Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν

Καλησπέρα σε όλους. Οι παλιές αγαπημένες ευρωπαϊκές Πέμπτες επέστρεψαν! by Γιώργος Σπανομανώλης
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την PSV για τους "32" του Europa League by Γιώργος Σπανομανώλης
Το ματς θα ξεκινήσεις 19.55 στο "Γ. Καραϊσκάκης". Φυσικά διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών. by Γιώργος Σπανομανώλης
Να σας πούμε ότι σε αυτή τη φάση υπάρχει στα ματς VAR by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος εντός έδρας με ομάδες από την Ολλανδία, μετρώντας τέσσερις νίκες σε πέντε ματς by Γιώργος Σπανομανώλης
Από την άλλη η PSV έχει καλή παράδοση με τις ελληνικές ομάδες, αφού σε 14 ματς έχει 9 νίκες, με όλες τις ήττες επί ελληνικού εδάφους by Γιώργος Σπανομανώλης
Η ολλανδική ομάδα είχε αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων. Είχε κερδίσει στην Ολλανδία 3-2 και είχε χάσει 4-1 στην Τούμπα by Γιώργος Σπανομανώλης
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Γιώργος Σπανομανώλης
Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα - Λαλά, Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης - Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και Μπρούμα by Γιώργος Σπανομανώλης
Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό - Μαξ, Μποσκάγλι, Τέζε, Ντάμφρις - Ροσάριο, Τόμας, Σανγκαρέ - Μάλεν, Ζάχαβι και Γκέτσε by Γιώργος Σπανομανώλης
Στον πάγκο για την PSV: Αϊντχόφεν: Ούνερσταλ, Ντελάνγκε, Μπάουμγκαρτλ, Φέιν, Φαν Γκίνκελ, Γκουτιέρες, Μάουρο Ζούνιορ, Πιρόε και Φέρτεσεν. by Γιώργος Σπανομανώλης
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Καραργύρης, Τζολάκης, Φορτούνης, Χασάν, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Σουρλής και Ραντζέλοβιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γερμανός Αντρέας Έκμπεργκ. Βοηθοί οι Μεχμέτ Κούλουμ και ο Στέφαν Χάλμπεργκ, ενώ τέταρτος ο επίσης συμπατριώτης του Γκλεν Νίμπεργκ. Στο VAR θα είναι ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίγκερτ με βοηθό του τον επίσης Γερμανό Χαρμ Όσμερς by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο Σουηδός ρέφερι έχει βρεθεί και στο παρελθόν σε ματς ελληνικών ομάδων. Στο ΠΑΟΚ- Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-2 το 2019, στο Χιμπέρνιαν-Αστέρας Τρίπολης 3-2 το 2018, το Μίλαν-ΑΕΚ 0-0 το 2017 και στο ΠΑΟΚ-Κράσνονταρ 0-0 το 2015. by Γιώργος Σπανομανώλης
Μαζί μου στο σχόλιο της αναμέτρησης θα είναι ο Αποστόλης Λιβάνιος by Γιώργος Σπανομανώλης
Μεγάλη υπόθεση για τον Ολυμπιακό το γεγονός ότι έχει εν τέλει ετοιμοπόλεμο τον Εμβιλά. Τον πιο σταθερό παίκτη του στη φετινή σεζόν. Αρκεί, βέβαια, να είναι έτοιμος να προσφέρει μετά τον τραυματισμό του. Αφού, λοιπόν, έχει τον Γάλλο, ο Ολυμπιακός πάει με τη γνωστή συνταγή με τα τρία χαφ στο κέντρο, που προτιμάει ο Πέδρο Μαρτίνς στα μεγάλα και υψηλής δυσκολίας ματς, που τον έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όλα αυτά τα χρόνια. Ένα