ΑΕΚ-Λαύριο

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 20η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-Λαύριο από το ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Stoiixman Basket League. Το ματς ξεκινάει στις 20:00. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με ρεκόρ 14-4 στη βαθμολογία και το σημερινό παιχνίδι ίσως κρίνει το ποιά από τις δύο θα καταλάβει την 2η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, με τον Προμηθέα να είναι κι αυτός μέσα στο κόλπο. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Καλησπέρα κι από μένα! Η ΑΕΚ καλείται να αφήσει πίσω της τον πρόωρο αποκλεισμό στο Basketball Champions League και να στρέψει την προσοχή της στο εγχώριο πρωτάθλημα, όπου είναι και ο τελευταίος στόχος της για τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου θέλει και τη ρεβάνς από το Λαύριο, που εντυπωσιάζει φέτος. Η Ένωση ηττήθηκε από το σύνολο του Σερέλη τόσο στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος (78-70), όσο και στο Κύπελλο (90-85 στην παράταση). by Γιώργος Πετρίδης
Ο Παναθηναϊκός έχει κι αυτός 32 βαθμούς, όσους οι δύο αποψινοί αντίπαλοι, αλλά με δύο παιχνίδια λιγότερα. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Μεγάλη σημασία έχει και η υπερκάλυψη ή μη του χάντικαπ των 8 πόντων υπέρ του Λαυρίου στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, για την πιθανότητα ισοβαθμίας των δύο ομάδων. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Το Λαύριο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι για αυτό. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Ο «Δικέφαλος» κατεβαίνει με 11 παίκτες στον σημερινό αγώνα, αφού ο Νίκος Γκίκας ταλαιπωρείται από στομαχικές διαταραχές, ενώ το Λαύριο δεν έχει αγωνιστικά προβλήματα. by Αλέξανδρος Μαούτσος
Τζάμπολ στον αγώνα! by Αλέξανδρος Μαούτσος
Πρώτο καλάθι στο ματς από τον Μορέιρα για το 2-0 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Ο Μορέιρα το 4-2, αλλά ο Κάρτερ κάνει το 4-5 με τρίποντο by Αλέξανδρος Μαούτσος
7-6, με τρίποντο του Γιάνκοβιτς by Αλέξανδρος Μαούτσος
10-6, τρίποντο από τον Κατσίβελη by Αλέξανδρος Μαούτσος
10-8 o Kάρτερ και 12-8 ο Χρυσικόπουλος by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Η ΑΕΚ περνάει την μπάλα κοντά στη ρακέτα και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία που έχει εκεί με Μορέιρα και Χρυσικόπουλο. Από την άλλη, το Λαύριο έχει επιδοθεί στο αγαπημένο του παιχνίδι μέχρι στιγμής, με εκτέλεση των επιθέσεων στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα. Κάτι που δεν του έχει βγει έως τώρα. by Γιώργος Πετρίδης
Πρώτο τάιμ άουτ στο ματς στο 5 λεπτο. 12-8 το σκορ. by Αλέξανδρος Μαούτσος
12-11, με τρίποντο του Γερομιχαλού by Αλέξανδρος Μαούτσος
14-11 ο Γιάνκοβιτς by Αλέξανδρος Μαούτσος
14-13 απαντάει άμεσα ο Ντιαλό by Αλέξανδρος Μαούτσος
Φάουλ του Ντέιβις στον Μορέιρα. Υπάρχει μεγάλη διαφορά ύψους ανάμεσα στα δύο 5άρια και ο κόουτς Παπαθεοδώρου έχει δώσει προφανώς εντολή να ταΐζεται ο ψηλός του by Αλέξανδρος Μαούτσος
Πάντως τώρα περνάει ο Μαυροειδής στη θέση του Μορέιρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
17-13 με το πρώτο καλάθι του Μέικον by Αλέξανδρος Μαούτσος
17-15, με τον Ανοσίκε by Αλέξανδρος Μαούτσος
Τεχνική ποινή στον Ματσιούλις για διαμαρτυρία by Αλέξανδρος Μαούτσος
Φορτώθηκε νωρίς-νωρίς με 3 φάουλ ο κομβικός για την ΑΕΚ Λιθουανός by Αλέξανδρος Μαούτσος
19-15, ο Ζήσης ευστοχεί σε έναν από τα γνωστά του σουτ από τα 4 μέτρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
