ΟΦΗ-ΑΕΛ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΟΦΗ-ΑΕΛ, για την 25η αγωνιστική της Super League by Αποστόλης Λιβάνιος
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 15:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports2 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε μετάδοση Μάνου Σουργιά by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Στάικος, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Γρίβας by Αποστόλης Λιβάνιος
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμφόσκι, Κολομπίνο, Μπεν Χαντίρα, Πινακάς, Ακούνια, Νικολιάς, Ντουρμισάι by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Σολίς, Μαρινάκης, Βαφέας, Μπαλογιάννης, Νοικοκυράκης, Καστάνιος, Μίγγος by Αποστόλης Λιβάνιος
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Σουλούκος, Ηλιάδης, Στίφλερ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μουκαντζό, Τσόσιτς, Χουσίνο, Νούνιτς, Γκράουρ by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο Γιώργος Σίμος ξεκινάει τον νεαρό Γρίβα στην κορυφή της επίθεσης της ομάδας του και έχει ενδιαφέρον αυτή η επιλογή. by Αποστόλης Λιβάνιος
Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος, Γεώργιος Χατζηνάκος 4ος Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας VAR: Άγγελος Ευαγγέλου, AVAR: Χρήστος Μπαλτάς by Αποστόλης Λιβάνιος
Εξυπακούεται ότι και οι δύο ομάδες έχουν μεγάλη ανάγκη τη νίκη, αφού από τη μια ο ΟΦΗ είναι 11ος με 19 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην τελευταία θέση με 13 βαθμούς (και ένα ματς λιγότερο). by Αποστόλης Λιβάνιος
Ο ΟΦΗ έχει οκτώ σερί ήττες στο πρωτάθλημα και η τελευταία φορά που νίκησαν ήταν 7 Ιανουαρίου με το 2-1 επί της Λαμίας by Αποστόλης Λιβάνιος
Τα highlights από το 0-1 του πρώτου γύρου
by Αποστόλης Λιβάνιος
Παράλληλα, ο ΟΦΗ έχει πολύ κακή παράδοση με την ΑΕΛ στο γήπεδό του, καθώς τελευταία φορά που τη νίκησε στο «Θ. Βαρδινογιάννης» ήταν επί εποχής Ευγένιου Γκέραρντ, με 2-1 το 1993. Ενδιάμεσα έχει νικήσει 2005, αλλά στο Παγκρήτιο by Αποστόλης Λιβάνιος
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο και σχεδόν όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
Αρχικά, φόρος τιμής στον Κώστα Παναγιωτάκη, τον νεαρό φίλο του ΟΦΗ που έχασε τη ζωή του, νικημένος από την επάρατη νόσο by Αποστόλης Λιβάνιος
Σέντρα στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
1' Επικίνδυνη σέντρα του Γιακιμόφσκι για την ΑΕΛ από τα αριστερά, πέρασε από τον Πινακά αρχικά και στη συνέχεια από συμπαίκτες και αντιπάλους by Αποστόλης Λιβάνιος
2' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ, 1-0 την ΑΕΛ! Κίνηση του Ντε Γκούζμαν από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, έστρωσε στον Στάικο που πλάσαρε με τη μια, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Τρίτο τέρμα του νεαρού μέσου φέτος. Η μπαλιά του Στάρτζεον είναι αυτή η οποία ξεκλειδώνει την άμυνα των φιλοξενούμενων. by Αποστόλης Λιβάνιος
7' Ωραία σέντρα του Ουές από τα δεξιά, κεφαλιά δίχως τύχη για τον Ντε Γκούζμαν. Δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας την ΑΕΛ by Αποστόλης Λιβάνιος
8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ακούνια άφησε στο ημικύκλιο για τον Πινακά που έπιασε συρτό-άστοχο σουτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
10' Τελική για τον ΟΦΗ. Σουτ του Ντε Γκούζμαν έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Νάγκι by Αποστόλης Λιβάνιος
Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Μπεν Χατίρα by Αποστόλης Λιβάνιος
Επιστροφή στη δράση by Αποστόλης Λιβάνιος
14' Απειλεί και πάλι η ΑΕΛ. Σέντρα για το κεφάλι του Ακούνια που δεν βρήκε την μπάλα, η οποία πέρασε λίγο έξω by Αποστόλης Λιβάνιος
16' Δυνατό σουτ του Στάικου, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι by Αποστόλης Λιβάνιος
26' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ: Γκράουρ αντί του Νικολιά που αποχώρησε τραυματίας by Αποστόλης Λιβάνιος
28' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Γέμισμα του Μπεν Χατίρα, κακή έξοδος του Σωτηρίου που βρίσκει τον Ντουρμισάι και δίνει πέναλτι ο Κουτσιαύτης by Αποστόλης Λιβάνιος
29' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ, 1-1! Ο Ντουσμισάι εκτέλεσε, στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου που έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ισοφάριση by Αποστόλης Λιβάνιος
37' Αντεπίθεση με πάρα πολύ καλές προϋποθέσεις για τον ΟΦΗ, ο Ντε Γκούζμαν είδε ωραία τον Στάικο δεξιά, αλλά το γύρισμα του δεύτερου δεν ήταν καλό και έδιωξε η άμυνα της ΑΕΛ. by Αποστόλης Λιβάνιος
