Παλμέιρας-Σάντος

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες ανάμεσα στην Παλμέιρας και την Σάντος. by Αναστασία Βοσνάκη
Ο αγώνας θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα, στο «Μαρακανά». Η νικήτρια ομάδα λαμβάνει 15 εκατομμύρια δολάρια ως χρηματικό έπαθλο, εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στους ομίλους της διοργάνωσης του 2021, θα παίξει στον τελικό του Ρεκόπα Σουνταμερικάνα με την Ντεφένσα που κατέκτησε το Σουνταμερικάνα και επιπλέον θα συμμετέχει στο Παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων που θα διεξαχθεί στο Κατάρ. by Αναστασία Βοσνάκη
Από 4 συμμετοχές σε τελικούς τα προηγούμενα χρόνια και οι δύο ομάδες, αλλά με αντίθετα ρεκόρ. Μία φορά (το 1999) κυπελλούχος Λιμπερταδόρες η Παλμέιρας και τρεις φορές φιναλίστ, τρεις κατακτήσεις έχει η Σάντος. by Αναστασία Βοσνάκη
Πάμε να δούμε κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά για την κάθε ομάδα. by Αναστασία Βοσνάκη
Παλμέιρας: Έχει βρει δίχτυα στα 10 από τα 12 παιχνίδια της διοργάνωσης, στα 8 εκ των οποίων σκόραρε 2 γκολ και πάνω. Ο Αμπέλ Φερέιρα (πρώην τεχνικός ΠΑΟΚ) έχει φέρει θετικά αποτελέσματα στην ομάδα, αφού σε 26 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις έχει απολογισμό 16 νίκες, 6 ισοπαλίες και 5 ήττες. Η πορεία της στη διοργάνωση είναι πάρα πολύ καλή (9-2-1 ρεκόρ, με 32-6 τέρματα). by Αναστασία Βοσνάκη
Σάντος: Στα 7 από τα 9 παιχνίδια της στη διοργάνωση που σκόραρε το έκανε από το πρώτο 45λεπτο. Μετράει μόλις μια ήττα στο Κόπα Λιμπερταδόρες, 8-3-1 το ρεκόρ της (20-9 τέρματα). Αν κατακτήσει το τρόπαιο μάλιστα θα γίνει ο πιο πετυχημένος Βραζιλιάνικος σύλλογος με 4 κύπελλα. Ο τωρινός προπονητής της Σάντος, Κούκα, έχει κατακτήσει το Λιμπερταδόρες το 2013 με την Ατλέτικο Μινέιρο, ενώ το 2016 πήρε το πρωτάθλημα με την τωρινή αντίπαλο της ομάδας του, την Παλμέιρας. by Αναστασία Βοσνάκη
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
Παλμέιρας (Άμπελ Φερέιρα): Γουέβερτον, Ρότσα, Λουάν, Γκόμες, Βίνια, Ζε Ράφαελ, Ντανίλο, Μενίνο, Βέιγκα, Ρόνι, Λουίζ Αντριάνο. by Αναστασία Βοσνάκη
Σάντος (Κούκα): Τζον, Παρά, Βερίσιμο, Πέρες, Ζόναταν, Άλισον, Πιτούκα, Σάντρι, Μαρίνιο, Σοτέλντο, Κάιο Ζορζ. by Αναστασία Βοσνάκη
Τα εφέ στο "Μαρακανά" είναι άκρως εντυπωσιακά! by Αναστασία Βοσνάκη
1' Σέντρα στον αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη
6' Ο Παρά δοκιμάζει το μακρινό σουτ, αλλά δεν θα βρει εστία. Πρώτη τελική στο ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
10' Κίτρινη κάρτα στον Βερίσιμο, πήγε πολύ δυνατά πάνω στον Λουίζ Αντριάνο. by Αναστασία Βοσνάκη
Τελευταίο ματς με την Σάντος ο Βερίσιμο, θα συνεχίσει την καριέρα του στην Μπενφίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
12' Ο Ρόνι έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και γύρισμα, έδιωξε ο Τζον. by Αναστασία Βοσνάκη
Βλέπουμε ποδόσφαιρο με... μπόλικο ξύλο. Κλασικό ματς Λατινοαμερικάνων. by Αναστασία Βοσνάκη
Ο προπονητής της Σάντος, Κούκα, είναι πολύ θρήσκος άνθρωπος και το δείχνει με την μπλούζα που φοράει, απεικονίζοντας την Παναγία και τον Χριστό. by Αναστασία Βοσνάκη
