ΟΦΗ-ΑΕΚ

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-ΑΕΚ, η οποία θα διεξαχθεί στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League Interwetten. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 15:00 (31/1) και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports 1HD. Eνώ, ραδιοφωνικά θα καλυφθεί από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Μάνου Σουργιά. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από τρεις σερί ήττες (τελευταία στο εντός έδρας 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης) και συνολικά τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Σειρά αγώνων, μάλιστα, στην οποία δεν έχουν σκοράρει. Πλέον, βρίσκονται στην 9η θέση (19π.) και στο -14 από την εξάδα των playoffs και τον Αστέρα Τρίπολης (έχει παιχνίδι παραπάνω). Εντός έδρας έχουν ρεκόρ 2Ν-3Ι-5Η. by Μανώλης Μουσουράκης
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι την περασμένη Τετάρτη (27/1) δέχτηκαν την εντός έδρας «σφαλιάρα» (2-0) από τον ΠΑΣ Γιάννινα, συμπληρώνοντας δύο ματς (μετά το 2-2 στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ) χωρίς νίκη στη Super League Interwetten. Είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (37π.), στο -14 από τον 1ο Ολυμπιακό, στο -2 από τον 2ο Άρη (ματς περισσότερο) και στο +1 και +2 από τον 4ο ΠΑΟΚ και τον 5ο Παναθηναϊκό (ματς περισσότερο), αντίστοιχα. Μακριά από την έδρα τους μετρούν ρεκόρ 6Ν-1Ι-2Η. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον αγώνα του πρώτου γύρου (1/11) η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ. Οι Κρητικοί είχαν προηγηθεί μόλις στο 6’ με τον Στάρτζεον, με την «Ένωση» να φτάνει στην ανατροπή με τα τέρματα των Νεντελτσιάρου (34’) και Σάκχοφ (74’). by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν – Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης – Ουές, Στάικος, Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον – Σαρδινέρο. by Μανώλης Μουσουράκης
AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης – Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες – Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Ανσαριφάντ, Αλμπάνης. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Σολίς, Σελίμοβιτς, Σόουζα, Βαφέας, Γρίβας, Καστάνιος, Ντε Γκουζμάν. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Χατζηεμμανουήλ, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Ραντόνια, Σιμόες, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα, Χριστόπουλος, Μαχαίρας. by Μανώλης Μουσουράκης
Υπενθυμίζεται ότι το Σάββατο (30/1) ο ΟΦΗ ανακοίνωσε την ύπαρξη τριών κρουσμάτων κορωνοϊού στις τάξεις του. Επίσης, στην αποστολή των Κρητικών βρίσκεται για πρώτη φορά το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, Λουκ Καστάνιος, όπως και ο Φελίπε Σόουζα μετά από έντεκα μήνες απουσίας, λόγω ρήξης πρόσθιου χιαστού. by Μανώλης Μουσουράκης
Στην αποστολή της ΑΕΚ δεν συμπεριλήφθηκαν τα ονόματα των Μάρκο Λιβάια και Εμανουέλ Ινσούα. Κάτι που δείχνει ξεκάθαρα τις προθέσεις των «κιτρινόμαυρων» για τους δύο ποδοσφαιριστές. Πριν από λίγες ώρες ο «δικέφαλος» ανακοίνωσε την αγορά του Όλεγκ Νταντσένκο. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης Α’ Βοηθός: Μιχαήλ Καρσιώτης Β’ Βοηθός: Γιώργος Στεφανής 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης Παρατηρητής: Χαράλαμπος Καρατζάς. by Μανώλης Μουσουράκης
Το Σάββατο (31/1) οπαδοί της ΑΕΚ εξέφρασαν τη δυσαρέσκειά τους -για την κακή αγωνιστική πορεία της «Ένωσης»- προς τους παίκτες και τη διοίκηση της ομάδας, επισκεπτόμενοι το ξενοδοχείο της «κιτρινόμαυρης» αποστολής στο Ηράκλειο. by Μανώλης Μουσουράκης
Αυτή είναι η πρώτη αναμέτρηση του Μανόλο Χιμένεθ κόντρα στον ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για τη σέντρα. by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
2' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, είναι για τον ΟΦΗ. Απομακρύνεται ο κίνδυνος από τα καρέ της «Ένωσης». by Μανώλης Μουσουράκης
Η ΑΕΚ επιλέγει να ξεκινήσει με πίεση ψηλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
7' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Απομάκρυνε σε πλάγιο ο Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
8' Σέντρα του Βούρου με το αριστερό, διώχνει με κεφαλιά ο Λάτσι. by Μανώλης Μουσουράκης
9' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Ανσαριφάρντ φεύγει... παράλληλα με την τελική γραμμή. by Μανώλης Μουσουράκης
11' Φάση εκ νέου για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Γκαρσία, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
12' Πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, είναι για τον ΟΦΗ. Κεραυνός του Στάικου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
15' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ανσαριφάρντ, με το σουτ του τελευταίου να αποκρούεται από τον Βάτερμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
19' Ωραίο παράλληλο γύρισμα του Σιμάνσκι, κερδίζει κόρνερ η ΑΕΚ. Στη συνέχεια ζήτησε πέναλτι ο Σάκχοφ, χωρίς όμως να φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
20' Κάρτα στον Σιμάνσκι. Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης θεωρεί ότι ο Πολωνός χαφ προσπάθησε να εκμαιεύσει πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
