Μπάγερν Μονάχου-Λάτσιο

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου με την Λάτσιο, για τους «16» του Champions League. by Αναστασία Βοσνάκη
Πρόκειται για την ρεβάνς των δυο ομάδων. Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 4-1 υπέρ της Μπάγερν, οπότε το αποψινό παιχνίδι έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού πρέπει να γίνει θαύμα για να κάνει την ανατροπή η Λάτσιο. by Αναστασία Βοσνάκη
Οι Βαυαροί έχουν πρόσφατο συνολικό ρεκόρ 7-2-0 εναντίον ιταλικών ομάδων. Ως γηπεδούχοι το συνολικό ρεκόρ τους με τις ιταλικές ομάδες είναι 10-5-5. by Αναστασία Βοσνάκη
Από την άλλη η Λάτσιο, δεν έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα στα 18 τελευταία παιχνίδια της στο Champions League από τη φάση των ομίλων και μετά. by Αναστασία Βοσνάκη
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων... by Αναστασία Βοσνάκη
Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νίμπελ - Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλαμπα, Ερναντέζ – Κίμιχ, Γκορέτσκα – Γκνάμπρι, Μίλερ, Σανέ – Λεβαντόφσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
Στον πάγκο οι Σνέλερ, Ζίλε, Μαρτίνεθ, Τσούπο-Μοτίνγκ, Ντέιβις, Σαρ, Ρόκα, Μουσιάλα. by Αναστασία Βοσνάκη
Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ρέινα - Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου – Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε, Λουίς Αλμπέρτο, Φάρες – Μουρίκι, Κορέα by Αναστασία Βοσνάκη
Στον πάγκο οι Στρακόσα, Άκπα-Άκπρο, Κατάλντι, Πάτρικ, Χεντ, Ιμόμπιλε, Λούλιτς, Μουσάτσιο, Παρόλο, Περέιρα, Λέιβα. by Αναστασία Βοσνάκη
Διαιτητής είναι ο Ίστβαν Κόβατς (Ρουμανία), βοηθοί οι συμπατριώτες του Βασίλ Φλορίν Μαρινέσκου, Οβίντιου Αρτένε και τέταρτος ο Οβίντιου Χατεγκάν. VAR είναι ο Πάβελ Γκιλ και AVAR ο Τόμας Κβιατκόφσκι (Πολωνία). by Αναστασία Βοσνάκη
Σε 10 λεπτά περίπου ξεκινάει το ματς! by Αναστασία Βοσνάκη
1' Σέντρα στο παιχνίδι! by Αναστασία Βοσνάκη
4' Ευκαιρία για την Μπάγερν! Μετά από σέντρα του Παβάρ, ο Λεβαντόφσκι παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Ατσέρμπι έδιωξε πριν επωφεληθεί κάποιος Βαυαρός. by Αναστασία Βοσνάκη
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μπάγερν έχει την κατοχή της μπάλας, κάτι το οποίο δεν προκαλεί ιδιαίτερη έκπληξη. by Αναστασία Βοσνάκη
8' Απειλεί η Λάτσιο με τον Κορέα να πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, χωρίς όμως να βρει στόχο. by Αναστασία Βοσνάκη
13' Ο Σανέ σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
15' Μεγάλη φάση για τη Λάτσιο. Σέντρα του Λουίς Αλμπέρτο, η άμυνα της Μπάγερν ξεχάστηκε, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε αδύναμη κεφαλιά και ο Νίμπελ μπλόκαρε. by Αναστασία Βοσνάκη
Είμαστε στα μισά του πρώτου μέρους και η Λάτσιο έχει ισορροπήσει κάπως το ματς, με την Μπάγερν να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Ρέινα. by Αναστασία Βοσνάκη
26' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Ράντου για σκληρό μαρκάρισμα στον Λεβαντόφσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
31' Πέναλτι για την Μπάγερν! Ο Μουρίκι πήρε αγκαλιά τον Γκορέτσκα μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον διαιτητή να είναι μπροστά στην φάση και να δείχνει την άσπρη βούλα. by Αναστασία Βοσνάκη
33' ΓΚΟΛ η Μπάγερν με τον Λεβαντόφσκι!!! Στη δεξιά γωνία η μπάλα, στην αριστερή ο Ρέινα και 1-0!
