ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και στον Παναθηναϊκό για την 25η αγωνιστική της Super League. by Γιώργος Τσανάκας
Οι δύο ομάδες τείθενται ξανά αντιμέτωπες λίγες ημέρες μετά τη ρεβάνς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο ΠΑΣ με δύο νίκες με σκορ 2-1, η τελευταία την Τετάρτη στη Λεωφόρο, απέκλεισε τον Παναθηναϊκό και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. by Γιώργος Τσανάκας
Ο ΠΑΣ είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής σεζόν, μια ομάδα που δεν φοβάται να παίξει ποδόσφαιρο με κάθε αντίπαλο και είναι μια ομάδα που σου αρέσει να την βλέπεις στους αγώνες της... by Γιώργος Τσανάκας
Από την άλλη μεριά, ο Λάζλο Μπόλονι έχει συμμαζέψει για τα καλά τον Παναθηναϊκό, τον έχει βάλει σε... τροχιά δεύτερης θέσης αλλά η αλήθεια είναι πως το ποδόσφαιρο που παίζει έχει περισσότερο σκοπιμότητα και λιγότερο θέαμα. by Γιώργος Τσανάκας
O ΠΑΣ πήρε ισοπαλία 0-0 στη Λαμία την περασμένη αγωνιστική, μετά τη νίκη επί του ΟΦΗ. Ήταν η πρώτη φορά στη σεζόν, που μετά από νίκη του, δεν έχασε! Αυτό είχε συμβεί και στις πέντε περιπτώσεις, που είχε νικήσει. Μετά από ενάμισι μήνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη μόλις νίκη στην έδρα του, με 1-0 επί του ΟΦΗ. Είχε προηγηθεί και η νίκη για το Κύπελλο επί του Παναθηναϊκού, αλλά στο Αγρίνιο. Έχει δέκα βαθμούς στην έδρα του και 15 εκτός έδρας. by Γιώργος Τσανάκας
Ο Παναθηναϊκός από τις 14 Φεβρουαρίου, όταν και έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού, τα αποτελέσματά του δεν ήταν ανάλογα. Αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου από τον ΠΑΣ Γιάννινα με δύο ήττες, έχασε από τον Παναιτωλικό και έφερε ισοπαλία με την ΑΕΚ. Η ήττα από τον Παναιτωλικό ήταν η μοναδική στα 10 τελευταία ματς πρωταθλήματος (7-2-1). by Γιώργος Τσανάκας
8 νίκες ο ΠΑΣ, 10 ο Παναθηναϊκός και 6 ισοπαλίες η μεταξύ τους παράδοση όταν αγωνίζονται με γηπεδούχους τους Ηπειρώτες. by Γιώργος Τσανάκας
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Γιώργος Τσανάκας
Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης - Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ - Μαουρίσιο, Σανκαρέ - Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Καμπετσής - Ιωαννίδης. by Γιώργος Τσανάκας
Ο Διούδης είναι κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα ο Σάντσες αντί του τιμωρημένου Μολό, αριστερά παραμένει ο Χουάνκαρ, ενώ Σένκεφελντ και Πούγγουρας είναι το δίδυμο στην άμυνα όπως και στο πρόσφατο ματς για το Κύπελλο. Μαουρίσιο, Σανκαρέ και Βιγιαφάνιες είναι η τριάδα στα χαφ, Αϊτόρ, Καμπετσής και Ιωαννίδης αυτή στην επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό οι Ξενόπουλος, Μακέντα, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Ενγκμπακοτό, Αθανασακόπουλος, Καραγιάννης, Τζαβίδας. by Γιώργος Τσανάκας
ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν - Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν - Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ - Ελευθεριάδης, Κρίζμαν. by Γιώργος Τσανάκας
Κλασικά με διάταξη 4-4-2, με τον Λοντίγκιν κάτω από τα δοκάρια και τους Σάλιακα, Παντελάκη, Κάργα και Πίρσμαν στην τετράδα της άμυνας. Κάστρο και Ντομίνγκεθ οι χαφ, με τους Μπρένερ, Καρτάλη στα πλάγια και τους Ελευθεριάδη, Κρίζμαν στην επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ Γιάννινα οι Χουτεσιώτης, Πήλιος, Εραμούσπε, Λώλης, Νάουμετς, Λιάσος, Δούμτσης, Παμλίδης, Μιλιντσεάνου. by Γιώργος Τσανάκας
Διαιτητής ο Διαμαντόπουλος, με βοηθούς τους Καρσιώτη, Μαυρουδή, ενώ τέταρτος είναι ο Γκορτσίλας. Διαιτητής VAR ο Τζοβάρας και AVAR ο Παπαδάκης. by Γιώργος Τσανάκας
Το παιχνίδι μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Novasports 2, αλλά φυσικά να το ακούσετε ραδιοφωνικά και από τον bwinΣΠΟΡ FM σε περιγραφή του Γιάννη Γιαννάκη. by Γιώργος Τσανάκας
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομαδες, σε λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι... by Γιώργος Τσανάκας
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
4' Πέσιμο του Μπρένερ στην περιοχή, «παίζετε» από τον διαιτητή και σωστά δεν υπήρξε κάτι... by Γιώργος Τσανάκας
Ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής... Αρκετά λάθη στον άξονα, τίποτα το ιδιαίτερο προς το παρόν. by Γιώργος Τσανάκας
9' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Πίρμσαν αδειάζει υπέροχα με ποδιά τον Σάντσες, κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Σάλιακας προ κενής εστίς πλασάρει άουτ! Πάρα πάρα πολύ μεγάλη χαμένη φάση...
