Λαύριο-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της νοκ άουτ αναμέτρησης ανάμεσα στο Λαύριο με την ΑΕΚ, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου μπάσκετ.
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαύριο-ΑΕΚ, η οποία θα διεξαχθεί στο Κλειστό του Λαυρίου στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 20:00 (10/2) και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ3. Ενώ, ραδιοφωνικά θα καλυφθεί από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Πετρίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο νικητής του αποψινού νοκ-άουτ αγώνα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του θεσμού τον αντίστοιχο του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Περιστέρι. Υπενθυμίζεται ότι το ματς μεταξύ των «πρασίνων» και της ομάδας του Περιστερίου αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων covid-19 στις τάξεις των πρώτων. by Μανώλης Μουσουράκης
Ήδη οι Προμηθέας και ΠΑΟΚ διαμόρφωσαν το ένα από τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών. Με τη μεταξύ τους σύγκρουση να λαμβάνει χώρα την Παρασκευή (12/2, 20:00). by Μανώλης Μουσουράκης
Οι γηπεδούχοι αποτελούν την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Έχοντας ρεκόρ 10Ν-4Η, βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (έχουν ένα περισσότερο ματς από τον 3ο Προμηθέα και δύο από τον 4ο Παναθηναϊκό). Μαζί με την ΑΕΚ (10Ν-4Η), την οποία και κέρδισαν (78-70) εντός έδρας στις 27 Δεκέμβρη του 2020. by Μανώλης Μουσουράκης
Το Λαύριο προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη (94-89, 6/2) επί του Άρη. Με την ΑΕΚ να επικρατεί 91-59 του Περιστερίου την ίδια ημέρα στο ΟΑΚΑ. by Μανώλης Μουσουράκης
Στο αγωνιστικό κομμάτι το Λαύριο δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Από την άλλη, για την ΑΕΚ επιστρέφει ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε κόντρα στο Περιστέρι. Εκτός είναι ο τραυματίας Νίκος Γκίκας, καθώς και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος αποκλείστηκε από την 6άδα ξένων, μετά την απόκτηση του Ντάριλ Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Σώμος-Ανδρικόπουλος (Βιδάλης) by Μανώλης Μουσουράκης
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Σε λίγα λεπτά αναμένεται η έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Καλησπέρα και από μένα, εδώ από το κλειστό του Λαυρίου. Η τοπική ομάδα, που είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, υποδέχεται την ΑΕΚ και θέλει να επαναλάβει την προ διμήνου εμφάνιση στον αντίστοιχο αγώνα πρωταθλήματος. Από την άλλη, η Ένωση υπερασπίζεται τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στο Ηράκλειο. by Γιώργος Πετρίδης
Η πεντάδα του Λαυρίου αποτελείται από τους Μουράτο, Ντιαλό, Κάρτερ, Ντέιβις και Γερομιχαλό. Ενώ, η αντίστοιχη της ΑΕΚ από τους Κατσίβελη, Μέικον, Ματσιούλις, Μόουζες και Μορέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
Τζάμπολ στο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
Δύο μπλοκ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα από τον Μορέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
0-3 Ανοίγει το σκορ με τον Μέικον η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Στις πρώτες κινήσεις των παικτών υπάρχει έντονη νευρικότητα. Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε το trash talking μεταξύ Μορέιρα και Κάρτερ. Έξαλλος με τον παίκτη του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. by Γιώργος Πετρίδης
Από μία τεχνική ποινή σε κάθε πάγκο. Νεύρα στην αρχή του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Τεχνική ποινή και στον Μόουζες, ο οποίος χειροκρότησε ειρωνικά σε εις βάρος του φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