by Αναστασία Βοσνάκη
Στη φάση του πέναλτι πήρε κίτρινη κάρτα ο Ατσέρμπι για διαμαρτυρία. by Αναστασία Βοσνάκη
Για τους λάτρεις της στατιστικής... Ο Λεβαντόφσκι έχει πετύχει 10 γκολ στα 7 τελευταία ματς, ενώ μέσα στο 2021 μετράει 18 τέρματα και δεν έχει καταφέρει να σκοράρει μόνο σε 3 παιχνίδια. Δεν το λες και άσχημα! by Αναστασία Βοσνάκη
38' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπάγερν. by Αναστασία Βοσνάκη
Εκτελεί ο Λεβαντόφσκι, η μπάλα στο τείχος. by Αναστασία Βοσνάκη
39' Κίτρινη κάρτα στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
Ένα λεπτό επιπλέον χρόνου. by Αναστασία Βοσνάκη
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Μπάγερν προηγείται με 1-0 της Λάτσιο ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Στο 5-1 το συνολικό σκορ υπέρ των Βαυαρών, προφανώς και δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης οι φιλοξενούμενοι. by Αναστασία Βοσνάκη
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Αναστασία Βοσνάκη
46' Μέσα ο Ζίλε, έξω ο Μπόατενγκ για την Μπάγερν. by Αναστασία Βοσνάκη
46' Ο Λούλιτς στη θέση του τραυματία Φάρες από πλευράς Λάτσιο. by Αναστασία Βοσνάκη
46' Μεγάλη φάση για την Μπάγερν. Μετά από λάθος στην άμυνα της Λάτσιο, ο Λεβαντόφσκι μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή αλλά ο Ρέινα απέκρουσε το σουτ του. Θα μπορούσε να δώσει και πάσα, ήταν τρεις συμπαίκτες του αμαρκάριστοι... by Αναστασία Βοσνάκη
49' Κίτρινη κάρτα στον Γκορέτσκα. by Αναστασία Βοσνάκη
55' Παρόλο αντί Λατσάρι για την Λάτσιο. by Αναστασία Βοσνάκη
56' Περέιρα αντί Μουρίκι για την Λάτσιο. by Αναστασία Βοσνάκη
Παραμένει το 1-0, αλλά ο ρυθμός έχει πέσει. Η Μπάγερν ωστόσο συνεχίζει να ελέγχει τον αγώνα. by Αναστασία Βοσνάκη
64' Έξω ο Γκορέτσκα, μέσα ο Ντέιβις για την Μπάγερν. by Αναστασία Βοσνάκη
66' Ο Ντέιβις μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, επιχείρησε τρεις φορές να γυρίσει την μπάλα, αλλά όλες κόπηκαν από τους αμυντικούς της Λάτσιο. by Αναστασία Βοσνάκη
67' Δοκάρι ο Λεβαντόφσκι με σουτ λίγο έξω από την περιοχή.
61%-39% η κατοχή. by Αναστασία Βοσνάκη
71' Λεβαντόφσκι και Μίλερ έξω, μέσα οι Μουσιάλα και Τσούπο-Μοτίν by Αναστασία Βοσνάκη
73' ΓΚΟΟΟΛ η Μπάγερν! Πολύ ωραία κάθετη του Αλάμπα, βγάζει τετ-α-τετ τον Τσούπο-Μοτίν και εκείνος με όμορφο πλασέ νικάει τον Ρέινα για το 2-0.
76' Έξω ο Λουίς Αλμπέρτο, μέσα ο Κατάλντι. by Αναστασία Βοσνάκη
77' Έξω ο Κίμιχ, μέσα ο Χάβι Μαρτίνεθ. by Αναστασία Βοσνάκη
Η Λάτσιο δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, λογικό να είναι απογοητευμένη και φάνηκε και στο παιχνίδι μέχρι τώρα από τις κινήσεις των παικτών της, μετά το... βαρύ 4-1 του πρώτου αγώνα. Βέβαια και η διαφορά των δυο ομάδων είναι αρκετά μεγάλη. by Αναστασία Βοσνάκη
82' ΓΚΟΟΟΟΛ η Λάτσιο!!! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Παρόλο πήρε την κεφαλιά και μείωσε για τη Λάτσιο σε 2-1.
Πολύ ωραία! Έπεσα μέσα στο σχόλιο μου ότι η Λάτσιο έχει παραδώσει πνεύμα... by Αναστασία Βοσνάκη
84' Έξω ο Εσκαλάντε, μέσα ο Άκπρο. by Αναστασία Βοσνάκη
84' Κεφαλιά του Ατσέρμπι, η μπάλα λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
Στα τελευταία λεπτά πιέζει η Λάτσιο και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. by Αναστασία Βοσνάκη
89' Υπέροχη κάθετη του Σανέ στον Γκνάμπρι, αλλά ο τελευταίος δεν μπορεί να νικήσει τον Ρέινα στο τετ-α-τετ. by Αναστασία Βοσνάκη
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
Τέλος στο ματς! Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 της Λάτσιο, ντούμπλαρε τις νίκες της και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League με συνολικό σκορ 6-2. Λεβαντόφσκι και Τσούπο-Μοτίν τα γκολ των νικητών, μείωσε ο Παρόλο. by Αναστασία Βοσνάκη