Βόλος-ΑΕΚ

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βόλος-ΑΕΚ για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ θέλει τη νίκη για να πάει στα playoffs με διαφορά τουλάχιστον +6 από Παναθηναϊκό και Αστέρα. Ο Βόλος δεν προλαβαίνει να μπει στην πρώτη εξάδα, αλλά με 30 βαθμούς είναι φαβορί για να μπει πρωτοπόρος στα play out. by www.sport-fm.gr
O Mανόλο Χιμένεθ δεν υπολογίζει στους τραυματίες Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλο, Σιμόες, Τάνκοβιτς, τον τιμωρημένο Λόπες και τον ανέτοιμο Μπακάκη. Εκτός ενδεκάδας έμεινε ο Σβάρνας, για να πάρει ανάσες προφανώς, αλλά και ο Ολιβέιρα που προέρχεται από μεγάλη αποχή. by www.sport-fm.gr
Η ενδεκάδα, σε διάταξη 4-2-3-1, είναι: Αθανασιάδης - Νταντσένκο, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Μιτάι - Σιμάνσκι, Κρίστισιτς - Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης - Ανσαριφάρντ. by www.sport-fm.gr
Ο Άχνελ Λόπεθ παρατάσσει τον Βόλο με τους Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Τσοκάνη, Νίνη, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Περέα, Μαρτίνες, Δουβίκα. by www.sport-fm.gr
Εκτός είναι ο τιμωρημένος Φεράρι και οι τραυματίες Ριένστρα, Ντεντάκης, Μίλοκ και Ρενάτο. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ έχει μαζέψει 26 βαθμούς εκτός έδρας και 22 στην έδρα της! Μόνο ο Ολυμπιακός έχει ένα περισσότερο εκτός έδρας, αλλά τελείωσε τα παιχνίδια του. by www.sport-fm.gr
Το παιχνίδι του πρώτου γύρου σηματοδότησε για την ΑΕΚ το τέλος του προπονητή Μάσιμο Καρέρα, καθώς ο Βόλος απέσπασε ισοπαλία 2-2, παίρνοντας τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα από την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στα προημιτελικά Κυπέλλου. Η ΑΕΚ προκρίθηκε με τη νίκη 4-2 στο ΟΑΚΑ και παρά την ήττα στη ρεβάνς του Βόλου με 1-0. by www.sport-fm.gr
5' Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, αλλά η διπλή προσπάθεια του Μήτογλου για βολέ στέλνει την μπάλα πολύ άουτ χωρίς να κινδυνέψει ο Αθανασιάδης by www.sport-fm.gr
9' Ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, αλλά με πλάτη και δεν μπόρεσε να γυρίσει και να δει εστία. by www.sport-fm.gr
12' Καλό σουτ από τον Νίνη εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη που είχε τον έλεγχο της φάσης. by www.sport-fm.gr
14' Ένα ακόμη αξιόλογο σουτ του Νίνη εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι χωρίς κίνδυνο για τον Αθανασιάδη. by www.sport-fm.gr
15' Σέντρα του Μπαρτόλο από αριστερά, κεφαλιά του Δουβίκα, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης. Καλή στιγμή για τον Βόλο by www.sport-fm.gr
Πολλά παράπονα από τον Χιμένεθ γιατί η ΑΕΚ δεν κρατά μπάλα και κάνει πολλές λάθος πάσες. by www.sport-fm.gr
Ο Σάκχοφ σηκώθηκε για ζέσταμα, σε περίπτωση που ο Κρίστισιτς δεν μπορεί να συνεχίσει. by www.sport-fm.gr
Σηκώθηκε ο Κρίστισιτς, του έγιναν κάποια ράμματα και λογικά θα συνεχίσει κανονικά. by www.sport-fm.gr
22' Πρώτη απόπειρα κούρσας του Λιβάι από δεξιά, αλλά ανοίγει το κοντρόλ και δεν προλαβαίνει την μπάλα που περνά άουτ. by www.sport-fm.gr
25΄Ο Μάνταλος κερδίζει φάουλ από τον Μπαρτόλο στα δεξιά όπως επιτίθεται και για πρώτη φορά μπορεί να ανεβάσει παίκτες στην επίθεση by www.sport-fm.gr
