5Η), ενώ στα τρία τελευταία τους παιχνίδια στο «Γεώργιος Καμάρας» δεν έχουν πάρει ούτε έναν βαθμό. by Μανώλης Μουσουράκης
Σε ό, τι αφορά τους φιλοξενούμενους, οι Θεσσαλονικείς πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με το 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την περασμένη Τετάρτη (20/1). by Μανώλης Μουσουράκης
Ωστόσο, στη Super League Interwetten προέρχονται από τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη (2Η-1Ι), με τελευταίο χρονικά να είναι το εντός έδρας 1-0 από τον Παναθηναϊκό. Στη βαθμολογία είναι στην θέση με 33 πόντους, στο +5 από τους 5ους «πράσινους» και στο -2 και -3 από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, αντίστοιχα. Τρέχουν το 3ο καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ με 5Ν-2Ι-1Η. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον αγώνα του πρώτου γύρου ο Άρης είχε επικρατήσει 1-0 στους «Ζωσιμάδες» με τέρμα του Μπρούνο Γκάμα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Καλισίρ, Μπρούτσιτς, Φατιόν, Κολ, Μπετινέλι, Τσιλούλης, Φερνάντεζ, Ντάουντα. by Μανώλης Μουσουράκης
Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Τζέγκο, Σάσα, Σίλβα, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Μαντσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Κώτσαρης, Χουχούμης, Λαγός, Βάρκας, Τσαμπούρης, Μουνιέ, Βιτλής, Καραγκούνης, Κιτόκο. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κουέστα, Λόπεθ, Κάτσε, Γκαρσία, Σάκιτς, Γκάνεα, Μπαγκαλιάνης, Μάνος, Μπακούτσης. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος Α’ Βοηθός: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου Β’ Βοηθός: Αθανάσιος Κολοσιώνης 4ος Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς Διαιτητής VAR: Ματέι Γιουγκ Διαιτητής AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης Παρατηρητής: Νικόλαος Ιωσηφόγλου. by Μανώλης Μουσουράκης
Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα ο Θοδωρής Καρυπίδης ανακοίνωσε μέσω instagram την ολοκλήρωση του deal μεταξύ Άρη και Κώστα Μήτρογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο παιχνίδι! by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Άρης προσπαθεί να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Πρεσάρουν ωραία οι γηπεδούχοι. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Άρης φτάνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά αδυνατεί προς το παρόν να ολοκληρώσει τις προσπάθειές του. by Μανώλης Μουσουράκης
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς. Πάντα 0-0. Χωρίς τελική μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
11' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
11' Πρώτη φάση για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε έξυπνα απευθείας το φάουλ στην κλειστή γωνία του Βέρχουλστ, με τον τελευταίο να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
13' Φάση εκ νέου για τον Άρη. Μετά από ωραία κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε στον Τζέγκο, ο οποίος επιχείρησε ένα άστοχο σουτ εκτός περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Άρης πραγματοποιεί αρκετά κλεψίματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. by Μανώλης Μουσουράκης
18' Κόρνερ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
18' ΓΚΟΛ για τον Άρη! 0-1! Σκόρερ ο Ιωάννου! by Μανώλης Μουσουράκης
Ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ από τον Γκάμα και φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, η μπάλα φτάνει στον ολομόναχο Ιωάννου, ο οποίος δεν έχει κανένα πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20' Φάση για τον Άρη! Φοβερό φαλτσαριστό σουτ του Γκάμα από θέση μέσα αριστερά, σπουδαία απόκρουση από τον αντίπαλο πορτιέρε. by Μανώλης Μουσουράκης
Το μομέντουμ είναι ξεκάθαρα με τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου αδυνατούν να κρατήσουν την μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
Υπάρχει πρόβλημα τραυματισμού με τον Καλισίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τώρα πέφτει στον αγωνιστικό χώρο ο αμυντικός των γηπεδούχων. Δεν μπορεί να συνεχίσει. Αναμένεται να γίνει αλλαγή. by Μανώλης Μουσουράκης
Ετοιμάζεται ο Βασίλης Βιτλής να περάσει στη θέση του. by Μανώλης Μουσουράκης
28' Μέσα ο Βιτλής αντί του Καλισίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
by Μανώλης Μουσουράκης
Εδώ μπορείτε να δείτε το 1-0 για τον Άρη με τον Ιωάννου. by Μανώλης Μουσουράκης
30' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα! Η μπάλα έφτασε εντός περιοχής στον ολομόναχο Φερνάντεζ, με τον τελευταίο να σουτάρει πάνω στον Σιαμπάνη. by Μανώλης Μουσουράκης