Λήξη α' δεκαλέπτου. 19-15 το σκορ υπέρ της ΑΕΚ by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Αρκετά νευρικό το παιχνίδι μέχρι στιγμής, ειδικά από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Η ΑΕΚ προσπαθεί να "χτυπήσει" κοντά στη ρακέτα σε σετ επιθέσεις και σε μεγάλο βαθμό τα έχει καταφέρει. Από την άλλη, το Λαύριο επιχειρεί να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, όμως δεν το έχει πετύχει. Είναι ένα θέμα για την Ένωση το γεγονός πως ο Ματσιούλις έχει χρεωθεί από πολύ νωρίς με 3 φάουλ. by Γιώργος Πετρίδης
Έναρξη β' δεκαλέπτου by Αλέξανδρος Μαούτσος
21-15, ξανά ο Ζήσης by Αλέξανδρος Μαούτσος
Γκολ-φάουλ του Μόουζες και 23-15, με δικαίωμα και για βολή by Αλέξανδρος Μαούτσος
28-24 ο Ανοσίκε by Αλέξανδρος Μαούτσος
Επέστρεψε το Λαύριο από το -9 πολύ γρήγορα, 28-26 με coast to coast του Μουράτου by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Το Λαύριο βρήκε ρυθμό επιθετικά (7-0 σερί σε ένα αγωνιστικό λεπτό περίπου), κάτι που ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητήσει τάιμ άουτ. by Γιώργος Πετρίδης
30-26, γκολ φάουλ ο Μορέιρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
Και τώρα 31-26 by Αλέξανδρος Μαούτσος
31-28 ο Κάρτερ by Αλέξανδρος Μαούτσος
Και πάλι Μορέιρα, 33-28. Έφτασε τους 10 πόντους by Αλέξανδρος Μαούτσος
33-30 ο Μουράτος by Αλέξανδρος Μαούτσος
Τρίποντο με την μπάλα να κάνει κάμποσα γκελ στη στεφάνη από τον Μουράτο και ισοπαλία, 33-33 by Αλέξανδρος Μαούτσος
35-33 ο Λάνγκφορντ από την γραμμή by Αλέξανδρος Μαούτσος
35-34 με βολή του Γερομιχαλού by Αλέξανδρος Μαούτσος
Διάλογος Παπαθεοδώρου-Σερέλη με αφορμή παράπονα της ΑΕΚ προς τους διαιτητές by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σε ήπιο τόνο ωστόσο, δεν δίνεται συνέχεια by Αλέξανδρος Μαούτσος
37-34 με βολές του Μορέιρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
Στους 12 πόντους ο Ανγκολέζος, μακράν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ by Αλέξανδρος Μαούτσος
39-34 ο Κατσίβελης by Αλέξανδρος Μαούτσος
Και 39-36 με απίθανο καλάθι του Ντέιβις με σπάσιμο της μέσης by Αλέξανδρος Μαούτσος
41-36 ο Λάνγκφορντ by Αλέξανδρος Μαούτσος
Λήξη πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ-Λαύριο 41-36 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Η ΑΕΚ διατηρεί μικρή διαφορά κυρίως διότι έχει εκμεταλλευτεί την υπεροχή της κοντά στο καλάθι, όπως φαίνεται και από τους 12 πόντους του Μορέιρα, ο οποίος δεν έχει αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι υπερέχουν αισθητά και στα ριμπάουντ (22 έναντι 13). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες έχουν κάνει πολύ λίγα λάθη (4 η Ένωση, 2 το Λαύριο), παρότι το διακύβευμα είναι μεγάλο. Για τους φιλοξενούμενους πρώτοι σκόρερ είναι οι Μουράτος και Κάρτερ, που έχουν από 7. by Γιώργος Πετρίδης
Το Λαύριο βρέθηκε στο -9 στα μισά του β' δεκαλέπτου (26-17), ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα σε 33-33, πριν η ΑΕΚ κλείσει το ημίχρονο στο +5 (41-36) by Αλέξανδρος Μαούτσος
Η ΑΕΚ έχει στο μυαλό της και την κάλυψη του -8 του αγώνα του πρώτου γύρου στο Λάυριο, για την πιθανότητα ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου by Αλέξανδρος Μαούτσος
48-41 ο Μορέιρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Ο Μορέιρα κάνει... πάρτι κάτω από τη ρακέτα του Λαυρίου (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Ο σέντερ της Ένωσης ήταν εντυπωσιακός και στο ματς του πρώτου γύρου. by Γιώργος Πετρίδης