Βρισκόμαστε στα μισά του πρώτου μέρους. Πάντα στο 0-0. by Μανώλης Μουσουράκης
26' Κόρνερ για την ΑΕΚ. Από δύο κόρνερ έχει κάθε ομάδα. by Μανώλης Μουσουράκης
28' Ο Γκαρσία εφόρμησε στην περιοχή του ΟΦΗ, με την πάσα του να αλλοιώνεται από την άμυνα των Κρητικών και να μη βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
by Μανώλης Μουσουράκης
Δείτε την εντυπωσιακή απόκρουση του Αθανασιάδη στο 12'. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
Η κατοχή της μπάλας στο 51% για τον ΟΦΗ, στο 49% για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Το σημαντικό «στοπ» του Βάτερμαν σε τετ-α-τετ με τον Ανσαριφάρντ. by Μανώλης Μουσουράκης
3(1)-2(1) οι τελικές για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Σάκχοφ ζήτησε στο 19' πέναλτι, ωστόσο δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
38' Φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ για τον ΟΦΗ. Το έκανε ο Λάτσι στον Σαρδινέρο. by Μανώλης Μουσουράκης
39' Κίτρινη κάρτα στον Λάτσι για το προηγούμενο μαρκάρισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
40' Εκτελεί το φάουλ ο Νέιρα, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. by Μανώλης Μουσουράκης
43' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. 0-1. Σκόρερ με κεφαλιά ο Σάκχοφ. Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ουκρανό χαφ να παίρνει τη δεύτερη -ελάχιστα εκατοστά από την τελική γραμμή-, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη του ΟΦΗ με 1-0. Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή (12' Στάικος - 15' Ανσαριφάρντ) πριν το γκολ με τους δύο τερματοφύλακες να λένε «όχι». Εν τέλει, όμως, η «Ένωση» κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία με την κεφαλιά του Σάκχοφ στο 43'. by Μανώλης Μουσουράκης
Το γκολ, με το οποίο προηγείται η ΑΕΚ στο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την επανεμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι για Λόπες και Ουές. Ευτυχώς, οι δύο ποδοσφαιριστές είναι καλά. by Μανώλης Μουσουράκης
47' Πολύ ωραίο «μπάσιμο» του Γκαρσία μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η σέντρα του όμως δεν είναι καλή. by Μανώλης Μουσουράκης
48' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
50' Εκτελεί πολύ δυνατά του φουλ ο Στάικος, διώχνει ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
53' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Λίγα εκατοστά αριστερά της μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
54' Back-to-back κόρνερ για την ΑΕΚ. Δεν τα αξιοποιεί η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
56' Νεντελετσιάρου αντί του «κιτρινισμένου» Λάτσι για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
59' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Γρίβας αντί Βούρου. by Μανώλης Μουσουράκης
60' Διπλή φάση για τον ΟΦΗ. Αρχικά, ο Σβάρνας έδιωξε με κεφαλιά τη σέντρα του Γρίβα, με τον Σαρδινέρο στη συνέχεια να βρίσκεται με προϋποθέσεις εντός περιοχής, αλλά καταδείχθηκε ως εκτεθειμένος. by Μανώλης Μουσουράκης
61' Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ. «Μπάσιμο» του Αλμπάνη, σουτ του εξτρέμ της ΑΕΚ, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Διαμαντή και να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
63' Φάση για τον ΟΦΗ. Σουτ του Διαμαντή, κοντράρει και αλλοιώνεται η πορεία του. by Μανώλης Μουσουράκης
64' Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Γκαρσία μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η σέντρα/σουτ του ωστόσο για το... πουθενά. by Μανώλης Μουσουράκης
66' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Ολιβέιρα αντί Ανσαριφάρντ και Τάνκοβιτς αντί Αλμπάνη. by Μανώλης Μουσουράκης
69' Ντε Γκούζμαν αντί Στάικου για τον ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
71' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. 0-2. Σκόρερ ο Τάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Ολιβέιρα έσπασε υπέροχα στον Τάνκοβιτς εντός περιοχής, με τον Σουηδό εξτρέμ να πλασάρει στη δεξιά γωνία της εστίας του Βάτερμαν. Μία φάση που ξεκίνησε και αυτή από τον Σιμάνσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
Πρόβλημα με τον Μπακάκη για την ΑΕΚ. Προς το παρόν ο Γαλανόπουλος καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας. by Μανώλης Μουσουράκης
74' Σιμόες αντί Μπακάκη και Χριστόπουλος αντί Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
76' Φάση για την ΑΕΚ. Φαλτσαριστή σουτάρα του Τάνκοβιτς, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
82' Καστάνιος αντί Σαρδινέρο για τον ΟΦΗ. Ντεμπούτο για τον νεαποκτηθέντα επιθετικό των Κρητικών. by Μανώλης Μουσουράκης
84' Φάση για τον ΟΦΗ. Αριστερό σουτ του Γρίβα, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
85' Σουτ του Καστάνιος, αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. by Μανώλης Μουσουράκης
86' Φάση για την ΑΕΚ, σουτ του Σιμάνσκι, διώχνει ο Βάτερμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, έχουμε μπει στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Ένα αποτέλεσμα δίκαιο βάσει της συνολικής της εμφάνισης. Τα γκολ της ΑΕΚ επιτεύχθηκαν από τους Σάκχοφ (43') και Τάνκοβιτς (71'). by Μανώλης Μουσουράκης