2-3 Με 2/3 βολές του Ντέιβις. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Πολύ νωρίς στο ματς, η ΑΕΚ έχει συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ, ενώ το Λαύριο έφτασε ήδη στα 4. by Γιώργος Πετρίδης
5-3 Γκολ-φάουλ από τον Μουράτο. Αστόχησε στη συμπληρωματική βολή ο γκαρντ του Λαυρίου. by Μανώλης Μουσουράκης
6-6 Με τρίποντο του Μόουζες. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: 3 φάουλ ο Κίνγκσλεϊ και 2 ο Μορέιρα για την ΑΕΚ. by Γιώργος Πετρίδης
9-10 Με σουτ κάτω από το καλάθι από τον Σλότερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: 3 φάουλ ο Κάρτερ και 2 ο Ντέιβις για το Λαύριο. by Γιώργος Πετρίδης
Σχόλιο: Πολύ "σκληρό" παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τις άμυνες να παίζουν τον πρώτο ρόλο. by Γιώργος Πετρίδης
11-12 Με 2/2 βολές του Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
13-12 Με λέι-απ του Κόζι. by Μανώλης Μουσουράκης
13-14 Με 2/2 βολές του Ματσιούλις. by Μανώλης Μουσουράκης
13-16 Ωραίο σουτ μέσης απόστασης του Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
13-18 Κι άλλο σουτ δύο πόντων του Μέικον. Ζεσταίνεται ο νεαποκτηθείς άσος της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Το Λαύριο δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι του και δεν έχει βρει καθόλου σκορ από την περιφέρεια, αφού η ΑΕΚ είναι διαβασμένη σήμερα. by Γιώργος Πετρίδης
13-20 2' για την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. by Μανώλης Μουσουράκης
14-20 1/2 βολές του Μουράτου. by Μανώλης Μουσουράκης
16-22 Ωραίο τελείωμα από τον Χρυσικόπουλο. by Μανώλης Μουσουράκης
16-24 Με φλότερ του Μέικον στη λήξη του χρόνου. Αυτό θα είναι και το τελικό σκορ για το 1ο δεκάλεπτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Η ΑΕΚ ελέγχει το ρυθμό, έχει φέρει το παιχνίδι στο δικό της τέμπο και με πρωταγωνιστή τον Μέικον, έχει πάρει διαφορά 8 πόντων. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είναι φανερά αγχωμένοι και δεν έχουν καθαρό μυαλό. by Γιώργος Πετρίδης
Η ΑΕΚ πάει στη 2η περίοδο με τη μέγιστη υπέρ της διαφορά. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Το Λαύριο παίζει πιεστική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου, αλλά προς το παρόν οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν υποπέσει σε λάθη στο κατέβασμα της μπάλας. by Γιώργος Πετρίδης
18-26 Με τρίποντο του Μέικον, ο οποίος φτάνει τους 13 πόντους. by Μανώλης Μουσουράκης
Αντιαθλητικό φάουλ του Κόζι. by Μανώλης Μουσουράκης
Τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21-28 και η κατοχή για το Λαύριο. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: 0/5 τρίποντα μέχρι στιγμής το Λαύριο, που σουτάρει με σχεδόν 40% έξω από τα 6,75μ. στο πρωτάθλημα! by Γιώργος Πετρίδης
23-28 Μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Κόζι. Έτρεξε εντυπωσιακά από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη και τελείωσε την προσπάθειά του με γκολ-φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
24-28 Εύστοχος στη βολή ο γκαρντ του Λαυρίου. by Μανώλης Μουσουράκης
25-28 Με 1/2 βολές του Περσίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μέικον με 13π. Για τους γηπεδούχους από έξι πόντους έχουν οι Ντιαλό και Κόζι. by Μανώλης Μουσουράκης
27-30 Όμορφη εκτέλεση από τον Κάρτερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Έξι και εννιά τα λάθη για Λαύριο και ΑΕΚ, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Με 3 γκαρντ στο παρκέ η ΑΕΚ (Μωραΐτης, Μέικον, Λάνγκφορντ). Έχει ενδιαφέρον η συνύπαρξη Μέικον-Λάνγκφορντ. by Γιώργος Πετρίδης
30-30 Ισοφαρίζει με τρίποντο από τις 45 μοίρες ο Μουράτος. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 17 λεπτά για να ευστοχήσει σε τρίποντο το Λαύριο, που κυριαρχεί στη 2η περίοδο. by Γιώργος Πετρίδης
