Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός, η οποία θα διεξαχθεί στο «Γεώργιος Καμάρας» στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League 1. Υπενθυμίζεται ότι πρόκειται για την τελευταία «στροφή» της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος πριν τα playoff και τα playout. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 19:00 (14/3) και θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports Extra 3, ενώ ραδιοφωνικά θα υπάρχει ενημέρωση από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ (2-0, 8/3). Βρίσκονται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 πόντους, στο +5 από τoν σημερινό τους αντίπαλο και στο +6 από τον προτελευταίο (13ο) ΟΦΗ, θέση που οδηγεί στα μπαράζ υποβιβασμού. Εκτός των βαθμών που χρειάζονται για τη διασφάλιση της παραμονής τους, θέλουν έναν πόντο (για την περίπτωση που επικρατήσει την ίδια ώρα η Λαμία του Ατρόμητου), ώστε να εξασφαλίσoυν το πλεονέκτημα έδρας στα playout (τέσσερα εντός, τρία εκτός). Κι αυτό διότι η ομάδα της Φθιώτιδας υπερτερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια. by Μανώλης Μουσουράκης
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι την περασμένη Κυριακή (7/3) πήραν νίκη-«χρυσάφι» (1-0) υποδεχόμενοι στο Αγρίνιο τον Βόλο και ταυτόχρονα σημαντική βαθμολογική «ανάσα». Παρόλα αυτά, βρίσκονται ακόμα σε δυσχερή θέση, όντας 12οι (20β.), στο +1 από τον 13ο ΟΦΗ και στο +4 από την ουραγό (14η) ΑΕΛ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης – Κολ, Σλίβκα, Φατιόν – Τσιλούλης, Ντάουντα, Μπεντινέλι. by Μανώλης Μουσουράκης
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας – Τσιγγάρας, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Περέιρα – Ντάλσιο, Ντίας, Εντινγκά, Μάζουρεκ – Ματσόλα, Καρέλης. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Κώτσαρης, Μπρούτσιτς, Λαγός, Ιωαννίδης, Κάλισιρ, Μουνιέ, Τσαμπούρης, Φερνάντεθ, Κιτόκο. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κνετ, Αζάντι, Μαλής, Μεντόσα, Ταχάρ, Αρσούρα, Βεργός, Ντουάρτε, Γιάκολις. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης Α' Βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης Β' Βοηθός: Θεόφιλος Μωυσιάδης 4ος Διαιτητής: Παναγιώτης Κουκούλας Διαιτητής VAR: Στέφανος Κουμπαράκης. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον αγώνα του πρώτου γύρου (19/12) ο Απόλλων είχε επικρατήσει 1-0 χάρη στο τέρμα του Μαρκ Φερνάντεθ στο 36'. by Μανώλης Μουσουράκης
Η ιστορία: Νίκες Απόλλωνα: 3 Ισοπαλίες: 3 Νίκες Παναιτωλικού: 5 by Μανώλης Μουσουράκης
Με γηπεδούχο τον Απόλλωνα: Νίκες Απόλλωνα: 2 Ισοπαλίες: 2 Νίκες Παναιτωλικού: 1 by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
1' Φάση για τον Παναιτωλικό! Γυριστό σουτ του Μάζουρεκ εντός περιοχής, μετά από σέντρα του Ντάλσιο. H μπάλα φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχουν μπει καλύτερα στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
6' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Αδύναμη κεφαλιά του Ντομίνγκες, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κολ. Κανένα πρόβλημα για τον Μελίσσα. by Μανώλης Μουσουράκης
8' «Μπάσιμο» του Μπεντινέλι στην αντίπαλη περιοχή, δεν ολοκληρώνει την προσπάθειά του. by Μανώλης Μουσουράκης
10' Φάση για τον Απόλλωνα. Διαγώνιο σουτ του Μπεντινέλι, η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά. Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
Απλός θεατής του ματς μετά τη φάση του 1' ο Βέρχουλστ. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι και ο Μελίσσας απειλείται ιδιαίτερα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Απόλλων δραστηριοποιείται κυρίως από τα αριστερά και την πλευρά των Μπεντινέλι και Χουχούμη. by Μανώλης Μουσουράκης
22' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, είναι για τον Μπαξεβανίδη by Μανώλης Μουσουράκης
26' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Μακρινό σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βέρχουλστ. by Μανώλης Μουσουράκης
27' Φάση εκ νέου για τον Παναιτωλικό. Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Ντάλσιο, ο Βέρχουλστ δηλώνει «παρών». by Μανώλης Μουσουράκης
31' Ωραία κυκλοφορία από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι ωστόσο δεν μπορούν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους. by Μανώλης Μουσουράκης
33' Φάση για τον Απόλλωνα. Κοντινή κεφαλιά του Τσιλούλη, μπλοκάρει ο Μελίσσας. by Μανώλης Μουσουράκης
Τα τελευταία λεπτά ο Απόλλων απειλεί κυρίως από στατικές φάσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
38' Φάση για τον Απόλλωνα. Κι άλλη κοντινή κεφαλιά για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά από τον Ντάουντα. Μπλοκάρει εκ νέου ο Μελίσσας. by Μανώλης Μουσουράκης
42' Αποβάλλεται από τον πάγκο με δύο κίτρινες κάρτες σε μισό λεπτό ο νέος Γενικός Αρχηγός του Απόλλωνα, Έκτορας Μονεμβασιώτης. by Μανώλης Μουσουράκης
45'+2' Φάση για τον Απόλλωνα. Ο Μπεντινέλι εκτελεί φάουλ, που κέρδισε ο ίδιος, στο όριο της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μελίσσα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πάνε χωρίς σκορ στα αποδυτήρια. by Μανώλης Μουσουράκης
Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος! Χωρίς αλλαγές οι Απόλλων και Παναιτωλικός. by Μανώλης Μουσουράκης
47' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Βρέθηκε ο Ντάουντα εντός περιοχής με προϋποθέσεις, ο οποίος δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει το σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
48' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναιτωλικό, το οποίο κέρδισε ο Ντίας. Πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ η εκτέλεση του Μάζουρεκ. by Μανώλης Μουσουράκης
55' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ματσόλα πιάνει μονοκόμματο σουτ με το αριστερό εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση. Δεν είχε καλή ισορροπία σώματος και πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
56' Φάση για τον Παναιτωλικό. Κι άλλη τελική για τους φιλοξενούμενους, πάλι από τον Ματσόλα. Η τρίτη σε οκτώ λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
60' Υπάρχει ένας τραυματισμός για τον Εντινγκά, ο οποίος βρίσκεται στο έδαφος. by Μανώλης Μουσουράκης
Τώρα σηκώνεται. Θα μπορέσει να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
Συνεχίζουν χωρίς παρεμβάσεις από τον πάγκο τους οι δύο προπονητές. by Μανώλης Μουσουράκης
63' ΓΚΟΛ ο Απόλλων! 1-0! Σκόρερ ο Σλίβκα! Εξαιρετική ασίστ με το τακουνάκι του Μπεντινέλι, την οποία αξιοποιεί ο Σλίβκα με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
70' Ευκαιρία για Παναιτωλικό. Βρήκε «αέρα» από καλό σημείο ο Μάζουρεκ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τρεις αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα οι Γιάκολις, Βέργος και Ταχάρ. Έξω οι Κωνσταντόπουλος, Μάζουρεκ και Ματσόλα. by Μανώλης Μουσουράκης
78' Μέσα ο Ιωαννίδης, έξω ο Ντάουντα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα δέκα λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
84' Έξω οι Μπεντινέλι και Σλίβκα, μέσα οι Τσαμπούρης και Φατιόν. by Μανώλης Μουσουράκης
87' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Διαγώνιο σουτ του Μεντόσα, η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα δύο λεπτά για τα 90'. by Μανώλης Μουσουράκης
90' Φάση για τον Παναιτωλικό! Μονοκόμματο δυνατό σουτ του Ντίας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, βάζει εντυπωσιακό «στοπ» ο Βέρχουλστ! by Μανώλης Μουσουράκης
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
90'+3' Έξω ο Κολ, μέσα ο Λαγός. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο ματς! Νίκη με 1-0 για τον Απόλλωνα χάρη στο τέρμα του Σλίβκα στο 63'. Αυτά από εμάς. Καλό σας βράδυ! by Μανώλης Μουσουράκης