Άρης-Λαμία

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr. την αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδας.

Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης-Λαμία, η οποία θα διεξαχθεί στις 21:30 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». by Μανώλης Μουσουράκης
Πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Ακολουθεί ρεβάνς στην πόλη της Φθιώτιδας, πιθανότατα την επόμενη Τετάρτη (26/1, δεν έχει οριστεί ακόμη). by Μανώλης Μουσουράκης
Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα - Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ - Τζέγγο, Σάσα - Μανσίνι, Μπερτόγλιο, Γκάμα - Μάνος. by Μανώλης Μουσουράκης
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ - Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς - Μπεχαράνο, Νούνιες - Καραμάνος, Τάιρον, Ρόμανιτς - Αραμπούλι. by Μανώλης Μουσουράκης
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης Α' Βοηθός: Ανδρέας Μεϊντάνας Β' Βοηθός: Παντελής Σπυρόπουλος 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος by Μανώλης Μουσουράκης
Σε κακό μομέντουμ βρίσκεται ο Άρης, ο οποίος προέρχεται από την ήττα από τον Παναθηναϊκό (2-0, 5/1) και τη «λευκή» ισοπαλία με τον Απόλλωνα (0-0, 15/1). Απόψε ψάχνει αφενός την αντίδραση, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση. Εξάλλου, αποτελεί μεγάλο του στόχο η διάκριση στον θεσμό. Παράλληλα, αναζητά την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022. by Μανώλης Μουσουράκης
Από την άλλη, η Λαμία προέρχεται από τη σημαντική εντός έδρας νίκη (2-1, 15/1) επί του Ιωνικού. by Μανώλης Μουσουράκης
Πρόκειται για το τελευταίο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της φάσης των «8». by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Ντένις, Μαρμαρίδης, Ασλανίδης, Εντιαγέ, Ματίγια, Γκαρσία, Λόπεθ, Ιτούρμπε, Σάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Τρόπουλος, Νικολόπουλος, Αντέτζο, Μπαγκουρά, Τσούκαλος, Μαρτίνες, Τζανδάρης, Βύντρα, Σκόνδρας. by Μανώλης Μουσουράκης
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
2' Ευκαιρία για τον Άρη. Κλέψιμο ψηλά από τον Μαντσίνι, βγαίνει στην κόντρα με προϋποθέσεις, με τον Προβυδάκη να κόβει το γύρισμά του προς την περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει μπει καλά στο ματς ο Άρης από άποψη ρυθμού και έντασης. Δεν έχει καταφέρει να σημειώσει ακόμη την πρώτη του τελική, αλλά δείχνει να θέλει να βρει γρήγορα το πρώτο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι «κίτρινοι» αναπτύσσονται κυρίως από τα δεξιά με τους Σούντγκρεν και Μανσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
8' Φάση για τον Άρη. Καλό μακρινό σουτ από τον Φαμπιάνο, διώχνει σε κόρνερ ο Σαράνοφ. by Μανώλης Μουσουράκης
9' Υπέροχο τάκλιν του Σάσα προ του Τάιρον που έβγαινε από τα δεξιά όπως επιτίθεται η Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
11' Ευκαιρία για τον Άρη. Γλυκιά σέντρα του Γκάμα, βρίσκει στην «καρδιά» της περιοχής τον Μπερτόγλιο, η κεφαλιά του οποίου περνά άουτ. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
Καλή κυκλοφορία για τους Θεσσαλονικείς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Είχαν αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα στην πρόσφατη αναμέτρησή τους με τον Απόλλωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
18' Καίρια παρέμβαση του Σαραμαντά προ του Μανσίνι. Κόρνερ για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
Πιέζει για το γκολ ο Άρης. by Μανώλης Μουσουράκης
20' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τον Μπερτόγλιο, περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
23' Δοκιμάζει εκ νέου το πόδι του ο Μπερτόγλιο, με το μακρινό του σουτ να καταλήγει έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Άρης προσπαθεί να παίζει γρήγορα την μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
by Μανώλης Μουσουράκης
29' Άστοχο το μακρινό σουτ από τον Σάσα. Δεν είχε καλό οπτικό πεδίο. by Μανώλης Μουσουράκης
Πάντως, ο Άρης έχει κερδίσει πολλές μπάλες πρεσάροντας ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
Συνολικά, είναι πολύ καλά οργανωμένος, καθώς δεν επιτρέπει στη Λαμία να κρατήσει πολλή μπάλα, πόσω μάλλον να βρει διαδρόμους. Ταυτόχρονα, έχει «απενεργοποιηθεί» πλήρως ο Ρόμανιτς, όπως και ο Τάιρον. by Μανώλης Μουσουράκης
34' Φάση για τον Άρη. Φαλτσαριστό σουτ του Μάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φεύγει έξω η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
Δείχνει να... γυροφέρνει το γκολ ο Άρης μέχρι στιγμής. Όμως, χρειάζεται να γίνει πιο απειλητικός μέσα στο «κουτί». Αναμφίβολα είναι πολύ σημαντική η απουσία του Καμαρά, με τον Μάνο να καλύπτει απόψε το κενό του. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει πέσει ο ρυθμός από πλευράς Άρη στα τελευταία λεπτά, με τη Λαμία να προσπαθεί να ισορροπήσει. by Μανώλης Μουσουράκης
39' Ο Μπερτόγλιο κερδίζει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
Στα χέρια του Σαράνοφ η εκτέλεση από τον Γκάμα. by Μανώλης Μουσουράκης