Στις κερκίδες μπορούμε να διακρίνουμε αρκετό κόσμο να παρακολουθεί τον τελικό. by Αναστασία Βοσνάκη
Βρισκόμαστε στα πρώτα 20 λεπτά του ματς και καμία ομάδα από τις δυο δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό. by Αναστασία Βοσνάκη
30' Πρώτο μισάωρο στο παιχνίδι χωρίς κάποια μεγάλη φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
35' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρίνιο. by Αναστασία Βοσνάκη
37' Ο Βέιγκα έκανε διαγώνιο μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή φάση για την Παλμέιρας. by Αναστασία Βοσνάκη
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων! by Αναστασία Βοσνάκη
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Παλμέιρας-Σάντος 0-0. Είναι σαν να μην… βλέπουμε τελικό, αφού σε ένα 45λεπτο δεν είδαμε κάτι ουσιαστικό και με τις δυο ομάδες να μην έχουν βρει ρυθμό. Μπόλικο ξύλο, αλλά συνηθισμένο θέαμα για Λατινική Αμερική. Σίγουρα θα περιμέναμε να δούμε περισσότερες φάσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Αναστασία Βοσνάκη
Οι δυο προπονητές δεν έχουν προχωρήσει σε κάποια αλλαγή ακόμα. by Αναστασία Βοσνάκη
58' Μετά από κεφαλιά ψαράκι του Βερίσιμο, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ. Πρώτη καλή φάση στο ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
64' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Βέιγκα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
Ο ρυθμός του αγώνα είναι σαφώς καλύτερος από το πρώτο μέρος και υπάρχουν αρκετές φάσεις και από τις δυο ομάδες. by Αναστασία Βοσνάκη
73' Αλλαγή για την Σάντος. Μέσα ο Μπράγκα, έξω ο Σάντρι. by Αναστασία Βοσνάκη
77' Μεγάλη διπλή φάση για τη Σάντος. Πρώτα το σουτ του Πιτούκα διώχνει ο Γουέβερτον, στη συνέχεια ο Ζόναταν πιάνει νέο σουτ που περνάει λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
78' Ντε Πάουλα αντί Ζε Ράφαελ για την Παλμέιρας. by Αναστασία Βοσνάκη
Φτάσμε στο 85ο λεπτό και δεν υπάρχει σκορ... Μάλλον θα πάμε για παράταση όπως όλα δείχνουν. by Αναστασία Βοσνάκη
90' Φάση διαρκείας στα καρέ της Παλμέιρας, ανάποδο-ψαλιδάκι του Κάιο Ζορζ στην αγκαλιά του Γουέβερτον. by Αναστασία Βοσνάκη
Οι τελικές προσπάθειες είναι 7 για την Παλμέιρας και 4 για την Σάντος by Αναστασία Βοσνάκη
8 τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Αναστασία Βοσνάκη
Ανάβουν τα αίματα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, παραλίγο να πιαστούν στα χέρια παίκτες και πάγκοι... Ο κακός χαμός γίνεται στο Μαρακανά! by Αναστασία Βοσνάκη
Κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Σάντος, Κούκα. by Αναστασία Βοσνάκη
Γκολ η Παλμέιρας!!! by Αναστασία Βοσνάκη
Μετά από σέντρα του Ρόνι, ο Μπρένο πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. by Αναστασία Βοσνάκη
Τέλος στο ματς! Η Παλμέιρας του Άμπελ Φερέιρα κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες, επικρατώντας με 1-0 της Σάντος χάρη στο γκολ του Μπρένο στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων... by Αναστασία Βοσνάκη