ΑΕΛ-Λαμία

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης ανάμεσα στην Λάρισα και στην Λαμία για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. by Γιώργος Τσανάκας
Δύο ματς λιγότερα για κάθε ομάδα, τα μεταξύ τους που είχαν αναβληθεί. Το ένα λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, το άλλο λόγω της γνωστής υπόθεσης με τα δελτία των παικτών της ΑΕΛ! by Γιώργος Τσανάκας
Ουραγός η ΑΕΛ με 10 βαθμούς, ακριβώς από πάνω της με 15 βαθμούς η Λαμία. Πολύ σημαντικό παιχνίδι προφανώς που μπορεί να κρίνει σε μεγάλο βαθμό την κατηγορία. by Γιώργος Τσανάκας
Η ΑΕΛ προέρχεται από το 1-1 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, μένοντας για ακόμη μία αγωνιστική χωρίς νίκη. Τελευταίο τρίποντο το 2-1 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα στις 4 Νοεμβρίου του 2020, μένοντας μακριά από τις νίκες για 15 διαδοχικές αγωνιστικές. by Γιώργος Τσανάκας
Μετά τη σπουδαία νίκη μέσα στη Ριζούπολη την περασμένη Πέμπτη, η Λαμία με πολλές αλλαγές έχασε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 4-0 και τώρα παίζει το έκτο επίσημο παιχνίδι στη σειρά εκτός έδρας, πέμπτο για το πρωτάθλημα. Κάπως έτσι, σταμάτησε το αήττητο σερί 6 αγώνων που είχε. by Γιώργος Τσανάκας
Η Λάρισα είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα Super League, που δεν έχει καταφέρει ακόμα να νικήσει στην έδρα της. Έχει δώσει 10 παιχνίδια, όπου έχει πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες. by Γιώργος Τσανάκας
Έχασε στην Τούμπα, μετά από την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη Ριζούπολη. Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ, αφού ήταν αήττητη στα πέντε προηγούμενα εκτός έδρας. Αυτά τα πέντε χωρίς ήττα στη σειρά είναι ρεκόρ στην κατηγορία για τη Λαμία. Δέχτηκε τέσσερα γκολ από τον ΠΑΟΚ, αφού κράτησε το «μηδέν» στα πέντε προηγούμενα παιχνίδια της, κάνοντας ρεκόρ στην κατηγορία. by Γιώργος Τσανάκας
Πάμε να δούμε τη μεταξύ τους παράδοση... by Γιώργος Τσανάκας
Αρχικά να αναφέρουμε πως το παιχνίδι του δεύτερου γύρου στις 6 Φεβρουαρίου στη Λαμία δεν έγινε, με το θέμα που προέκυψε με την ανάκληση των δελτίων της ΑΕΛ και αναμένεται να οριστεί και πάλι. by Γιώργος Τσανάκας
Η Λαμία είναι αήττητη στα έξι τελευταία, με την ΑΕΛ να έχει κερδίσει μόνο το πρώτο στην ιστορία τους στην κατηγορία, τον Δεκέμβριο του 2017. by Γιώργος Τσανάκας
Η Λαμία είναι αήττητη στη Λάρισα στις τρεις επισκέψεις της στο ΑΕΛ FC Αρένα. Τώρα το παιχνίδι τους γίνεται στο Αλκαζάρ. by Γιώργος Τσανάκας
Μεγάλη κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες, κυρίως σε επίπεδο διοίκησης. Όλη αυτή την κόντρα έχει φουντώσει η παρουσία του πρώην τεχνικού της ΑΕΛ στον πάγκο της Λαμίας, όπως και τα όσα έγιναν πριν δύο εβδομάδες και τη ματαίωση του παιχνιδιού των δύο ομάδων στη Λαμία. by Γιώργος Τσανάκας
ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι - Ζίζιτς, Χουσίνο, Μιχαήλ - Καρανίκας, Γκράουρ Κολομπίνο, Στίφλερ, Μπεν Χατίρα - Ακούνια, Μουκαντζό. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο για την ΑΕΛ είναι οι Μπάγιτς, Ηλιάδης, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Μπέρτος, Νικολιάς by Γιώργος Τσανάκας
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί - Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ - Μπεχαράνο, Τζανδάρης - Μπα, Καραμάνος, Ντέλετιτς - Αραμπούλι. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο για την Λαμία είναι οι Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Βύντρα, Τζέιμς, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Πίτι, Μπιάρνασον by Γιώργος Τσανάκας
Διαιτητής ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτ/νίας) και Δημητριάδη (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Διαιτητής VAR ο Γκορτσίλας και AVAR η Κουρομπύλια. by Γιώργος Τσανάκας
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο... Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
1' Φάση στα 20 δευτερόλεπτα για την ΑΕΛ! Ο Μπεν Χατίρα μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και έκανε τη σέντρα-σουτ αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ.
by Γιώργος Τσανάκας
3' Απαντάει η Λαμία! Ταχύτατη και εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας, ο Καραμάνος σπάει στον Αραμπούλι που αποφεύγει άνετα τον Στίφλερ αλλά κάνει κακό πλασέ από το ύψος της περιοχής. by Γιώργος Τσανάκας
5' Ο Ντέλετιτς πάει να εκμεταλλευτεί την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, αλλά τελευταία στιγμή ο Μιχαήλ θα τον κόψει... by Γιώργος Τσανάκας
Πρώτο δεκάλεπτο στο «Αλκαζάρ», στο 0-0 οι δύο ομάδες. Καλός ο ρυθμός, ανοιχτό το παιχνίδι... by Γιώργος Τσανάκας
11' Μακρινό σουτ του Ορτέγκα, είχε καλή θέση και μπλόκαρε ο Νάγκι. by Γιώργος Τσανάκας
15' Κίτρινη κάρτα στον Γκράουρ. by Γιώργος Τσανάκας
19' Φάση για την Λαμία! Ο Μπα κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Χουσίνο και μετά στον Ζίζιτς και έχει κατεύθυνση προς την εστία αλλά ο πεσμένος Νάγκι στάθηκε τυχερός καθώς η μπάλα πήγε πάνω του!