42' Κεφαλιά πάσα του Ακούνια για τον Πινακά, βγήγκε και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ. by Αποστόλης Λιβάνιος
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
45+2' Ένταση στο παιχνίδι. Ο Γκράουρ, ο οποίος βρέθηκε για λίγο εκτός επειδή είχε ματώσει στο φρύδι, έφυγε στην κόντρα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, με το βοηθό να σηκώνει τη σημαία λίγο πριν εκτελέσει ο παίκτης της ΑΕΛ. Πάντως, ο Διαμαντής έδιωξε. by Αποστόλης Λιβάνιος
Αποβολή Αλέξη Κούγια από τον πάγκο με δύο κίτρινες έπειτα από τη συγκεκριμένη φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
Ημίχρονο στην Κρήτη: ΟΦΗ-ΑΕΛ 1-1! Ο Στάικος άνοιξε το σκορ στο 2' και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 29' με πέναλτι του Ντουρμισάι. Αρκετά ανοιχτό και ωραίο παιχνίδι στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Τα σουτ ήταν 5(3)-2(1) στο πρώτο μέρος by Αποστόλης Λιβάνιος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! Ηλιάδης αντί Μπέρτου για την ΑΕΛ by Αποστόλης Λιβάνιος
47' Άστοχο σουτ του Στάικου από το ημικύκλιο by Αποστόλης Λιβάνιος
52' Απειλεί ο ΟΦΗ. Βγήκαν στην κόντρα οι γηπεδούχοι με τον Στάρτζεον να πασάρει στον Κοροβέση που έκανε το γύρισμα, η άμυνα της ΑΕΛ δεν αντέδρασε καλά, αλλά ο Ουές σούταρε πάνω σε σώματα. by Αποστόλης Λιβάνιος
54' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπεν Χατίρα έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά την πάσα του Γκράουρ και σχεδόν από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου by Αποστόλης Λιβάνιος
58' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Διαγώνιο σουτ του Γιακιμόφσκι, η μπάλα έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
Πατάει πολύ καλύτερα η ΑΕΛ. Την ώρα που ο ΟΦΗ δείχνει να τα έχει κάπως χαμένα. Πολλά λάθη, δεν μπορούν να κάνουν κατοχή της μπάλας οι γηπεδούχοι by Αποστόλης Λιβάνιος
63' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ, 1-2! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην στην κόντρα μετά από βολέ, ο Ακούνια ελίχθηκε ωραία και με πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου. by Αποστόλης Λιβάνιος
65' ΑΠΟΒΟΛΗ για την ΑΕΛ. Σε εναέρια μονομαχία ανάμεσα σε Ντουρμισάι και Γιαννούλη, ο πρώτος έχει βρει με τον αγκώνα τον αντίπαλό του και του δείχνει την κόκκινη ο Κουτσιαύτης. Πάει επικίνδυνα στη φάση, αλλά δεν δείχνει να έχει πρόθεση και συνεπώς ίσως να είναι άδικη η απόφαση by Αποστόλης Λιβάνιος
Πάει να το δει στο VAR by Αποστόλης Λιβάνιος
ΑΛΛΑΓΗ της απόφασης: Κίτρινη στον Ντουρμισάι και ΟΧΙ κόκκινη by Αποστόλης Λιβάνιος
68' Άστοχο σουτ του Μεγιάδο, από το ημικύκλιο της περιοχής. by Αποστόλης Λιβάνιος
72' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΟΦΗ. Ανατροπή του Σολίς από τον Ακούνια by Αποστόλης Λιβάνιος
73' Χαμένο πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Νάγκι έπιασε πέναλτι του Ντε Γκούζμαν by Αποστόλης Λιβάνιος
Έδωσε επανάληψη ο Κουτσιαύτης by Αποστόλης Λιβάνιος
74' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ, 2-2! Ο Ντε Γκούζμαν εκτέλεσε και πάλι, αλλά αυτήν τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα by Αποστόλης Λιβάνιος
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Γλυκό πλασέ του Σολίς, έδιωξε ο Νάγκι by Αποστόλης Λιβάνιος
76' Κίτρινη για τον ΟΦΗ, την είδε ο Ντε Γκούζμαν by Αποστόλης Λιβάνιος
78' ΑΠΟΒΟΛΗ για τον ΟΦΗ. Κόκκινη στον Σολίς για εκτός φάσης χτύπημα στον Γιακιμόφσκι by Αποστόλης Λιβάνιος
81' Ο Μαρινάκης στη θέση του Στάρτζεον και ο Καστάνιος σε εκείνη του Σαρδινέρο, αλλά και ο Λυμπεράκης αντί του Κοροβέση στο ματς για τον ΟΦΗ. Έχει ακόμη μια αλλαγή, αφού είχε μπει και ο Σολίς αντί του Γρίβα by Αποστόλης Λιβάνιος
83' Η μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο από τον Ντουρμισάι που έκανε ωραίο πλασέ, αλλά δίνεται οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
Επικοινωνία με VAR by Αποστόλης Λιβάνιος
84' Εν τέλει... ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, που προηγείται με 3-2! by Αποστόλης Λιβάνιος
87' Νούνιτς αντί Ντουρμισάι. by Αποστόλης Λιβάνιος
Έξι λεπτά καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
Τέλος στο ματς! ΟΦΗ-ΑΕΛ 2-3. Δεύτερη σερί νίκη για τους φιλοξενούμενους, ενώ ένατη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους. Το σκορ άνοιξε ο Στάικος στο 2’, ο Ντουρμισάι ισοφάρισε στο 29’ με πέναλτι που πήρε ο ίδιος, ο Ακούνια έκανε το 1-2 στο 63’ και ο Ντε Γκούζμαν βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα με τη δεύτερη στο 74’ και Ντουρμισάι με ωραίο γκολ στο 84ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Λάρισας by Αποστόλης Λιβάνιος