ΑΕΚ-Στρασμπούρ

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Στρασμπούρ για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League. by www.sport-fm.gr
Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον όμιλο, αφού κέρδισε 74-65 την Τουρκ Τέλεκομ, ενώ το παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Νίνζι νωρίτερα είχε ακυρωθεί. Από την άλλη, η Στρασμπούρ βρίσκεται στην τελευταία θέση του γκρουπ με ρεκόρ 0-2. Σε περίπτωση ήττας απόψε ουσιαστικά χάνει τις ελπίδες της για πρόκριση. by www.sport-fm.gr
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλείται να αντιμετωπίσει έξι απουσίες απόψε. Συγκεκριμένα εκτός αποστολής έμειναν οι Μορέιρα, Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, όπως και ο Ματσιούλις που βρίσκεται στη Λιθουανία μετά τον θάνατο του πατέρα του. by www.sport-fm.gr
Οπότε, η ΑΕΚ θα έχει απόψε μόλις 10 διαθέσιμους παίκτες.
Αναλυτικά η αποστολή: Μέικον, Λάνγκφορντ, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος, Γόντικας, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Λοτζέσκι, Ρογκαβόπουλος, Κίνγκσλεϊ. by www.sport-fm.gr
Η αποστολή της Στρασμπούρ: Τζέφερσον, Καβαλιέρ, Ουντάνο, Λονσντάουν, Τσικαμπού, Μπόχατσικ, Φρισκ, Μαϊγί, Γουέινραϊτ, Μορέν, Κόλσον by www.sport-fm.gr
Το Σάββατο, η Ένωση πέρασε πολύ δύσκολα από την Πυλαία, επικρατώντας 85-87 του ΠΑΟΚ στην παράταση για το πρωτάθλημα. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Καλησπέρα κι από εμένα! Ένα καλό τεστ... αντοχών για την ΑΕΚ το σημερινό. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλείται να κάνει "αλχημείες" στο ματς με τους Γάλλους, αφού υπάρχουν τα σημαντικά προβλήματα απουσιών που αναφέρθηκαν. Με νίκη, η ΑΕΚ θα έχει κάνει τεράστιο βήμα για πρόκριση στο Final 8 της διοργάνωσης. Η Στρασμπούρ είναι μια "τυπική" γαλλική ομάδα, που διαθέτει αρκετούς αθλητικούς παίκτες (σ.σ. 7η στα ριμπάουντ στη διοργάνωση), όμως χαρακτηρίζεται από αφέλεια στο παιχνίδι της. by Γιώργος Πετρίδης
Η πεντάδα της ΑΕΚ: Λάνγκφορντ, Κατσίβελης, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος. by Γιώργος Πετρίδης
Τζάμπολ στο ματς. by Λουκάς Χατζής
0-2 για τους Γάλλους μετά από κλέψιμο. by Λουκάς Χατζής
2-2 με τον Χρυσικόπουλο. by Γιώργος Πετρίδης
2-5 με ελεύθερο τρίποντο του Μπόχατσικ. by Γιώργος Πετρίδης
5-5 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου! by Γιώργος Πετρίδης
5-7 και πάλι με τον Μπόχατσικ. by Γιώργος Πετρίδης
7-7 και πάλι με τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος έχει βάλει όλους τους πόντους της ΑΕΚ μέχρι στιγμής. by Γιώργος Πετρίδης
7-10 με τρίποντο για τους Γάλλους. by Γιώργος Πετρίδης
6:40 ακόμα για το δεκάλεπτο, δύο μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ για την Στρασμπούρ by www.sport-fm.gr
12-14 με εντυπωσιακό καλάθι του Λάνγκφορντ. Ο γκαρντ της ΑΕΚ έχει το δικαίωμα και για μία βολή. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Όσο... ποτέ άλλοτε, η ΑΕΚ έχει ανάγκη σήμερα τον Λάνγκφορντ, που μπορεί να κάνει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο. by Γιώργος Πετρίδης
Εξαιρετικά τα ποσοστά ευστοχίας για τη Στρασμπούρ, που έχει 9/15 εντός πεδιάς , με 4/8 τρίποντα. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Η ΑΕΚ έχει δεχθεί αρκετά "εύκολα" καλάθια μέχρι στιγμής και θα πρέπει να "σφίξει" αμυντικά. Άλλωστε, οι Γάλλοι δεν έχουν κάνει ούτε ένα λάθος στα πρώτα 9 λεπτά. by Γιώργος Πετρίδης