Μετά το πρώτο δίλεπτο, η Λαμία έχει πάρει τον έλεγχο και είναι πιο απειλητική, πατάει καλύτερα και φτάνει με μεγαλύτερη ευκολία σε σχέση με την αντίπαλό της στην αντίπαλη περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
Φτάσαμε στο 25ο λεπτό, δεν υπάρχει σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καλύτερα πατάει η Λαμία, είναι πιο απειλητική, με την ΑΕΛ να κοιτάζει πρώτα την αμυντική της γραμμή και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
31' Κάθετη προς τον Μπα, βγήκε και μπλόκαρε γρήγορα ο Νάγκι... by Γιώργος Τσανάκας
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για το ημίχρονο, δεν έχει αλλάξει κάτι στο ματς... by Γιώργος Τσανάκας
38' Κίτρινη κάρτα στον Ακούνια. by Γιώργος Τσανάκας
41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
Μετά από σέντρα του Ορτέγκα, ο Αραμπούλι έπιασε φοβερή καρφωτή κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάγκι για να δώσει το προβάδισμα στη Λαμία! by Γιώργος Τσανάκας
43' Κίτρινη κάρτα στον Καραμάνο. by Γιώργος Τσανάκας
44' Ο Μπα κάνει κακό πλασέ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος! by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Χάρη στην εξαιρετική κεφαλιά του Αραμπούλι στο 41ο λεπτό, η Λαμία προηγείται 1-0 της Λάρισας στο «Αλκαζάρ». Καλύτερη η Λαμία μέχρι το 25λεπτο, μετά έπεσε ο ρυθμός του αγώνα σε ένα ματς με αρκετά λάθη... by Γιώργος Τσανάκας
46' Νικολιάς αντί Καρανίκα για την ΑΕΛ! by Γιώργος Τσανάκας
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Τσανάκας
49' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Λαμία! Μετά από γύρισμα του Μπα και ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Αραμπούλι βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι αλλά έκανε κακό-άψυχο πλασέ με τον κίπερ της ΑΕΛ να το βγάζει με τα πόδια.
51' Κίτρινη κάρτα στον Στίφλερ. by Γιώργος Τσανάκας
54' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ! Ο Μουκαντζό κάνει το κοντρόλ, ρολάρει σε έναν αντίπαλό του αλλά έχει κακή ισορροπία και δεν μπορεί να βρει εστία από τα 5 μέτρα!
55' Πλασέ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
60' Ωραία κίνηση του Νικολιά έξω από την περιοχή και σουτ, ο Αντέτζο του βάζει την κόντρα και δεν τον αφήνει να απειλήσει. by Γιώργος Τσανάκας
63' Ντουρμισάι αντί Στίφλερ για την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
64' Απειλεί η ΑΕΛ! Εξαιρετική σέντρα του Μπεν Χατίρα, ο Ακούνια κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά κανείς συμπαίκτης δεν ακολουθεί τη φάση. by Γιώργος Τσανάκας
65' Κίτρινη κάρτα στον Ορτέγκα. by Γιώργος Τσανάκας
68' Ο Χουσίνο έκανε το μακρινό σουτ, ο Επασί με υπερένταση σε κόρνερ...
69' Μέσα ο Γκαζαριάν έξω ο Μπα by Γιώργος Τσανάκας
70' Κεφαλιά του Αραμπούλι μετά από σέντρα του Μαρτίνες Ορτέγκα, μπλοκάρει ο Νάγκι. by Γιώργος Τσανάκας
76' Πινακάς αντί Μουκαντζό για την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
77' Φάση για την Λαμία! Ο Καραμάνος στρώνει στον Μπεχαράνο που πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς, παραμένει το 1-0 υπέρ της Λαμίας στο «Αλκαζάρ» με αντίπαλο την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
86' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ! Ο Μιχαήλ τρυπώνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά δεν μπορεί για λίγο να βρει εστία. Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν... by Γιώργος Τσανάκας
87' Σουτ του Ντουρμισάι, ψηλά άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
89' Μπιάρνασον και Τζέιμς μέσα, έξω οι Καραμάνος, Ντέλετιτς για την Λαμία. by Γιώργος Τσανάκας
69' Μέσα ο Σπαρβ, έξω ο Κολομπίνο για την ΑΕΛ. by Γιώργος Τσανάκας
90' Γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Χουσίνο πιάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα σταματάει στα σώματα. by Γιώργος Τσανάκας
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο ματς! Η Λαμία πήρε σπουδαία νίκη στο Αλκαζάρ, επικρατώντας 1-0 της Λάρισας! Στους 10 βαθμούς παραμένει η Λάρισα, στους 18 η Λαμία και ξεπέρασε εκ νέου τον Παναιτωλικό! by Γιώργος Τσανάκας