Τάιμ-άουτ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
32-32 Με χουκ του Ντέιβις. by Μανώλης Μουσουράκης
Δύο λεπτά για το τέλος του 1ου ημιχρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Η ΑΕΚ έχει υποστεί μπλακ άουτ και έχει βραχυκυκλώσει από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων στο 2ο δεκάλεπτο. by Γιώργος Πετρίδης
34-32 Ωραίο μπάσιμο του Μουράτου. Βάζει το καλάθι, κερδίζει και τη βολή. by Μανώλης Μουσουράκης
35-32 Εύστοχος ο Μουράτος στη συμπληρωματική βολή. by Μανώλης Μουσουράκης
35-35 Άμεση απάντηση του Λάνγκφορντ. by Μανώλης Μουσουράκης
35-37 με 2/2 βολές του Λάνγκφορντ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να προηγείται 37-35. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Αρκετά ισορροπημένο μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί στο 1ο δεκάλεπτο και το Λαύριο να αντιστρέφει την κατάσταση στη 2η περίοδο. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα σε αυτό το κομμάτι, αλλά ακόμα ζορίζονται επιθετικά (10/21 δίποντα, 1/7 τρίποντα). Από την άλλη, η Ένωση έχει σε εξαιρετική βραδιά τον νεοαποκτηθέντα Μέικον, ωστόσο χρειάζεται περισσότερες λύσεις αν θέλει να φύγει με το διπλό. by Γιώργος Πετρίδης
41-42 Με 2/2 βολές του Ματσιούλις. by Μανώλης Μουσουράκης
43-42 Καλάθι σε δεύτερο χρόνο για το Λαύριο με τον Ανοσίκε. by Μανώλης Μουσουράκης
46-42 Με τρίποντο του Κόζι. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Το... ντέρμπι συνεχίζεται, με το Λαύριο να έχει βρει σκορ και από την περίμετρο. by Γιώργος Πετρίδης
46-47 Ζήσης υψώνει, Μορέιρα τελειώνει τη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
Πολύ ωραία στιγμή. Ο Ζήσης σπεύδει να ηρεμήσει τον νευριασμένο Μόουζες, ο οποίος συμπλήρωσε τα τέσσερα προσωπικά φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
3'58'' πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέσσερα ομαδικά για κάθε ομάδα. by Μανώλης Μουσουράκης
46-49 Με 2/2 βολές του Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
48-49 Κάρφωμα με το ένα χέρι από τον Ντιαλό. by Μανώλης Μουσουράκης
48-51 δύο λεπτά ακόμα για την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. by Μανώλης Μουσουράκης
50-51 Με 2/2 βολές του Μουράτου. by Μανώλης Μουσουράκης
Πραγματική ντερμπάρα. by Μανώλης Μουσουράκης
50-55 Με σουτ δύο πόντων του Λάνγκφορντ. by Μανώλης Μουσουράκης
52-58 Με τρίποντο στη λήξη του χρόνου από τον Γιάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στην 3η περίοδο. Με το σκορ στο 52-58. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Η ΑΕΚ "έσφιξε" αμυντικά μετά το αρχικό μούδιασμα στην 3η περίοδο κι έτρεξε επιμέρους σκορ 16-6 μετατρέποντας το εις βάρος της 46-42 σε 52-58. Από την άλλη, το Λαύριο εμφάνισε τις παθογένειες του 1ου δεκαλέπτου και επιδόθηκε σε πολύ κακές ενέργειες επιθετικά. by Γιώργος Πετρίδης
Σχόλιο: Είναι ένα ερώτημα τώρα η αντίδραση των γηπεδούχων, που δεν είναι συνηθισμένοι σε do or die ματς. by Γιώργος Πετρίδης
Σχόλιο: Σε λιγότερο από ένα λεπτό στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ έκανε 4 φάουλ! by Γιώργος Πετρίδης
Οι πρωταγωνιστές για αμφότερες τις ομάδες, Μέικον (17π.) για την ΑΕΚ και Μουράτος (16π.) για το Λαύριο. by Μανώλης Μουσουράκης
53-60 Φόλοου από τον Σλότερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Γιάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Με Μέικον στο "1" και Λάνγκφορντ στο "2" τώρα η ΑΕΚ. by Γιώργος Πετρίδης
57-60 Με 2/2 βολές του Κάρτερ. Μειώνει στους τρεις το Λαύριο. by Μανώλης Μουσουράκης
59-60 Με 2/2 βολές του Περσίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
