ΑΕΚ-Άρης

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-Άρης, η οποία θα διεξαχθεί στο Ο.Α.Κ.Α. στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 19:30 (7/2) και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports 1HD. Ενώ, ραδιοφωνικά θα καλυφθεί από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Κώστα Μιαούλη. by Μανώλης Μουσουράκης
Η ΑΕΚ προέρχεται από τη μεσοβδόμαδη πρόκριση επί του Απόλλωνα Σμύρνης (ηττήθηκε με 2-1 στο «Γεώργιος Καμάρας», αλλά είχε επικρατήσει 2-0 στον πρώτο αγώνα) στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου κληρώθηκε με τον Βόλο. by Μανώλης Μουσουράκης
Σε ό, τι αφορά το πρωτάθλημα, την περασμένη Κυριακή (31/1) επέστρεψε στις νίκες (2-0 τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης») και τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, μετά και το 2-2 στο ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης, οι δύο «δικέφαλοι» έχουν από 40 βαθμούς, όντας στο -17 από τον προπορευόμενο Ολυμπιακό, στο +1 από τον 4ο Άρη και στο +2 από τον 5ο Παναθηναϊκό. Ως γηπεδούχος μετράει ρεκόρ 5Ν-3Ι-2Η στη φετινή Super League Interwetten. by Μανώλης Μουσουράκης
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι στο Κύπελλο απέκλεισαν τον Αστέρα Τρίπολης με συνολικό σκορ 4-0 και προκρίθηκαν στους «8» του θεσμού, εκεί όπου θα συναντήσουν τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, στο πλαίσιο της 20ής «στροφής» του πρωταθλήματος (30/1) είχαν χάσει (2-1) στο γήπεδο των Αρκάδων -μετά από δύο σερί νίκες-, με αποτέλεσμα να πέσουν από τη 2η θέση του πίνακα. Εκτός έδρας στη Λίγκα μετρούν ρεκόρ 6Ν-2Ι-2Η. by Μανώλης Μουσουράκης
Στο παιχνίδι των δύο ομάδων για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος (14/1), το οποίο αρχικά είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων Covid-19 στις τάξεις της ΑΕΚ, η «Ένωση» είχε επικρατήσει 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 65’. Συνολικά, είναι αήττητη (3Ν-2Ι) στις πέντε τελευταίες της αναμετρήσεις στη Λίγκα με τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
Η ιστορία στις μεταξύ τους συγκρούσεις ανεξαρτήτου έδρας: Νίκες ΑΕΚ: 58 Ισοπαλίες: 31 Νίκες Άρη: 26 by Μανώλης Μουσουράκης
Με γηπεδούχο την ΑΕΚ: Νίκες ΑΕΚ: 41 Ισοπαλίες: 13 Νίκες Άρη: 3 by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης – Ραντόνια, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες – Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι – Γκαρσία, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης. by Μανώλης Μουσουράκης
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς – Σάσα, Τζέγκο – Γκάμα, Μπερτόγλιο, Γκαρσία – Μαντσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Νταντσένκο, Μιτάι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα, Μαχαίρας. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σιαμπάνης, Ιωάννου, Κάτσε, Σίλβα, Ματίγια, Μπρούνο, Μάνος, Μπεναλουάν, Μήτρογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητής: Αντρίς Τρεϊμάνις Α’ Βοηθός: Χάραλντς Γκουντερμάνις Β' Βοηθός: Αλεκσέις Σπασιονίκοφς 4ος Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος Διαιτητής VAR: Ρομπ Ντιεπέρινκ Διαιτητής ΑVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου Παρατηρητής: Νικόλαος Ιωσηφόγλου. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων κάνουν την είσοδό τους στο αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Τώρα είναι η ώρα για την είσοδο και των δύο ενδεκάδων! by Μανώλης Μουσουράκης
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
2' Πρώτη φάση στον αγώνα, είναι για την ΑΕΚ. Αλλεπάλληλες ντρίπλες του Γκαρσία από τα δεξιά, με το σουτ του να καταλήγει στα χέρια του Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι ομάδες μπήκαν αμφότερες με αρκετή ένταση στο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
5' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ με το αριστερό του Ανσαριφάρντ εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
Η ΑΕΚ πιέζει αρκετά ψηλά στο γήπεδο. Στοιχείο, εξάλλου, που έχει βάλει στο παιχνίδι της ο Μανόλο Χιμένεθ και το οποίο θέλει να το βλέπει από τους παίκτες του. by Μανώλης Μουσουράκης
9' Μεγάλη φάση για τον Άρη. Μετά από ωραία ανάπτυξη των παικτών του Άρη, η μπάλα έφτασε εντός περιοχής στον ολομόναχο Γκάμα. Με τον εξτρέμ των φιλοξενούμενων να πιάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά εκείνο να περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ωραίο συνδυαστικό παιχνίδι στις τελευταίες προσπάθειες των φιλοξενούμενων. by Μανώλης Μουσουράκης
13' Φάση για τον Άρη. Ο Σάσα πιάνει το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Ροζ προσπαθεί να χτίσει τις επιθέσεις του Άρη με μακρινές μεταβιβάσεις, οι οποίες όμως είναι άστοχες. by Μανώλης Μουσουράκης
22' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Μονοκόμματο γυριστό σουτ του Αλμπάνη, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δεν είχε καλή ισορροπία ο παίκτης της «Ένωσης». by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Το 0-0 παραμένει. by Μανώλης Μουσουράκης
