Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός στη Ριζούπολη για την 20ή αγωνιστική της Super League 1. by Αποστόλης Λιβάνιος
Το ματς έχει προγραμματιστεί για τις 19:30, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Γιώργου Τσανάκα by Αποστόλης Λιβάνιος
Από τη μια ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, που προέρχεται από το 3-0 επί του ΠΑΟΚ, δεν απειλείται άμεσα από τους διώκτες του, αλλά θέλει να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας που έχει. Μετά τη νίκη της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Από την άλλη, ο Απόλλων έχει δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα και είναι στη 10η θέση με 18 βαθμούς. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ - Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Βιτλής - Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Κολ - Μουνιέ, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι by Αποστόλης Λιβάνιος
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Μπρούμα, Βρουσάι, Χασάν. by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κότσαρης, Χουχούμης, Λαγός, Βάρκας, Κάλισιρ, Τσιλούλης, Ντάουντα, Θανάσης Καραγκούνης και Κιτοκό by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Κρίστινσον, Εμβιλά, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Ελ Αραμπί, Μασούρας, Χολέμπας, Βαλμπουενά και Παπαδόπουλος. by Αποστόλης Λιβάνιος
Βασικός ο Χασάν λοιπόν αντί Ελ Αραμπί, στον πάγκο είναι και ο Εμβιλά. Εκτός αποστολής έχoυν μείνει Ντρέγκερ και Ραντζέλοβιτς. Αυτό πιθανόν να σημαίνει πολλά για τον Τυνήσιο και για το μέλλον. Όπως το ίδιο ισχύει και για τον Ραφίνια, που κόπηκε από την 23άδα, την ώρα που ο Ολυμπιακός αποκτά δεξί μπακ (Λαλά), ενώ είναι βασικός σήμερα ο Ανδρούτσος by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Κωσταράς, Λ.Δημητριάδης, 4ος Γκάμαρης, VAR: Γκορτσίλας, Μπουξμπάουμ) by Αποστόλης Λιβάνιος
Περίπου δέκα λεπτά για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Όπως έγινε γνωστό νωρίτερα, ο Μπρούνο αποτελεί παρελθόν για τον Ολυμπιακό και θα συνεχίσει την καριέρα του στον Άρη by Αποστόλης Λιβάνιος
Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα με δύο γκολ του Χασάν. by Αποστόλης Λιβάνιος
by Αποστόλης Λιβάνιος
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
Σχεδόν όλα έτοιμα για τη σέντρα στη Ριζούπολη by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Τελική για τον Ολυμπιακό σχεδόν στα 15''. Με τον Φορτούνη να κάνει τη σέντρα και τον Βιτλή να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολη τη ζωή του Μπρούμα, που αστόχησε με κεφαλιά που έγινε δίχως καλή ισορροπία. by Αποστόλης Λιβάνιος
5' Κίτρινη στον Καμαρά για φάουλ στον Μπεντινέλι by Αποστόλης Λιβάνιος
Μετά την τελική στο 1ο λεπτό, δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση. Παρότι δεν είναι κακός ο ρυθμός της αναμέτρησης. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σέντρα του Τσαμπούρη από τα δεξιά, η μπάλα κατευθείαν έξω by Αποστόλης Λιβάνιος
15' Καλή συνεργασία ανάμεσα σε Μπρούμα και Χασάν, αλλά κόπηκε ο Αιγύπτιος προτού μπει στην περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
15' Κόψιμο του Σεμέδο στον Μουνιέ, την ώρα που είχε αρχίσει να γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνος ο Γάλλος άσος by Αποστόλης Λιβάνιος
Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό by Αποστόλης Λιβάνιος
19' Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο ματς. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Νταβίνο Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά. Έμεινε αμαρκάριστος ο Αιγύπτιος by Αποστόλης Λιβάνιος
23' Καλή κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό, αλλά κακό τελείωμα του Φορτούνη από το ημικύκλιο, με την μπάλα να φεύγει πολύ μακριά από την αντίπαλη εστία. Στην πιθανότατα πιο καλά δομημένη επίθεση των φιλοξενούμενων έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
25' Σκαφτό σουτ του Χασάν, πέρασε εκτός η μπάλα με τον Βέρχουλστ να ελέγχει την πορεία της. by Αποστόλης Λιβάνιος
26' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με γροθιές ο Βέρχουλστ by Αποστόλης Λιβάνιος
31' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Τραγικό λάθος του Ντομίνγκες, έπειτα από σέντρα του Ανδρούτσου, έκανε ΕΝΤΕΛΩΣ κακό υπολογισμό της φάσης και παράλληλα δώρο την μπάλα και ο Χασάν από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Σε μια φάση που δεν μύριζε κάτι, αφού ένας αξιόπιστος στόπερ θα έδιωχνε με άνεση. by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Απειλεί ο Ολυμπιακός έπειτα από νέο λάθος. Ο Βέρχουλστ δεν έδιωξε καλά μετά από γύρισμα του Ντομίνγκες και ο Χασάν απείλησε και κέρδισε το κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Μίνι διακοπή στο ματς, για ασυνήθιστο λόγο. Ο Βέρχουλστ έκανε βολέ και η μπάλα κατέληξε πάνω στον Σιδηρόπουλο που ζαλίστηκε στη συνέχεια. Του ζήτησε συγγνώμη ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα. by Αποστόλης Λιβάνιος
40' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες βγήκαν στην κόντρα με καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν ήταν καλή συνεννόηση ανάμεσα σε Μπρούμα και Φορτούνη, αλλά κυρίως η πάσα στον Πορτογάλο by Αποστόλης Λιβάνιος
42' Απειλεί και πάλι ο Ολυμπιακός. Σε φάση διαρκείας, ο Χασάν, τροφοδότησε τον Βρουσάι, αλλά μπλέχτηκαν σε λίγα τετραγωνικά Φορτούνης και Μπρούμα και στο τέλος δεν κατάφεραν να κάνουν τελική. by Αποστόλης Λιβάνιος
43' Κίτρινη στον Μπεντινέλι για φάουλ στον Ανδρούτσο. by Αποστόλης Λιβάνιος
45' Πρώτη τελική και σημαντική ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σουτ του Μπεντινέλι από καλή θέση δίχως αντίπαλο πάνω του, η μπάλα στην αγκαλιά του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στη Ριζούπολη: Απόλλων-Ολυμπιακός 0-1! Το γκολ του Χασάν στο 31' έπειτα από λάθος του Ντομίνγκες χωρίζει τις δύο ομάδες. Ανώτεροι οι Πειραιώτες, είχαν ρυθμό, αλλά όχι μεγάλη ένταση σε σημαντικό μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Το λάθος του στόπερ των γηπεδούχων τους ξεμπλόκαρε και στη συνέχεια κυριάρχησαν. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
Εδώ μπορείτε να δείτε τα highlights από την ήττα που γνώρισε νωρίτερα η Αϊντχόφεν (αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League) από τη Φέγενορντ by Αποστόλης Λιβάνιος
Κεφαλιά του Σεμέδο, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη, αλλοίωσε την πορεία της μπάλας ο Τσαμπούρης και παραχώρησε νέο κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
55' Κίτρινη ο Ανδρούτσος by Αποστόλης Λιβάνιος
57' Εμβιλά αντί Καμαρά by Αποστόλης Λιβάνιος
57' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Χασάν βρέθηκε απέναντι από τον Βέρχουλστ, έπειτα από αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, έφυγε κάπως πλάγια και δεν κατάφερε να εκτελέσει, αφού έχασε την ισορροπία του. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πέπε και Βαλμπουενά, αντί Φορτούνη και Βρουσάι σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
63' Βαλμπουενά αντί Βρουσάι και Πέπε αντί Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
65' Κεφαλιά του Ιωαννίδη (από φάουλ του Τσαμπούρη), η μπάλα στην αγκαλιά του Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Μέτριο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
72' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-2! Κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μπα, νέα από τον Εμβιλά και η μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Στην κόντρα με τον Ανδρούτσο που αστόχησε από καλή θέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
76' Ντάουντα αντί Μουνιέ και Κιτοκό αντί Μπαξεβανίδη, αλλά και Χουχούμης αντι Μπεντινέλι. by Αποστόλης Λιβάνιος
79' Σουτ του Ρέαμπτσιουκ, έδιωξε ο Βέλγος σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
81' Μασούρας αντί Μπρούμα και Τιάγκο Σίλβα αντί Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
84' Καραγκούνης αντί Κολ by Αποστόλης Λιβάνιος
85' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Μασούρα και κακό τελείωμα του Χασάν από πλεονεκτική θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
89' Άστοχη κεφαλιά του Σεμέδο by Αποστόλης Λιβάνιος
90' ΓΚΟΛ ο Απόλλων, 1-2! Τραγικό λάθος του Σεμέδο, που πήγε να κοντρολάρει, έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Ντάουντα χρίστηκε σκόρερ από κοντά. by Αποστόλης Λιβάνιος
Κίτρινη στον Καραγκούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
90+3' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-3! Κεφαλιά πάσα του Σεμέδο και ο Χασάν από κοντά νίκησε τον Βέρχουλστ by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο ματς: Απόλλων-Ολυμπιακός 1-3 by Αποστόλης Λιβάνιος