28' Εξαιρετική ενέργεια του Αλμπάνη, περνά δύο παίκτες και τον ανατρέπει στο κέντρο ο Μπαριέντος. Κίτρινη κάρτα δίνει σωστά ο Μανούχος by www.sport-fm.gr
Έχει πρόβλημα στον αριστερό ώμο ο Αλμπάνης. Δείχνει να πονά, αλλά για την ώρα συνεχίζει by www.sport-fm.gr
33' Ο Τέκιο αποφεύγει τον Μιτάι, αλλά το γύρισμά του από τα αριστερά απομακρύνεται by www.sport-fm.gr
36' Φάουλ στον Κρίστισιτς λίγο έξω από την περιοχή και κίτρινη κάρτα στον Περέα. Σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ το φάουλ. by www.sport-fm.gr
37' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Η μπάλα από την εκτέλεση του Λιβάι κοντράρει στο τείχος και περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι by www.sport-fm.gr
38' Από τις κόντρες η μπάλα φτάνει στον Ανσαριφάρντ, που όμως χωρίς καλή ισορροπία σώματος σουτάρει ψηλά άουτ. by www.sport-fm.gr
39' Πήγε να γίνει απειλητικός ο Δουβίκας, αλλά από την πίεση του Αλμπάνη η μπάλα βγήκε άουτ. by www.sport-fm.gr
44' Κεφαλιά του Περέα από εκτέλεση φάουλ του Νίνη, αλλά είναι οφσάιντ. Η μπάλα πέρασε άουτ. by www.sport-fm.gr
45' Κίτρινη στον Νεντελτσιάρου, για χρήση χεριών πάνω στον Δουβίκα σε διεκδίκηση κεφαλιάς. by www.sport-fm.gr
Ο Περέα μπήκε από τα δεξιά, ο Μιτάι βάζει άτσαλα τα χέρια του στον αντίπαλό του που πέφτει και ο Μανούχος δείχνει πέναλτι, αφού φάνηκε να το σκέφτεται. by www.sport-fm.gr
45+3' ΓΚΟΛ! Ο Δουβίκας ανοίγει το σκορ για τον Βόλο στέλνοντας από την άλλη πλευρά τον Αθανασιάδη. by www.sport-fm.gr
Σε ένα πολύ κακό από πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος που είχε μια ελαφρά υπεροχή, ειδικά στο πρώτο μισό, φτάνει στο γκολ στο φινάλε του από το ανόητο μαρκάρισμα του Μιτάι στον Περέα και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δουβίκα. Κακή εικόνα από την ΑΕΚ, με πολλά λάθη και ελάχιστες καλές στιγμές. by www.sport-fm.gr
48 Μεσα σε ενα δίλεπτο ο Βόλος απειλεί με Περέα και Νίνη που σουταρουν αουτ από κσλη θεση by www.sport-fm.gr
56' Νέο σουτ του Κρίστισιτς, περίπου από την ίδια θέση, αλλά και πάλι ψηλά άουτ. by www.sport-fm.gr
63΄ Καλή ενέργεια του Μάνταλου, που από τα αριστερά συγκλίνει, αλλά το σουτ εκτός περιοχής περνά άουτ. by www.sport-fm.gr
65' Σουτ του Δουβίκα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα από κόντρα καταλήγει στα χέρια του Αθανασιάδη. by www.sport-fm.gr
Ετοιμάζει Μαχαίρα ο Χιμένεθ, καθώς ο Λιβάι Γκαρσία φαίνεται να έχει ενοχλήσεις στον αριστερό δικέφαλο. by www.sport-fm.gr
70' Ο Ολιβέιρα σουτάρει από πλάγια θέση μπαίνοντας στην περιοχή, αλλά η μπάλα πάει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών by www.sport-fm.gr
78' Ατομική προσπάθεια του Ολιβέιρα, αλλά το σουτ εκτός περιοχής περνά άουτ. by www.sport-fm.gr
Ο μέσος του Βόλου είχε ήδη κίτρινη, έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Μάνταλο που ζήτησε τα ρέστα και ο Μπαριέντος τον χτύπησε με αποτέλεσμα να δεχτεί απευθείας κόκκινη. by www.sport-fm.gr
96' Τέλος στο ματς. Ο Βόλος παίρνει μεγάλη νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ. Πρώτος πάει στα playout ο Βόλος, χάνει ευκαιρία να μπει με καλή διαφορά στα playoffs η ΑΕΚ by www.sport-fm.gr