22' Πρώτη κίτρινη στο ματς, είναι για τον Σιμόες. by Μανώλης Μουσουράκης
28' Παράλληλο γύρισμα του Σούντγκρεν, διώχνει ο Λάτσι. Η φάση άρχισε από κλέψιμο του Μαντσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
29' Κόρνερ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
29' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Ροζ. 0-1. Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δεληζήσης έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η οποία αποκρούστηκε ασταθώς από τον Αθανασιάδη και έφτασε στον Ροζ που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Πολύ κακή αντίδραση από την άμυνα της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Νευρικές οι προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ μετά το εις βάρος τους τέρμα. by Μανώλης Μουσουράκης
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη στιγμή τα τελευταία λεπτά. Οι αμυντικοί του Άρη -προεξέχοντος του Δεληζήση- ανακόπτουν κάθε προσπάθεια εκδήλωσης επίθεσης της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου 45λεπτου. by Μανώλης Μουσουράκης
Πάνω από τη σέντρα όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. by Μανώλης Μουσουράκης
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Είμαστε στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο 1ο ημίχρονο. Ο Άρης πηγαίνει προηγούμενος με 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο γκολ του Ροζ στο 29'. Ένα σκορ που το δικαιούνται μέχρι στιγμής οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμούς από το 9' και μετά. Κάτι που εξαργύρωσαν με το τέρμα του στόπερ τους. by Μανώλης Μουσουράκης
2(1)-4(2) οι τελικές στο πρώτο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
by Μανώλης Μουσουράκης
Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
Σε τρεις αλλαγές θα προβεί με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι Μάνταλος, Νταντσένκο και Μαχαίρας μπήκαν στη θέση των Σιμόες, Ραντόνια και Αλμπάνη. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
Καμία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
48' Μεγάλη φάση για τον Άρη! Ο Σάσα έκλεψε από τον Μάνταλο λίγο πάνω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, πέρασε στον Μπερτόγλιο, με το σουτ του τελευταίου να περνάει λίγο έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ και προσπαθεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Όμως, ο Άρης είναι πολύ καλά οργανωμένος. by Μανώλης Μουσουράκης
53' Κίτρινη κάρτα στον Λόπες. by Μανώλης Μουσουράκης
54' Κίτρινη κάρτα και για τον Κρίστιτσιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
59' Tέταρτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Ανσαριφάρντ περνάει ο Ολιβέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
60' Σφαδάζει ο Μαχαίρας. Γλίστρησε και πονάει στον αστράγαλο. Θα συνεχίσει κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
66' Φάση για τον Άρη. Ωραία προσπάθεια του Άρη, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος θα κάνει το κοντινό σουτ. Αποκρούει ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
67' Ο Μάνος στη θέση του Μαντσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
68' Κεφαλιά του Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Κανένα πρόβλημα για την άμυνα του Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
70' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σε πρώτο χρόνο το σουτ του Μαχαίρα βρίσκει στο δεξί δοκάρι, με τον Μάνταλο να παίρνει το «ριμπάουντ», να σουτάρει αλλά ο Ροζ προέβη σε σωτήρια προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
74' Σίλβα αντί Μπερτόγλιο. by Μανώλης Μουσουράκης
78' Σέντρα-σουτ του Γκαρσία, η μπάλα φεύγει παράλληλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ολιβέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
79' Τάνκοβιτς αντί Σιμάνσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
82' «Μπάσιμο» του Λόπες από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, με τον Δεληζήση να διώχνει. Οι παίκτες της ΑΕΚ φωνάζουν για χέρι του κεντρικού αμυντικού του Άρη. Ωστόσο, ο τελευταίος φαίνεται να έχει τα χέρια του κολλημένα στο σώμα του. by Μανώλης Μουσουράκης
84' Μπρούνο και Κάτσε αντί των Γκάμα και Σάσα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα πέντε λεπτά για την ολοκλήρωση του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Πιέζει η ΑΕΚ, αλλά ο Άρης δείχνει να ελέγχει το ματς. Πάντα στο 0-1. by Μανώλης Μουσουράκης
90'+1' ΓΚΟΛ ο Άρης, 0-2! Τρομερό σουτ του Σίλβα, που εκτέλεσε τον Αθανασιάδη, μετά από άψογη συνεργασία των φιλοξενούμενων σε κομπίνα σε στατική φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
90'+3' Σουτ του Κρίστιτσιτς, μπλόκαρε ο Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
Λίγα δευτερόλεπτα για το φινάλε. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο ΟΑΚΑ: ΑΕΚ-Άρης 0-2! Ο Ροζ άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ ο Σίλβα σκόραρε στο 90'+1΄. by Μανώλης Μουσουράκης
Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ. Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για αναλυτικό ρεπορτάζ. by Μανώλης Μουσουράκης