ζήτημα είναι το πώς θα συνεργαστούν Παπασταθόπουλος και Μπα, καθώς μπορεί ο Σωκράτης να έχει μεγάλη εμπειρία, αλλά είναι λίγο καιρό στους Πειραιώτες και εμφανέστατα ανέτοιμος. Θα είναι σημαντικό να πάει καλά αυτό το δίδυμο, διότι θα βρουν απέναντί τους δύο καλούς επιθετικούς (Μάλεν-Ζάχαβι). Επιπλέον, αν συνυπολογίσουμε και τον Λαλά, τα μισά πρόσωπα της άμυνας είναι νέα. Παρεμπιπτόντως, είναι ένα παιχνίδι που δείχνει να ταιριάζει πολύ στον Μπρούμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
by Γιώργος Σπανομανώλης
Το παιχνίδι ξεκινάει σε λιγότερο από 20 λεπτά by Γιώργος Σπανομανώλης
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν το ζέσταμα τους. Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Βαγγέλης Μαρινάκης by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο επαναληπτικός θα γίνει στην Ολλανδία την επόμενη Πέμπτη στις 22.00 by Γιώργος Σπανομανώλης
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο ματς... Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο ύμνος του Europa League ακούγεται τώρα by Γιώργος Σπανομανώλης
Σέντρα στο παιχνίδι by Γιώργος Σπανομανώλης
Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά by Γιώργος Σπανομανώλης
8' Σέντρα του Βαλμπουενά διώχνει προ του Ελ Αραμπί ο Μποσαλί by Γιώργος Σπανομανώλης
9' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ο Ολυμπιακός 1-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Μπουχαλάκης πιάνει φοβερή κεφαλιά και καρφώνει τον Εμβογκό by Γιώργος Σπανομανώλης
Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός, διότι θα ανοιχτεί ακόμη περισσότερο η Αϊντχόφεν και κόντρα σε μια ομάδα που δεν φημίζεται για την ισορροπία στο παιχνίδι και τη συνέπεια στο αμυντικό κομμάτι, αναμένεται να βρει περισσότερους κενούς χώρους. Αρκεί να μην αποδειχθεί δίκοπo μαχαίρι, αφού διαθέτει ποιότητα και... ποικιλία μπροστά η PSV. by Αποστόλης Λιβάνιος
14' ΓΚΟΛ η PSV 1-1 by Γιώργος Σπανομανώλης
Απίστευτος ο τρόπος που ισοφαρίζουν οι Ολλανδοί. Ο Ζάχαβι κάνει ένα χλιαρό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Σωκράτη, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
Στις δύο τελικές στην εστία του ματς έχουν μπει δύο γκολ. Ο Ολυμπιακός πετάει στα σκουπίδια το απίστευτο ξεκίνημα του, αφού δέχεται ένα κλασικό γκολ που τρώει στην Ευρώπη με ένα μακρινό σουτ που κοντράρει κάπου και καταλήγει στα δίχτυα του Σα. by Γιώργος Σπανομανώλης
28' Ευκαιρία η PSV: Λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ζάχαβι βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή το σουτ έφυγε ψηλά by Γιώργος Σπανομανώλης
Πατάει καλύτερα η PSV σε αυτό το διάστημα. Έχει βρει ρυθμό επιθετικά και ο Ολυμπιακός δεν λειτουργεί καλά αμυντικά. Κυρίως στο κέντρο της άμυνας, όπου Μπα και Παπασταθόπουλος δεν έχουν χημεία, ενώ ο πρώτος παρουσιάζεται αρκετά επιπόλαιος. by Αποστόλης Λιβάνιος
30' Τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός: Κάθετη του Αραμπί τετ α τετ του Λαλά σώζει ο Εμβογκό by Γιώργος Σπανομανώλης