48-44 με τρίποντο του Ντιαλό by Αλέξανδρος Μαούτσος
50-44 ο Μορέιρα, δεν έχει αντίπαλο στη ρακέτα by Αλέξανδρος Μαούτσος
50-47, φοβερό τρίποντο του Κόζι by Αλέξανδρος Μαούτσος
Είναι χαρακτηριστικό του στοχευμένου στον Μορέιρα παιχνιδιού της ΑΕΚ ότι έχει 30 εκτελεσμένα δίποντα έναντι μόλις 9 τριπόντων by Αλέξανδρος Μαούτσος
52-47 με δύο βολές του Μέικον by Αλέξανδρος Μαούτσος
Νέο τρίποντο του Χρυσικόπουλου, 55-47 by Αλέξανδρος Μαούτσος
55-50 με βολές του Ανοσίκε by Αλέξανδρος Μαούτσος
55-52 με βολές του Μουράτου by Αλέξανδρος Μαούτσος
Το Λαύριο βρίσκει μονίμως τον τρόπο να πλησιάζει όποτε η ΑΕΚ πάει να ξεφύγει by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: 17 ασίστ με μόλις 3 λάθη το Λαύριο! by Γιώργος Πετρίδης
56-55 με τρίποντο του Γερομιχαλού by Αλέξανδρος Μαούτσος
57-57 ο Μουράτος by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Σε αυτή τη φάση του αγώνα, το μομέντουμ είναι υπέρ του Λαυρίου... Η ΑΕΚ δεν βρίσκει λύσεις επιθετικά, πλην του Μορέιρα. by Γιώργος Πετρίδης
57-60. Μπροστά το Λαύριο με τρίποντο του Σάβατζ by Αλέξανδρος Μαούτσος
Πρώτο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους μετά το 5-4 στην αρχή by Αλέξανδρος Μαούτσος
59-60 με βολές του Μορέιρα by Αλέξανδρος Μαούτσος
59-62 ο Μουράτος by Αλέξανδρος Μαούτσος
59-64 με βολές του Κόζι by Αλέξανδρος Μαούτσος
Τρίποντο του Ζήση και 62-64 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Λήξη γ΄δεκαλέπτου: ΑΕΚ-Λαύριο 62-64 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Όλα είναι ανοιχτά για το τελευταίο δεκάλεπτο και τον τελικό νικητή by Αλέξανδρος Μαούτσος
62-67, τρίποντο ο Μουράτος by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Το 3ο δεκάλεπτο "ανήκε" στο Λαύριο, που έκανε το παιχνίδι του και "χτύπησε" όλες τις αδυναμίες της ΑΕΚ στην άμυνα. Για την Ένωση κρίνεται αναγκαίο να βρει κι άλλους πόλους στην επίθεση, πέραν του Μορέιρα, που έχει ήδη νταμπλ-νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ). by Γιώργος Πετρίδης
62-69 ο Κόζι by Αλέξανδρος Μαούτσος
62-71, πάλι ο Μουράτος που είναι εκπληκτικός στο 2ο ημίχρονο. Έφτασε τους 18 πόντους, έχει και 8 ασίστ by Αλέξανδρος Μαούτσος
72-77 ο Μόουζες by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Το Λαύριο πέτυχε περισσότερους πόντους σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο από όσους είχε σε όλο το πρώτο μέρος (38 έναντι 36). by Γιώργος Πετρίδης
ΑΕΚ-Λαύριο 82-82 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Ματσάρα στο ΟΑΚΑ! Το πιο... δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία! Όπερ και εγένετο. Το Λαύριο έδειξε χαρακτήρα πάντως, αφού "στράβωσε" το παιχνίδι, αλλά επέστρεψε. by Γιώργος Πετρίδης
Ο Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του χρόνου by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Ο 3ος αγώνας από τους 4 τελευταίους της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα που θα κριθεί στην παράταση... by Γιώργος Πετρίδης
Τέλος αγώνα: ΑΕΚ-Λαύριο 94-97 by Αλέξανδρος Μαούτσος
Τεράστια νίκη για το Λάυριο που έκανε το 3/3 φέτος απέναντι στην ΑΕΚ by Αλέξανδρος Μαούτσος
Σχόλιο: Σπουδαία νίκη για το Λαύριο, που έδειξε ψυχικά χαρίσματα, παρά την απειρία των περισσότερων παικτών του. Κακός μπελάς για την Ένωση η ομάδα της ανατολικής Αττικής, αφού τη νίκησε για 3η φορά φέτος και πλέον κρατάει στα χέρια της τη 2η θέση της κανονικής περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 8 λάθη κι ενώ υστέρησαν στα ριμπάουντ (32 έναντι 43 των γηπεδούχων). by Γιώργος Πετρίδης