Λίβερπουλ-Λειψία

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Λειψία για τη φάση των "16" του Champions League, στη ρεβάνς του 2-0 υπέρ των Άγγλων. by www.sport-fm.gr
Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στην Ουγγαρία και στην "Puskas Arena", λόγω των υγειονομικών μέτρων και απαγορεύσεων που υπάρχουν στην Αγγλία για τον κορωνοϊό. by www.sport-fm.gr
Η Λίβερπουλ καλείται απόψε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα, ένα αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Σαλάχ και Μανέ στο 53' και 58'. by www.sport-fm.gr
Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Ρόμπερτσον, Κάμπακ, Φίλίπς, Αλεξάντερ Άρνολντ – Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Βαϊνάλντουμ – Σαλάχ, Ζότα, Μανέ. by www.sport-fm.gr
Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι – Άνταμς, Μουκιέλε, Ουπαμεκάνο, Κλόστερμαν, Νκουκού – Όλμο, Καμπλ, Σάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Αντριάν, Μπεν Ντέιβις, Μίλνερ, Κεϊτά, Τσάμπερλεϊν, Τζόουνς, Τσιμίκας, Σακίρι, Οριγκί, Χάρβεϊ Ντέιβις, Ρις Γουίλιαμς, Νέκο Γουίλιαμς. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μαρτίνες, Ορμπάν, Κονατέ, Χαϊντάρα, Χουάνγκ, Σόρλοτ, Σάμαρτιτς, Κλάιφερντ, Χάλστενμπεργκ, Χένρικς. by www.sport-fm.gr
3' Πρώτη καλή στιγμή στον ματς, με τον Τιάγκο να βγάζει κάθετη στον Σαλάχ, όμως ο αμυντικός της Λειψίας σώζει τελευταία στιγμή. by www.sport-fm.gr
5' Συμπληρώθηκαν τα πρώτα πέντε λεπτά, με τη Λίβερπουλ να είναι πιο δραστήρια και να ελέγχει τον ρυθμό. by www.sport-fm.gr
6' Ωραία πάσα του Βαϊνάλντουμ στην "καρδιά" της γερμανικής άμυνας, ο Μανέ όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
10' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λειψία να ανοίξει το σκορ.Οι Γερμανοί βγήκαν στο ανοικτό γήπεδο, με τον Πόουλσεν να μην μπορεί να φτάσει στην μπάλα. Εκεί όμως ήταν ο Όλμο, το τελείωμα του οποίου μάζεψε εύκολα ο Άλισον. by www.sport-fm.gr
14' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λίβερπουλ, με τον Αλεξάντερ Άρνολντ να βρίσκεται πάνω στην μπάλα. by www.sport-fm.gr
Στο έδαφος ο Μανέ, ο οποίος δείχνει πως έχει ζαλιστεί από ένα χτύπημα στην προηγούμενη φάση. by www.sport-fm.gr
19' Ωραία συνεργασία Σαλάχ, Αλεξάντερ Άρνολντ από τα δεξιά, με τον δεύτερο να βγάζει σέντρα και τελικώς να κερδίζει το κόρνερ. by www.sport-fm.gr
20' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, με την κεφαλιά του Ζότα να βγάζει ενστικτωδώς ο Γκουλάσι. by www.sport-fm.gr
22' Η Λειψία μπορεί να έχει απειλήσει μια φορά στο 10λεπτο, ωστόσο δείχνει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. by www.sport-fm.gr
24' ΤΕΡΑΣΤΙΑ διπλή χαμένη ευκαιρία της Λίβερπουλ! Με μια μαγική πάσα του Τιάγκο, ο Σαλάχ έφυγε στον ανοικτό χώρο τετ-α-τετ με τον Γκουλάσι, αστοχώντας σε μοναδική ευκαιρία. Στη συνέχεια, ο Μανέ προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ όμως δεν τη βρήκε καλά. by www.sport-fm.gr
29' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ έφτασε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή της Λειψίας, γύρισε με όμορφο τρόπο στη μικρή περιοχή, το σουτ του Σαλάχ όμως κοντράρει στον Ουπαμεκάνο. by www.sport-fm.gr
31' Ωραία κυκλοφορία από τη Λειψία, ο Φόρσμπεργκ δοκιμάζει το σουτ με πολύ φάλτσο, μαζεύει εύκολα ο Άλισον. by www.sport-fm.gr
32' Νέα ευκαιρία για τη Λειψία και πάλι με τον Φόρσμπεργκ, το σουτ του όμως έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άλισον. by www.sport-fm.gr
