ΑΕΚ-Βόλος

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον Βόλο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου (17:00). by www.sport-fm.gr
Ο Μανόλο Χιμένεθ επιλέγει ξανά το 4-3-3 επαναφέροντας τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια. by www.sport-fm.gr
Αναλυτικά η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τσιντώτας – Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Νταντσένκο, Μιτάι – Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος – Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα, Τάνκοβιτς. by www.sport-fm.gr
Εκτός είναι οι Μαχαίρας, Γαλανόπουλος, Μπακάκης, Σβάρνας, Σάκχοφ που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς. by www.sport-fm.gr
Παρά τις πολλές απουσίες στην αποστολή, ο Άνχελ Λόπεθ παρατάσσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο για τον Βόλο. by www.sport-fm.gr
Αναλυτικά η ενδεκάδα του Βόλου: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Περέα. by www.sport-fm.gr
Ο Βόλος δεν συμπληρώνει ούτε 20, αλλά έχει 19 παίκτες στην αποστολή. Από αυτή απουσιάζουν τα ονόματα του Τέκιο, των τραυματιών Μπαριέντος, Ντεντάκη, Μπουένο, Κιάκου, καθώς και του Σάντος. Έμεινε εκτός και ο Χοσέ Ρίβας, ο οποίος αποκτήθηκε την τελευταία μέρα των μεταγραφών. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο του Βόλο θα βρίσκονται οι: Γκαραβέλης, Κολόμπο, Σάντσες, Κανελλάκης, Μπάλλας, Κρητικός, Μίλοκ, Λογαράς. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο της ΑΕΚ είναι οι Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Χνιντ, Ραντόνια, Σιμόες, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Χριστόπουλος. by www.sport-fm.gr
Με 4-2-3-1 μοιάζει το σύστημα του Βόλου, με τον Νίνη να παίζει για μια ακόμη φορά φέτος ως κεντρικό χαφ. by www.sport-fm.gr
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο. Ο Περέα παίρνει την μονομαχία στο σπριντ από τον Μιτάι και από πολύ πλάγια θέση επιχειρεί να πλασάρει τον Τσιντώτα. Εκείνος αποκρούει σε κόρνερ.
4' Aπειλή για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ, ο Σιμάνσκι σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά το χλιαρό σουτ του περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν. by www.sport-fm.gr
8' Eπικίνδυνη πάσα του Γκαρσία στην πλάτη της άμυνας, ο Κλέιμαν προλαβαίνει τον Τάνκοβιτς και απομακρύνει με τα πόδια. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ δυσκολεύεται πολύ να κυκλοφορήσει την μπάλα απέναντι σε έναν Βόλο που είναι καλά οργανωμένος ανασταλτικά και ιδιαίτερα επικίνδυνος στις... εξορμήσεις του. by www.sport-fm.gr
12' Λάθος κεφαλιά του Νταντσένκο, ο Φεράρι εκτός περιοχής κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα περνά πολύ άουτ. by www.sport-fm.gr
Εξαιρετική κάθετη του Μπαρτόλο στον Δουβίκα, η άμυνα της ΑΕΚ είναι πολύ ψηλά και ο νεαρός φορ αφού διανύει αρκετά μέτρα πλασάρει όμορφα τον Τσιντώτα για το 0-1. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ μοιάζει πελαγωμένη, δεν μπορεί να χτίσει το παιχνίδι της από πίσω και ο Βόλος έχοντας πλέον και το προβάδισμα ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και τον ρυθμό του. by www.sport-fm.gr
21' Εντυπωσιακή ενέργεια του Φεράρι που κάνει ό,τι θέλει τον Νταντσένκο, αλλά μετά το γύρισμά του στον Μπαρτόλο ο Τσιγκρίνσκι βάζει την κόντρα και σώζει την ΑΕΚ από το 0-2. by www.sport-fm.gr
Όμορφη πάσα του Λιβάι Γκαρσία στον Μάνταλο που φεύγει στον κενό χώρο και με δεξί διαγώνιο σουτ του αρχηγού της η ΑΕΚ ισοφαρίζει. by www.sport-fm.gr
26' Ξανά απειλητικός ο Βόλος. Σέντρα του Περέα, μόνος στο δεύτερο δοκάρι αλλά χωρίς καλή ισορροπία ο Μπαρτόλο παίρνει την κεφαλιά που περνά άουτ. by www.sport-fm.gr
