Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε στην εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Παναθηναϊκό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στην αυλαία της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ. by www.sport-fm.gr
Οι Αρκάδες μπαίνουν στα πλέι οφ από την έκτη θέση της με 42 πόντους και στο -3 από τον πέμπτο Παναθηναϊκό (45 β.). by www.sport-fm.gr
Ο Αστέρας προέρχεται από την εντός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, αποτέλεσμα με το οποίο μπήκε τέλος σε ένα αήττητο σερί δέκα αγωνιστικών (7 νίκες). by www.sport-fm.gr
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας πήρε το ντέρμπι επί του ΠΑΟΚ (2-1), βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί 5 αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (4 ήττες). by www.sport-fm.gr
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι Μίλαν Ράσταβατς και Λάζλο Μπόλονι τη σημερινή αναμέτρηση. by www.sport-fm.gr
Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Μπέλοκ, Λουίς Φερνάντεθ, Σίτο, Κρέσπι, Ριέρα. by www.sport-fm.gr
Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουανκάρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Αγιούμπ, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο του Αστέρα: Τσιφτσής, Ιγκλέσιας, Αλί Μπαμπά, Αλβαρες, Κανελλόπουλος, Τιλίκα, Γκαρσία, Φερνάντεζ, Πασαλίδης.
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Μπουζούκης, Άιτορ, Ενγκμπακοτό, Ιωαννίδης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας. by www.sport-fm.gr
Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και πάλι στην Τρίπολη στην πρώτη αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, με τον Αστέρα να επικρατεί 1-0 του Παναθηναϊκού, χάρη στο τέρμα του Ριέρα στο 73'. by www.sport-fm.gr
Να πούμε πως για τον Αστέρα θα λείψει ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Μπαράλες, λόγω τιμωρίας, ενώ για τον Παναθηναϊκό θα απουσιάσει ο Μαουρίσιο λόγω τραυματισμού. by www.sport-fm.gr
Καλές μέχρι στιγμής οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην Τρίπολη. Οι προβλέψεις κάνουν λόγο για βροχόπτωση κατά τη διάρκεια του ματς. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής του αγώνα ο Πορτογάλος Αντόνιο Νόμπρε, με βοηθούς τους Ηλία Αλεξέα και Ιορδάνη Απτόσογλου, ενώ 4ος θα είναι ο Ευστάθιος Γκορτσίλας. by www.sport-fm.gr
5' Ωραία ανάπτυξη από τον Αστέρα, ακόμα καλύτερη όμως η αντίδραση του Σέκενφελντ που καθαρίζει τη φάση και κερδίζει και το φάουλ. by www.sport-fm.gr
8' Σε αυτά τα πρώτα λεπτά, οι Αρκάδες είναι εκείνοι που κρατούν μπάλα και προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις. by www.sport-fm.gr
9' Σέντρα από τον Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Βιγιαφάνιες, ωστόσο ο κίπερ των γηπεδούχων μάζεψε εύκολα. by www.sport-fm.gr
10' Εξαιρετικά γρήγορη ανάπτυξη από τον Αστέρα, με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού να διώχνουν δύσκολα το γύρισμα του Ριέρα στην καρδιά της περιοχής. by www.sport-fm.gr
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο ματς, με τον Αστέρα Τρίπολης να είναι καλύτερος και να δείχνει πιο απειλητικός. by www.sport-fm.gr
16' Πρώτη καλή στιγμή για τους Αρκάδες. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Διούδη, η μπάλα φτάνει στον Μπελόκ, το σουτ του οποίου φεύγει αρκετά έξω. Αυτή ήταν και η πρώτη φάση του ματς. by www.sport-fm.gr
19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Φερνάντεθ να πατάει περιοχή από τα δεξιά και τον Διούδη να βγάζει στη γωνία του το δυνατό σουτ του Ισπανού. by www.sport-fm.gr
22' Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με το σουτ του Χουάνκαρ να βγάζει πάνω στη γραμμή ο Χριστόπουλος. Ωστόσο η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού στην αρχή της φάσης ο Χατζηγιοβάνης ήταν σε θέση οσφάιντ. Παρ' όλα αυτά, ήταν μια εξαιρετική ανάπτυξη των "πρασίνων". Νωρίτερα οι "πράσινοι" είχαν διαμαρτυρηθεί για πέναλτι σε χέρι του Τασουλή μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη. by www.sport-fm.gr
Επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας, περνάει ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους. by www.sport-fm.gr
Κακή σέντρα από τον Χατζηγιοβάνη, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι. Ωστόσο, η μπάλα πηγαίνει στον Βιγιαφάνιες, με το σουτ του να περνάει αρκετά πάνω από την εστία. by www.sport-fm.gr
37' Μακρινό σουτ από τον Αλεξανδρόπουλο, πέφτει και μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος. by www.sport-fm.gr
Το πέναλτι που ζήτησε ο Παναθηναϊκός:
40' Έχει ανέβει αρκετά ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά. Η πίεση ψηλά αποδίδει μέχρι στιγμής. by www.sport-fm.gr
43' Εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά με τον Χατζηγιοβάνη, η σέντρα του όμως δεν ήταν καλή, με τον Παπαδόπουλο να μαζεύει εύκολα. by www.sport-fm.gr
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το δυνατό σουτ του Αλεξανδρόπουλου να κόβει ο Βαλιέντε και να παραχωρεί κόρνερ. by www.sport-fm.gr
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Αστέρας και Παναθηναϊκός βρίσκονται στο μηδέν. Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, ισορρόπησαν στη συνέχεια οι "πράσινοι". by www.sport-fm.gr
46' Σέντρα από τον Τασουλή, η κεφαλιά του Φερναντεθ περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη. by www.sport-fm.gr
47' Ωραίο μακρινό σουτ του Μπελόκ, μετά από λάθος απομάκρυνση του Διούδη, μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. by www.sport-fm.gr
Πιέζει ψηλά ο Αστέρας Τρίπολης, ήδη σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έχει κλέψει δύο μπάλες. by www.sport-fm.gr
52' Νεύρα τώρα στον αγωνιστικό χώρο. Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα για τράβηγμα στον Καστάνιος. by www.sport-fm.gr
56' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Βιγιαφάνιες να βγάζει με υπέροχο τακουνάκι στον Μολό, το σουτ του Γάλλου όμως βγάζει εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
Ο Χουάνκαρ έβγαλε εξαιρετικά σέντρα από τα δεξιά, με τον Μακέντα να κινείται στην πλάτη της άμυνας και με μια όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1. by www.sport-fm.gr
Μέσα σε ένα λεπτό ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει δύο γκολ. Και πάλι ο Χουάνκαρ έβγαλε την ασίστ, με τον Μακέντα να νικά τον κίπερ των γηπεδούχων από αρκετά πλάγια θέση. by www.sport-fm.gr
Ένσταση τώρα ανάμεσα στους παίκτης, ο Χατζηγιοβάνης βλέπει την κίτρινη κάρτα. by www.sport-fm.gr
62' Μακέντα και Καστάνιος συνεχίζουν τις "κοκορομαχίες" τους. Παρατηρήσεις από τον διαιτητή. by www.sport-fm.gr
Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Έξω οι Κρέσπι και Σίτο, μέσα οι Αλί Μπαμπά και Τιλίκα. by www.sport-fm.gr
67' Κίτρινη για τον Νιάς. Ο τρίτος παίκτης του Παναθηναϊκού που βλέπει κάρτα. by www.sport-fm.gr
Το πρώτο γκολ του Μακέντα!
71' Μετά τα γκολ, ο Παναθηναϊκός έχει γυρίσει πίσω, με τον Αστέρα να ψάχνει χώρους να απειλήσει. by www.sport-fm.gr
72' Αλλαγές για τον Αστέρα. Έξω ο Μπελόκ και Τασουλής, μέσα οι Ιγκλέσιας και Άλβαρεζ. by www.sport-fm.gr
74' Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Αγιούμπ, στη θέση του ο Ενγκμπαγκοτό. by www.sport-fm.gr
75' Απειλεί από κοντά ο Αλί Μπαμπά, με τον Διούδη να βγάζει δύσκολα. Η φάση όμως δεν μετράει καθώς η μπάλα είχε βγει από τα πόδια του επιθετικού του Αστέρα. by www.sport-fm.gr
Το 0-2 του Παναθηναϊκού με το εξαιρετικό τελείωμα του Μακέντα:
76' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, το σουτ του Τιλίκα μπλοκάρει με σχετική άνεση ο Διούδης. by www.sport-fm.gr
79' Τρίτη αψιμαχία ανάμεσα σε Μακέντα και Καστάνιο! Ο Ιταλός μάλιστα έχει και κίτρινη κάρτα, με τον Μπόλονι να ετοιμάζει αλλαγή! by www.sport-fm.gr
81' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Μακέντα στη θέση του ο Ιωαννίδης. Ο Ιταλός κατά την αποχώρησή του συνέχιζε και τα έλεγε με τον Καστάνιος! by www.sport-fm.gr
Ωραία σέντρα από τα αριστερά, με τον Αλί Μπαμπά να δίνει πάσα με κεφαλιά στον Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος με όμορφο πλασέ μειώνει σε 1-2. by www.sport-fm.gr
Με άλλο ενδιαφέρον πλέον τα τελευταία πέντε λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις. Αλλαγή για τον Αστέρα, μέσα ο Φενράντες, έξω ο Ριέρα. by www.sport-fm.gr
86' Φάουλ για τους Αρκάδες, κοντά στο κόρνερ. Μαζεύεται κόσμος στην περιοχή του Διούδη. by www.sport-fm.gr
Πιάνει την κεφαλιά ο Ιγκλέσιας στο δεύτερο δοκάρι, μαζεύει σταθερά ο Διούδης. by www.sport-fm.gr
89' Πιέζει ασφυκτικά ο Αστέρας έχει κλείσει στην περιοχή τον Παναθηναϊκό. Ο Φενράντεθ έκανε το σουτ, έδιωξε δύσκολα ο Διούδης. by www.sport-fm.gr
89' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, η κεφαλιά του Καστάνιος περνάει λίγο δίπλα από το τέρμα του Παναθηναϊκού. by www.sport-fm.gr
90+6' Φάουλ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ευκαιρία να γεμίσει η περιοχή του Διούδη. by www.sport-fm.gr
Απίστευτη εξέλιξη! Ο τερματοφύλακας του Αστέρα, Παπαδόπουλος πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης με έναν κεραυνό από τη μικρή περιοχή! by www.sport-fm.gr
Λήξη του αγώνα. Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, με τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει τον βαθμό στο 90+7' με γκολ του τερματοφύλακά του, και ενώ ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με 0-2. by www.sport-fm.gr
Εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο με τέσσερα γκολ, και ενώ στο πρώτο μέρος το ματς ήταν κλειστό και με περισσότερη τακτική. by www.sport-fm.gr