35' Στα τελευταία λεπτά οι Γερμανοί έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, ενώ βρίσκουν πολύ εύκολα ανοικτούς διαδρόμους προς την εστία του Άλισον. by www.sport-fm.gr
Η διπλή χαμένη ευκαιρία της Λίβερπουλ στο 24':
41' Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Ζότα πάτησε περιοχή, με τον Γκουλάσι να απομακρύνει με υπερένταση. by www.sport-fm.gr
Ο Ουπαμεκάνο κάνει τεράστιο λάθος μέσα στη μικρή περιοχή, μετά από γέμισμα των τυπικά γηπεδούχων, με τον Ζότα να έρχεται σαν "τρέιλερ" από πίσω και να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση. Παρ' όλα αυτά, ο Πορτογάλος φορ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. by www.sport-fm.gr
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, με το παιχνίδι στη Βουδαπέστη να είναι στο 0-0. Η Λίβερπουλ έχει χάσει τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ, ενώ από την άλλη, οι Γερμανοί είχαν και εκείνοι τις στιγμές τους στο ανοικτό γήπεδο. by www.sport-fm.gr
Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. by www.sport-fm.gr
55' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Κλοπ. Ο Ζότα έφυγε στο τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε αρχικά από τον εξαιρετικό Γκουλάσι. Στη συνέχεια της φάσης ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με εξουδετερωμένο τον Ούγγρο τεχνικό. by www.sport-fm.gr
Σε πολύ κακό βράδυ ο Αιγύπτιος σταρ. Μπορεί να βρίσκεται μέσα στις φάσεις όμως τα τελειώματά του είναι απογοητευτικά. Είναι εμφανές πως η ψυχολογίας των "reds" βρίσκεται στα... πατώματα, μετά και τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. by www.sport-fm.gr
60' Δύο αλλαγές για τη Λειψία. Μέσα ο Κλάιφερτ και ο Χουάνγκ , έξω οι Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν. by www.sport-fm.gr
63' Επικίνδυνο γύρισμα του Κλάιφερτ από τα αριστερά, απομακρύνουν με δυσκολία οι αμυντικοί της Λίβερπουλ. by www.sport-fm.gr
64' Στη συνέχεια της φάσης, ο Χουάνγκ στέλνει την μπάλα αρκετά ψηλά από την εστία του Άλισον. by www.sport-fm.gr
Λίγα λεπτά αφότου πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, Χουάνγκ και Κλάιφερτ δίνουν φρεσκάδα και ενέργεια στη Λειψία. by www.sport-fm.gr
65' Η μεγαλύτερη φάση της Λειψίας στο ματς! Ο Χουάνγκ γυρίζει από τα δεξιά, με την κεφαλιά του Σόρλοτ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον. by www.sport-fm.gr
69' Η Λειψία πλέον πιέζει σε όλο το γήπεδο. Δεν έχει άλλα περιθώρια, για αυτό και οι "ταύροι" αρχίζουν σιγά σιγά και ρισκάρουν ολοένα και περισσότερο. by www.sport-fm.gr
Η ομάδα του Κλοπ ξεδίπλωσε εξαιρετικά την αντεπίθεσή της στο ανοικτό γήπεδο, με τον Ζότα να τροφοδοτεί τον Σαλάχ την κατάλληλη στιγμή. Ο Αιγύπτιος έκανε την προσποίηση στον αμυντικό και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Γκουλάσι. by www.sport-fm.gr
72' Αλλαγές για τη Λίβερπουλ. Μέσα οι Οριγκί και Κεϊτά, έξω ο εξαιρετικό σήμερα Τιάγκο και ο Ζότα. by www.sport-fm.gr
Ο Μανέ πετυχαίνει ένα πολύ εύκολο γκολ με κοντινή προβολή, μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Οριγκί από τα δεξιά. Μέσα σε ένα τετράλεπτο η Λίβερπουλ κλειδώνει τη νίκη. by www.sport-fm.gr
82' Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ, με τον Οριγκί να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων μετά από όμορφη ενέργεια από τα αριστερά. by www.sport-fm.gr
Λήξη της αναμέτρησης. Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Λειψίας χάρη στα τέρματα των Σαλάχ και Μανέ, και με συνολικά δύο νίκες και 4-0 γκολ επί των Γερμανών, πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού. by www.sport-fm.gr