42' Ευκαιρία για τον Άρη. Επικίνδυνο γύρισμα από τον Μανσίνι στη, γεμάτη με συμπαίκτες του, περιοχή της Λαμίας, απομακρύνει ο Προβυδάκης. by Μανώλης Μουσουράκης
43' Φάση για τον Άρη. Ωραίος ελιγμός από τον Γκάμα που θα πιάσει και το σουτ. Δεν θα βρει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
45' Μεγάλη στιγμή για τον Άρη. Ωραία κυκλοφορία και συνεργασία των γηπεδούχων από τα δεξιά, ο Γκάμα πιάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σαράνοφ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο πρώτο μέρος. Χωρίς καθυστερήσεις. Πολύ καλό πρόσωπο από τον Άρη, ο οποίος όμως δεν έχει καταφέρει να σκοράρει. Στο 0-0 οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
11(5)-0(0) οι τελικές για τις δύο ομάδες! by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
50' Ευκαιρία για τον Άρη. Εκπληκτικός συνδυασμός μεταξύ Σούντγκρεν και Μάνου, με τον πρώτο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, βλέποντας τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ. Τρομερό τακουνάκι από τον Μάνο. by Μανώλης Μουσουράκης
Έξι τα κόρνερ για τον Άρη, κανένα για τη Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
51' Καίρια παρέμβαση από τον Κουέστα, ο οποίος βγήκε πολύ ψηλά κόβοντας επίθεση που πήγε να βγάλει από το... πουθενά η Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
Μάλιστα, ο πορτιέρε του Άρη έχει τραυματιστεί στην προσπάθειά του. by Μανώλης Μουσουράκης
Του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες. by Μανώλης Μουσουράκης
Θα συνεχίσει κανονικά προς το παρόν. by Μανώλης Μουσουράκης
Με περισσότερο επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι. by Μανώλης Μουσουράκης
Δεν θα καταφέρει να συνεχίσει ο Κουέστα. Ζήτησε αλλαγή. Σε λίγο θα μπει ο Ντένις. by Μανώλης Μουσουράκης
57' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Λαμία. Το κερδίζει ο Ρόμανιτς. Στη γωνία της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
Εκτέλεση από τον Τάιρον, με τον Μπράμπετς να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
Σηκώνεται ψηλά και μπλοκάρει ο Κουέστα σε γέμισμα της Λαμίας παρά το γεγονός ότι είναι τραυματίας! by Μανώλης Μουσουράκης
60' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη: Ο Ντένιτς αντί του Κουέστα, αλλά και οι Εντιαγέ και Γκαρσία αντί των Τζέγγο και Γκάμα, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
64' Ο Τζανδάρης θα περάσει στη θέση του Τάιρον για τη Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο Νούνιες θα παίξει σε ελεύθερο ρόλο, έχοντας πίσω του τους Τζανδάρη και Μπεχαράνο. by Μανώλης Μουσουράκης
65' Ο κ. Περράκης ανακόπτει αντεπίθεση με τεράστιες προϋποθέσεις για τον Άρη, προκειμένου να δείξει κίτρινη στον Γκόλεμιτς. Τρομερά νεύρα από τον πάγκο των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
68' Φάση για τον Άρη. Μακρινό βολ-πλανέ από τον Σούντγκρεν, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
Τρομερό: Αντιμετωπίζει πρόβλημα και ο Ντένις! by Μανώλης Μουσουράκης
Έχει μπει το ιατρικό επιτελείο, προκειμένου να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. by Μανώλης Μουσουράκης
Δεν υπάρχει άλλος τερματοφύλακας στον πάγκο των «κιτρίνων». by Μανώλης Μουσουράκης
71' Ο Μπαγκουρά στη θέση του Καραμάνου. by Μανώλης Μουσουράκης
Δέθηκε το πόδι του Ντένις και θα συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
74' Έξω ο Μάνος, μέσα ο Λόπεθ. Έξω και ο Μπερτόγλιο, στη θέση του ο Ιτούρμπε. by Μανώλης Μουσουράκης
79' Κοντράρει το μακρινό σουτ του Μανσίνι, κόρνερ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
Λιγοστεύει ο χρόνος για τον Άρη, ο οποίος δεν έχει καλό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
81' Κίτρινη στον Σούντγκρεν. by Μανώλης Μουσουράκης
85' Κίτρινη και στον Νούνιες, ο οποίος παρεμπόδισε εκτέλεση φάουλ από τον Εντιαγέ. by Μανώλης Μουσουράκης
85' Φάουλ για τον Άρη και ευκαιρία για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
Περνά ανεκμετάλλευτο... by Μανώλης Μουσουράκης
88' Σέντρα του Σάσα από τα δεξιά, παρεμβαίνει ο Τζανετόπουλος που περισσότερο μπέρδεψε τον Σαράνοφ. Μπλόκαρε εντέλει ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων. by Μανώλης Μουσουράκης
Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων. Λογικό. Πέρασε πολύς χρόνος με τους τραυματισμούς των Κουέστα και Ντένις. by Μανώλης Μουσουράκης
Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
90'+4' Ο Αντέτζο στη θέση του Νούνιες. Με τρία στόπερ στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι. by Μανώλης Μουσουράκης
Δύο λεπτά ακόμη... by Μανώλης Μουσουράκης
90'+8' Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη. Αποκρούει ο Σαράνοφ το διαγώνιο σουτ του Λόπεθ, ως μη γενόμενη η εξέλιξη της φάσης (δόθηκε οφσάιντ στον Σάσα, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ»). by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο παιχνίδι! Οι δύο ομάδες αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς (0-0) εν όψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας! Καταιγιστικός ο Άρης στο πρώτο μέρος, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Ισορρόπησε στο δεύτερο η Λαμία παίρνοντας σημαντικό αποτέλεσμα. by Μανώλης Μουσουράκης