59-62 Κοντινό σουτ εκτός ισορροπίας του Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Έξαλλος με τους παίκτες του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, που είδε να εξανεμίζεται η -μικρή, αλλά σημαντική- διαφορά που είχε πάρει η ΑΕΚ. Το Λαύριο δείχνει σθένος και πλέον έχει ανατρέψει πλήρως το μομέντουμ με στοχευμένες επιθέσεις και πάθος στην άμυνα. by Γιώργος Πετρίδης
63-62 Το Λαύριο έχει πάρει προβάδισμα και έχει την ευκαιρία να το διευρύνει. by Μανώλης Μουσουράκης
64-62 με βολή του Ντιαλό. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Ο αρνητικός για την ομάδα του στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, Κάρτερ, είναι αυτός που κουβαλά στους ώμους του το Λαύριο. by Γιώργος Πετρίδης
66-62 Με 2/2 βολές του Κάρτερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: 14-4 υπέρ του Λαυρίου το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο! by Γιώργος Πετρίδης
66-64 Καλάθι στη λήξη του χρόνου από Μέικον, ο οποίος φτάνει τους 21 πόντους. by Μανώλης Μουσουράκης
Φάουλ σε προσπάθεια για τρεις του Ντέιβις. by Μανώλης Μουσουράκης
68-64 Με 2/3 βολές του Ντέιβις. by Μανώλης Μουσουράκης
70-64 Με τον Κάρτερ. Δυόμισι λεπτά για τη λήξη του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Το Λαύριο τιμωρεί την ΑΕΚ, που κάνει τραγικές επιθέσεις σε αυτό το δεκάλεπτο... 18-6 υπέρ των γηπεδούχων το επιμέρους σκορ! by Γιώργος Πετρίδης
Ματσάρα! by Μανώλης Μουσουράκης
11'' για την ολοκλήρωση. Φάουλ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Στις βολές ο Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
74-74 Με 1/2 ο Μέικον. by Μανώλης Μουσουράκης
Τάιμ-άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
10'' για την ολοκλήρωση του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Τρομερό φινάλε!! by Μανώλης Μουσουράκης
Αστοχεί ο Ντέιβις και εν συνεχεία ο Λάνγκφορντ σουτάρει για τρεις πίσω από το κέντρο. Ευστοχεί, αλλά το σουτ είναι εκπρόθεσμο. by Μανώλης Μουσουράκης
74-74 και το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση. by Μανώλης Μουσουράκης
Εξετάζεται ακόμα η φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
Δεν μετράει το καλάθι, το παιχνίδι θα πάει στην παράταση. by Μανώλης Μουσουράκης
Άρχισε η παράταση. by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Η ισοπαλία είναι και το πιο... δίκαιο αποτέλεσμα σε αυτό το συγκλονιστικό παιχνίδι! Το Λαύριο θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς έχοντας διαφορά 6 πόντων μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, όπως και η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάει με +1 στα 10 τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο Μέικον αστόχησε στη 2η βολή. by Γιώργος Πετρίδης
86-85 Μπροστά το Λαύριο. by Μανώλης Μουσουράκης
Άστοχη επίθεση από την ΑΕΚ. Φάουλ για το Λαύριο, το οποίο πηγαίνει στις βολές με 11,5'' να απομένουν για τη λήξη του ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
88-85 Με 2/2 βολές του Ντιαλό. by Μανώλης Μουσουράκης
90-85 Με κάρφωμα του Ντιαλό, ύστερα από λάθος επαναφορά της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος του αγώνα! Το Λαύριο επικρατεί 90-85 στην παράταση και παίρνει ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου! by Μανώλης Μουσουράκης
Σχόλιο: Πανάξια στους "4" του Κυπέλλου το Λαύριο σε έναν απίστευτο προημιτελικό! Η καταπληκτική ομάδα του Σερέλη έδειξε χαρακτήρα και πέταξε έξω την κάτοχο του τροπαίου, ΑΕΚ, που θα πρέπει να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να διορθώσει τα λάθη που έκανε. Οι γηπεδούχοι είχαν 4/19 τρίποντα, αλλά άλλαξαν τον προσανατολισμό τους, έβγαλαν πάθος στην άμυνα κι "έπνιξαν" την Ένωση, η οποία πλήρωσε το μονοδιάστατο παιχνίδι της και τα 18 λάθη. by Γιώργος Πετρίδης