by Γιώργος Τσανάκας
12' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Έχει πρόβλημα ο Κρίζμαν και δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Μιλιντσεάνου. by Γιώργος Τσανάκας
Ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο ο ΠΑΣ, με τον Καρτάλη να έχει μεγάλη συμμετοχή και επηρροή στην κυκλοφορία, την ανάπτυξη αλλά και στο πρέσινγκ της ομάδας του. by Γιώργος Τσανάκας
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει ακόμη να κρατήσει μπάλα, να φρενάρει τον ρυθμό, να ελέγξει το παιχνίδι και να προσπαθήσει να δημιουργήσει. by Γιώργος Τσανάκας
19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Ο Αϊτόρ προσπαθεί να αλλάξει παιχνίδι, αλλά ο Πίρσμαν βάζει την προβολή και κόβει βγάζοντας... ασίστ, έστω και άθελά του, στον Μιλιντσεάνου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού για να πλασάρει τον Διούδη για το 1-0. Προβάδισμα για τους γηπεδούχους, με τον ποδοσφαιριστή που μπήκε πριν από 7 λεπτά στο ματς ως αλλαγή στη θέση του Κρίζμαν! by Γιώργος Τσανάκας
Ο Αϊτόρ πήγε με... μπλαζέ στιλ και χαλαρά, δίνοντας την ευκαιρία στον Πίρσμαν που πίεζε ψηλά να κλέψει και στον Μιλιντσεάνου να εκτελέσει τον Διούδη! Για δεύτερο σερί ματς, μετά από τη ρεβάνς στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός κυνηγάει το σκορ κόντρα στον ΠΑΣ. by Γιώργος Τσανάκας
24' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, με τον Σάντσεθ να μην κάνει καλή σέντρα και τον Ιωαννίδη να μην μπορεί να πιάσει καλή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία... by Γιώργος Τσανάκας
Στο έδαφος ο Αϊτόρ, του έκανε φράγμα ο Μπρένερ όπως πήγε να φύγει στην κόντρα... Ξέφυγε από την αντίληψη του διαιτητή η φάση. by Γιώργος Τσανάκας
29' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο, πήγε δυνατά πάνω στον Χουάνκαρ. by Γιώργος Τσανάκας
Νέα διακοπή, σηκώνεται για ζέσταμα ο Αθανασακόπουλος αφού πονάει μετά από σύγκρουση με τον Μιλιντσεάνου ο Σανκαρέ. by Γιώργος Τσανάκας
Πονάει αρκετά ο Σανκαρέ, στο αριστερό του γόνατο φαίνεται να έχει πρόβλημα κοντά στον έσω πλάγιο. Πιθανότατα θα αποχωρήσει, ετοιμάζεται και ο Αθανασακόπουλος. by Γιώργος Τσανάκας
34' Εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Πίρσμαν ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
Επιστρέφει στο γήπεδο ο Σανκαρέ, να δούμε αν μπορεί να αντέξει... by Γιώργος Τσανάκας
35' Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, ο προωθημένος Πούγγουρας έπιασε την κεφαλιά που βρήκε λίγο στον Παντελάκη και πέρασε περίπου ένα μέτρο πάνω από το δοκάρι. by Γιώργος Τσανάκας
36' Μακρινό σουτ του Αϊτόρ, η μπάλα άουτ. Δεύτερη τελική για τον Παναθηναϊκό. by Γιώργος Τσανάκας
Δεν μπορεί ο Σανκαρέ, πονάει πολύ... Ατυχία και για τον Παναθηναϊκό αλλά φυσικά και για τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή. by Γιώργος Τσανάκας
37' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ενγκμπακοτό τελικά στο ματς στη θέση του Σανκαρέ. Μόνος του ο Μαουρίσιο ως καθαρός κόφτης, εσωτερικός χαφ ο Βιγιαφάνες και ο Ιωαννίδης ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Καμπετσή.
42' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, λίγο έλειψε να μπερδευτούν οι αμυντικοί του ΠΑΣ αλλά κατάφερε να απομακρύνει ο Πίρσμαν. by Γιώργος Τσανάκας
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
45'+2' «Φωνάζει» για πέναλτι ο Παναθηναϊκός! Σε κανονική ροή αγώνα φαίνεται πως ίσως υπάρχει κάτι, αλλά τα ριπλέι είναι διαφωτιστικά και δείχνουν πως δεν υπάρχει παράβαση αφού η μπάλα βρίσκει στην κοιλιά του Παντελάκη! by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στο γκολ του Μιλιντσεάνου στο 19ο λεπτό. Εξαιρετικό το πρώτο 25λεπτο το ΠΑΣ, ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο και βρήκε το γκολ από μια λάθος πάσα του Αϊτόρ που έκλεψε ο Πίρσμαν και του βγήκε σε... ασίστ. by Γιώργος Τσανάκας
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
49' Σουτ του Βιγιαφάνες που κοντράρει και αλλάζει πορεία, αλλά ο Λοντίγκιν μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
Έχει πάρει τα ηνία ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει την καλοστημένη ομάδα του ΠΑΣ που ψάχνει πλέον την κόντρα. by Γιώργος Τσανάκας
59' Κίτρινη κάρτα αρχικά στον Παντελάκη για φάουλ και στη συνέχεια και στον Βιγιαφάνες για αψιμαχία. by Γιώργος Τσανάκας
Μία ώρα στο ματς, ο ΠΑΣ συνεχίζει να προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού και κρατάει με σχετική ευκολία το προβάδισμά του. by Γιώργος Τσανάκας
62' Γρήγορη αντεπίθεση του ΠΑΣ, ο Καρτάλης έπιασε το πλασέ από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στον Σένκεφελεντ. by Γιώργος Τσανάκας
65' Κεφαλιά του Ιωαννίδη, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
67' Μέσα Μακέντα και Χατζηγιοβάνης, έξω Ιωαννίδης και Αϊτόρ. by Γιώργος Τσανάκας
69' Ο Μαουρίσιο χάνει την ευκαιρία να απειλήσει από καλή θέση μέσα από την περιοχή, κάνοντας... τσαφ! by Γιώργος Τσανάκας
70' Σουτ του Μαουρίσιο, διώχνει ο Λοντίγκιν και κανείς παίκτης του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να πάρει το ριμπάουντ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Μπρένερ. by Γιώργος Τσανάκας
71' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα. by Γιώργος Τσανάκας
72' Κεφαλιά του προωθημένου Κάργα, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
73' Παμλίδης και Λιάσος αντί Μπρένερ και Ελευθεριάδη για τον ΠΑΣ. by Γιώργος Τσανάκας
74' Σέντρα του Πίρσμαν, ο Χουάνκαρ διώχνει τελευταία στιγμή και ενώ ο Παμλίδης ερχόταν σαν...τρέιλερ από πίσω να σκοράρει. by Γιώργος Τσανάκας
77' Καρλίτος αντί Καμπετσή για τον Παναθηναίκό. by Γιώργος Τσανάκας
79' Κίτρινη κάρτα στον Ενγκμπακοτό. by Γιώργος Τσανάκας
Ο Παναθηναϊκός είναι ακίνδυνος, δεν μπορεί να δημιουργήσει και οι ποδοσφαιριστές του βγάζουν αρκετό εκνευρισμό στο χορτάρι... Δεν βλέπω τρόπο να ισοφαρίσει η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, η εικόνα της είναι κακή ξανά... by Γιώργος Τσανάκας
82' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ! Ο Ντομίνγκεθ μοιράζει στον Παμλίδη που... έσπασε τα άλατα του Χουάνκαρ με τρομερή κοφτή ντρίμπλα και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε σύριζα από το δεξί δοκάρι! by Γιώργος Τσανάκας
Οδεύουμε προς το φινάλε, προς το 90λεπτο... Τίποτα δεν έχει αλλάξει, το 1-0 παραμένει. by Γιώργος Τσανάκας
90' Κίτρινη στον Λοντίγκιν. by Γιώργος Τσανάκας
90'+1' Εραμούσπε αντί Μιλιντσεάνου για τον ΠΑΣ. by Γιώργος Τσανάκας
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
93' Φάουλ για τον Παναθηναϊκό, μπροστά και ο Διούδης. by Γιώργος Τσανάκας
Περνά ανεκμετάλλευτο... by Γιώργος Τσανάκας
94' Σουτ του Καρλίτος, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
Τέλος στο ματς! Τρίτη διαδοχική νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Παναθηναϊκού, μετά τις δύο για το Κύπελλο, αυτή τη φορά με 1-0 σκορ. Ο Μιλιντσεάνου στο 19ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα για τους Ηπειρώτες, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ξανά κακό πρόσωπο και να είναι ακίνδυνος! Ξέφυγε από τα χαμηλά και είναι άνετος πλέον ο ΠΑΣ, έχει συγκάτοικο στην 5η θέση τον Αστέρα και βρίσκεται στο -5 από τον δεύτερο Άρη ο Παναθηναϊκός. by Γιώργος Τσανάκας