Διακοπή στο ματς στο έδαφος ο Σανκαρέ by Γιώργος Σπανομανώλης
33' Κίτρινη στον Σανγκαρέ by Γιώργος Σπανομανώλης
35' Νέα διακοπή, σύγχρουση Μποσαλί με Καμαρά στο έδαφος ο παίκτης της PSV by Γιώργος Σπανομανώλης
Συνέχεια στο παιχνίδι by Γιώργος Σπανομανώλης
37' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ ο Ολυμπιακός 2-1 by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο Μπρούμα κάνει γύρισμα στην περιοχή, διώχνουν όπως όπως οι αμυντικοί της PSV με τον Εμβιλά να πιάνει σουτάρα έξω από την περιοχή για το 2-1 by Γιώργος Σπανομανώλης
40' ΓΚΟΛ για την PSV 2-2 by Γιώργος Σπανομανώλης
Απίστευτα πράγματα. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός τρώει δεύτερο τσάμπα γκολ με τον Ζάχαβι να πιάνει κεφαλιά μετά από κόρνερ για την ισοφάριση by Γιώργος Σπανομανώλης
43' Ευκαιρία η PSV: Τρικυμία πάλι με Σωκράτη-Μπα, ο Ζάχαβι μέσα στην περιοχή μπλοκάρει ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
Τρελό παιχνίδι, που δεν προσφέρεται σε καμία περίπτωση για εκτιμήσεις και τρελή ομάδα η Αϊντχόφεν. Συνεχίζει σε... τρικυμία το κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού. Έχει μυριστεί «αίμα» η ολλανδική ομάδα, πρέπει να προσέξουν οι Πειραιώτες. by Αποστόλης Λιβάνιος
by Αποστόλης Λιβάνιος
45+1' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ο Ολυμπιακός 3-2 by Γιώργος Σπανομανώλης
Τραγικό λάθος του Σανκαρέ, τον πιέζει και κλέβει ο Ελ Αραμπί περνάει και τον Εμβογκό και δίνει πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό by Γιώργος Σπανομανώλης
45+3' Τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός: Κλέβει ο Καμαρά πλασάρει ο Τέζε βάζει σωτήρια προβολή και διώχνει σε κόρνερ by Γιώργος Σπανομανώλης
Ημίχρονο: Ολυμπιακός-PSV 3-2 by Γιώργος Σπανομανώλης
Απίστευτο πρώτο ημίχρονο. Τρελό εντελώς. Ο Ολυμπιακός επιθετικά είναι εξαιρετικός, πιέζει, κερδίζει μπάλες με αποτέλεσμα να έχει σκοράρει τρεις φορές. Πίσω όμως η κατάσταση είναι "βοήθα Παναγία μου". Σωκράτης και Μπα που παίζουν πρώτη φορά μαζί δεν έχουν βρει χημεία και έχουν πολλά προβλήματα με τον Ζάχαβι που έχει σκοράρει δύο φορές. Δεν μπορώ να σας πω τι μπορούμε να περιμένουμε στην επανάληψη, αλλά ο Μαρτίνς είναι υποχρεωμένος να λύσει τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού. by Γιώργος Σπανομανώλης
Εντελώς ροκ ματς στο Φάληρο. Το καλό φυσικά για τον Ολυμπιακό είναι ότι έπειτα από ένα τρελό πρώτο ημίχρονο, πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Επιθετικά έχει πάρει πολλά πράγματα ο Ολυμπιακός, λειτουργεί σωστά, απέναντι σε μια ομάδα που -ως γνωστόν- δεν είναι αξιόπιστη πίσω. Στην άμυνα, όμως, είναι… τρικυμία οι Πειραιώτες. Αφού Παπασταθόπουλος και Μπα δεν έχουν καθόλου χημεία και αυτό έχει «χαλάσει» το μυαλό τους. Ο Μπα είναι πολύ επιπόλαιος, ενώ ο Σωκράτης καμουφλάρει καλύτερα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει λόγω της εμπειρίας του. Γενικότερα, το παιχνίδι είναι απρόβλεπτο και δεν προσφέρεται για εκτιμήσεις, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να «χτυπήσουν» σε σημαντικό σημείο, ενώ λίγο έλειψε να πάνε και με το 4-2 στα αποδυτήρια, αλλά ο Καμαρά δεν επέδειξε αλτρουισμό, προσπάθησε να τελειώσει μόνος του τη φάση, αντί να «σπάσει» την μπάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο by Γιώργος Σπανομανώλης
48' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τους φιλοξενούμενους by Γιώργος Σπανομανώλης
48' Δοκάρι η PSV: Τρομερό φάουλ του Ζάχαβι η μπάλα στο τραντάζει το δοκάρι
51' Κεφαλιά του Ντάμφρις άουτ by Γιώργος Σπανομανώλης
54' Μπαλιά του Ελ Αραμπί στον Ρεάμπτσιουκ, μπλοκάρει εύκολα ο Εμβογκό by Γιώργος Σπανομανώλης
57' Κίτρινη στον Ρέαμπτσιουκ, φάουλ σχεδόν πάνω στη γραμμή της περιοχής για την PSV από δεξιά by Γιώργος Σπανομανώλης
Ωραία η κομπίνα, κακό σουτ του Γκέτσε έξω από την περιοχή by Γιώργος Σπανομανώλης
59' Φάουλ για τον Ολυμπιακό από αριστερά, ευκαιρία να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή by Γιώργος Σπανομανώλης
62' Τρεις κίτρινες μαζί, σε Μπα, Μπρούμα και Ροζάριο by Γιώργος Σπανομανώλης
65' Πλασέ του Εμβιλά η μπάλα ψηλά by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο Μασούρας έβγαλε τη φόρμα και ετοιμάζεται να μπει by Γιώργος Σπανομανώλης
67' Ευκαιρία για PSV: Γύρισμα του Ντάμφρις, σουτ του Ζάχαβι μπλοκάρει ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
Έχει γίνει πιο νορμάλ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Λογικό, δεν είναι εύκολο να παίζουν σε αυτό το τέμπο οι ομάδες σε ολόκληρο το παιχνίδι. Δεν είναι και λογικό. Ο Ολυμπιακός παίζει πιο μετρημένα, έχει κάτσει αισθητά πιο πίσω και περιμένει την PSV που έχει την κατοχή της μπάλας σε αυτό το διάστημα by Αποστόλης Λιβάνιος
69' Μέσα ο Μασούρας, έξω ο Βαλμπουενά by Γιώργος Σπανομανώλης
70' Έξω ο Γκέτσε μέσα ο Ζούνιορ, έξω και ο Σανκαρέ μέσα ο Φέρτεσεν by Γιώργος Σπανομανώλης
Ετοιμάζεται να μπει και ο Φορτούνης by Γιώργος Σπανομανώλης
74' Ο Φορτούνης μέσα, βγαίνει ο Ελ Αραμπί by Γιώργος Σπανομανώλης
Ο Φορτούνης θα παίξει ως "ψευτο-εννιάρι" by Γιώργος Σπανομανώλης
Η PSV πιέζει αρκετά τα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός έχει κλειστεί πίσω και δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα by Γιώργος Σπανομανώλης
80' Ανδρούτσος αντί Λαλά, Χασάν αντί Μπρούμα και Βρουσάι αντί Εμβιλά. by Γιώργος Σπανομανώλης
83' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ο Ολυμπιακός 4-2 by Γιώργος Σπανομανώλης
Χαμηλή σέντρα του Φορτούνη, λάθος διώξιμο από τον Μαξ η μπάλα στον Μασούρα που εκτελεί τον Εμβογκό by Γιώργος Σπανομανώλης
88' Κεφαλιά Βρουσάι η μπάλα άουτ by Γιώργος Σπανομανώλης
Τέσσερα λεπτά επιπλέον χρόνου by Γιώργος Σπανομανώλης
ΤΕΛΟΣ: Μεγάλη νίκη 4-2 και προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό by Γιώργος Σπανομανώλης
Από εδώ σας χαιρετάμε. Καλή συνέχεια. Πλέον όλο το ρεπορτάζ αναλυτικά στο sport-fm.gr by Γιώργος Σπανομανώλης