31' Φάση και για τον Άρη! Έφυγε στην αντεπίθεση ο Μαντσίνι, επιχείρησε το σουτ σε τετ-α-τετ με τον Βέρχουλστ, με τον έμπειρο πορτιέρε να λέει «όχι». by Μανώλης Μουσουράκης
34' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σούντγκρεν έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έσπασε στο ύψος του πέναλτι στον Μπερτόγλιο, με τον επιθετικό χαφ των «κιτρίνων» να πιάνει χλιαρό σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα πέντε λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
Απίστευτο: O Mαντσίνι αγωνίζεται χωρίς το παπούτσι του! by Μανώλης Μουσουράκης
Μόλις το φόρεσε, ύστερα από εντολή του διαιτητή. Του είχε φύγει σε διεκδίκηση της μπάλας, ωστόσο δεν ήθελε να χαλάσει την επόμενη φάση της ομάδας του στην προσπάθειά του να το φορέσει. by Μανώλης Μουσουράκης
45' Κι άλλη φάση για τον Άρη! Σουτ του Σίλβα εντός περιοχής. Κι άλλο «στοπ» από τον Βέρχουλστ, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Μπήκαμε στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο Άρης πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Ιωάννου στο 18'. Ένα σκορ που αδικεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα γκολ, αλλά έχουν πέσει πάνω σε έναν εκπληκτικό Βέρχουλστ. Μία καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, με τον Σιαμπάνη να λέει «όχι» σε σουτ του Φερνάντεζ στο 30'. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες επανεμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο 2ο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Ευκαιρία για τον Άρη. Μακρινό σουτ του Γκάμα, η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν στο 2ο μέρος με τις ενδεκάδες που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
49' Φάση για τον Άρη. Πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας, η τελευταία έφτασε εντός περιοχής στον Σάσα, με τον χαφ του Άρη να επιχειρεί το σουτ. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
51' Σουτ του Σάσα, δεν ανησυχεί τον Βέρχουλστ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Απόλλων έχει βγει με διάθεση να απειλήσει περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
56' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Απόλλωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
58' Καίρια επέμβαση του Βιτλή, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ προ του Σίλβα. by Μανώλης Μουσουράκης
63' Κάτσε αντί Σίλβα για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει δώσει χώρο στον Απόλλωνα στα τελευταία λεπτά ο Άρης, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύει. by Μανώλης Μουσουράκης
Κάρτα στον πάγκο του Απόλλωνα για διαμαρτυρίες. Οι δύο ομάδες έχουν δει από μία κίτρινη (Φατιόν και Ιωάννου). by Μανώλης Μουσουράκης
69' Ώρα για αλλαγές στον Απόλλωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Μουνιέ και Κιτόκο στη θέση των Φατιόν και Μπεντινέλι. by Μανώλης Μουσουράκης
Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα (χωρίς τις όποιες καθυστερήσεις). Ο Άρης δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι, ωστόσο θέλει ένα 2ο γκολ, προκειμένου να το «κλειδώσει». by Μανώλης Μουσουράκης
73' Αλλαγές και για τον Άρη: Γκαρσία αντί Μπερτόγλιο και Μάνος αντί Γκάμα. by Μανώλης Μουσουράκης
76' Δεν βρίσκει στόχο η σέντρα του Βιτλή, αν και υπήρχαν αρκετοί συμπαίκτες του στην αντίπαλη περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
79' Φάση για τον Άρη! by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Μαντσίνι εφόρμησε στην αντίπαλη περιοχή και από αρκετά πλάγια θέση (σχεδόν παράλληλα με την τελική γραμμή) έπιασε το σουτ με τον Βέρχουλστ να διώχνει. by Μανώλης Μουσουράκης
85' Φάση για Απόλλωνα! Κεφαλιά του Ντάουντα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
85' Σάκιτς και Λόπεθ αντί Μαντσίνι και Ιωάννου, αντίστοιχα, για τον Άρη. Πέρασε και ο Βάρκας στη θέση του Φερνάντεζ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα ένα λεπτό για την ολοκλήρωση του 90λεπτου. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Διανύουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Όχι απλά δεν απειλείται ο Άρης, αλλά διατηρεί και τον έλεγχο της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
Μισό λεπτό ακόμα για την ολοκλήρωση του αγώνα! by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Άρης πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο (1-0) στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη στο πρώτο τέρμα του Ιωάννου με τη φανέλα του. Σε ένα ματς, στο πρώτο ημίχρονο του οποίου θα μπορούσε να είχε αυξήσει τον δείκτη του υπέρ του σκορ, αλλά στο δεύτερο έριξε ρυθμούς. Χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά. by Μανώλης Μουσουράκης