Σχόλιο: Δεν έχει βρει ρυθμό στην επίθεση η ΑΕΚ, αλλά το σημαντικότερο "αγκάθι" είναι η άμυνα που (δεν) παίζει. Οι Γάλλοι έχουν βρει αμαρκάριστα σουτ και τα περισσότερα καλάθια τους τα πέτυχαν ανενόχλητοι. Φυσικά, υπάρχει το ελαφρυντικό της απουσίας των Ματσιούλις και Σλότερ, που είναι οι καλύτεροι αμυντικοί της Ένωσης. by Γιώργος Πετρίδης
Σχόλιο: Η ΑΕΚ έβγαλε δύο εξαιρετικές άμυνες στην αρχή του β' δεκαλέπτου... by Γιώργος Πετρίδης
17-25 με νέο τρίποντο των Γάλλων. by Γιώργος Πετρίδης
19-25 με δίποντο του Κίνγκσλεϊ! by Γιώργος Πετρίδης
7:30' ακόμα για το ημίχρονο. by Γιώργος Πετρίδης
21-25 με καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ! Τρομερή ενέργεια του Αμερικανού γκαρντ. by Γιώργος Πετρίδης
22-25 μέσα και η βολή. by Γιώργος Πετρίδης
24-25 νέο καλάθι από τον Λάνγκφορντ, ο οποίος φτάνει τους 9 πόντους! by Γιώργος Πετρίδης
24-27 με δίποντο του Ουντάνο. by Γιώργος Πετρίδης
5:36' ακόμα για το ημίχρονο. by Γιώργος Πετρίδης
Ο Μέικον έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, κέρδισε το φάουλ και πηγαίνει στη γραμμή των βολών. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Η ΑΕΚ βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά της και δεν επέτρεψε στους Γάλλους να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο. by Γιώργος Πετρίδης
37-36 με απίστευτη ενέργεια του Λάνγκφορντ, ο οποίος με εντυπωσιακή ντρίμπλα έριξε τον αντίπαλό του στο παρκέ (!) και εκτέλεσε για το προβάδισμα της ΑΕΚ! by www.sport-fm.gr
39-36 με τον Λάνγκφορντ να κλέβει την μπάλα και να καρφώνει στο ανοικτό γήπεδο! by www.sport-fm.gr
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η ΑΕΚ είναι μπροστά με 39-36 επί της Στρασμπούρ. Εντυπωσιακός ο Λάνγκφορντ έχει πετύχει μέχρι στιγμής 15 πόντους. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Η ΑΕΚ πρέπει να συνεχίσει όπως ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο. Με την ίδια συγκέντρωση στην άμυνα και εκμεταλλευόμενη την κλάση κάποιων μονάδων της (όπως ο Λάνγκφορντ ή ο Μέικον) στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο 4λεπτο του πρώτου μέρους, η ομάδα του Παπαθεοδώρου δέχθηκε μόλις 2 πόντους! by Γιώργος Πετρίδης
Επιθετικό φάουλ του Λάνγκφορντ. Είχε προηγηθεί αυτό του Κατσίβελη στην προηγούμενη επίθεση. by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Το θετικό για την Ένωση είναι πως μπαίνει στην 4η περίοδο ισόπαλη με τη Στρασμπούρ. Κι αυτό διότι δεν πλήρωσε το κακό της διάστημα στο 3ο δεκάλεπτο. Αν θέλει πάντως να αυξήσει τις πιθανότητές της για νίκη, τότε χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον Μέικον, ο οποίος δεν έχει βοηθήσει σχεδόν καθόλου (4 πόντοι με 1/8 εντός παιδιάς). by Γιώργος Πετρίδης
Άστοχο τρίποντο του Λάνγκφορντ και ΤΕΛΟΣ στο ματς με 77-68, παλικαρίσια νίκη για την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός άσος με 19 πόντους και ο Χρυσικόπουλος με 15 ήταν κορυφαίοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα by www.sport-fm.gr
Σχόλιο: Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, που παρατάχθηκε με... σύνθεση ανάγκης, αλλά έδειξε χαρακτήρα κι έκανε τεράστιο άλμα για την πρόκριση στους "8" του BCL. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι δεν πήγαινε καλά στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Για μια ακόμα φορά εξαιρετικός ο Χρυσικόπουλος, ενώ εφαλτήριο για το ροζ φύλλο αποτέλεσε η εξαιρετική άμυνα της Ένωσης. by Γιώργος Πετρίδης