27' Νέα φάση για τον Βόλο, ο Νεντελτσιάρου χάνει την ισορροπία του, ίσως και με φάουλ, αλλά ο Δουβίκας δεν κάνει καλό γύρισμα. by www.sport-fm.gr
Εξαιρετική μπαλιά του Κρίστισιτς στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, όπου ο Τάνκοβιτς έχει κάνει κίνηση. Ο Σουηδός τελειώνει τη φάση με τη μία. Δεν υπάρχει οφσάιντ, καλύπτεται ο σκόρερ. by www.sport-fm.gr
Καταπληκτικό γκολ από τον Σουηδό, ο οποίος παίρνει την μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με καταπληκτικό σουτ γράφει το 3-1. by www.sport-fm.gr
34' Σουτ του Νίνη από μακριά, η μπάλα κοντράρει αλλά ο Τσιντώτας δεν ξεγελιέται. by www.sport-fm.gr
Ο Νταντσένκο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Λιβάι τσιμπά την μπάλα και ο Τσοκάνης τον ανατρέπει. by www.sport-fm.gr
41' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Νταντσέκο κάνει το γύρισμα από τα δεξιά μετά από όμορφη ενέργεια του Λιβάι, αλλά ο Ολιβέιρα από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. by www.sport-fm.gr
Η φάση εξετάστηκε από το VAR και δεν δόθηκε κάτι. Τράβηγμα υπήρξε, αλλά προφανώς κρίθηκε πως έγινε εκτός περιοχής και δεν μπορεί εκεί να παρέμβει το VAR για φάουλ εκτός περιοχής. by www.sport-fm.gr
Ο Βόλος αιφνιδίασε την ΑΕΚ στο 14' κι έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Όμως από το 25' μέχρι το 36' η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και με δύο γκολ του Τάνκοβιτς και από ένα των Μάνταλου και Ολιβέιρα (με πέναλτι) έφερε τούμπα το ματς. by www.sport-fm.gr
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες περνά στη θέση του Νταντσένκο και μάλλον θα παίξει δεξί μπακ, αν κι αριστεροπόδαρος. by www.sport-fm.gr
51' Όμορφη ενέργεια του Τάνκοβιτς, αλλά το σουτ που κάνει μέσα από την περιοχή κοντράρει στα σώματα και πάει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ ελέγχει το παιχνίδι απέναντι στον Βόλο που δείχνει λίγο απογοητευμένος από την εξέλιξη του αγώνα. by www.sport-fm.gr
Γύρισμα του Φεράρι από τα αριστερά, ο Μήτογλου από τη μικρή περιοχή σκοράρει με προβολή για το 4-2. by www.sport-fm.gr
Ο Τσιντώτας έχει τραυματιστεί στο πρόσωπο από τη σύγκρουση με τον Μήτογλου μετά την προβολή που έκανε. by www.sport-fm.gr
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο για το 4-3. Από λάθος του Νεντελτσιάρου και πάσα του Δουβίκα ο Μπαρτόλο βγαίνει τετ-α-τετ αλλά τον νικά ο Τσιντώτας. Πάντως φάνηκε εκτεθειμένος και αν είχε σκοράρει θα είχε παρέμβει το VAR για οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
65' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία από πλάγια θέση επιχειρεί πλασέ και τον νικά ο Κλέιμαν. by www.sport-fm.gr
69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Αλμπάνης και Ανσαριφάρντ μέσα, έξω οι Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα. by www.sport-fm.gr
75' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Λιβάι στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός γυρίζει το σώμα του και σουτάρει, αλλά ο Κλέιμαν αποκρούει. by www.sport-fm.gr
81' Σιμόες και Ραντόνια αντί των Μιτάι και Μάνταλου. Ο Λόπες πάει στο αριστερό άκρο και ο Ραντόνια στο δεξί. by www.sport-fm.gr
83' Βαθιά μπαλιά στον Δουβίκα, ο Τσιντώτας προλαβαίνει να πάει πρώτος στην μπάλα και να μπλοκάρει. by www.sport-fm.gr
86' Από το κόρνερ το πλασέ του Δουβίκα στέλνει την μπάλα ψηλοκρεμαστά στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. by www.sport-fm.gr
87' Νέα καλή στιγμή για τον Βόλο με τον Κρητικό να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση. by www.sport-fm.gr
Τέλος του αγώνα, η ΑΕΚ επικρατεί 4-2 του Βόλου και έχει μεγάλο προβάδισμα για να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου. by www.sport-fm.gr