Γαλλία-Δανία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τον 4ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη Γαλλία που θα κοντραριστεί με τη Δανία, για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου! by Αναστασία Βοσνάκη
Τα κριτήρια ισοβαθμίας: 1. Η καλύτερη διαφορά τερμάτων σε όλα τα ματς του ομίλου, 2. Η καλύτερη επίθεση σε όλα τα ματς του ομίλου, 3. Οι βαθμοί των ομάδων στα μεταξύ τους ματς, 4. Η καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, 5. Η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς, 6. Λιγότεροι βαθμοί ποινής σε όλα τα ματς του ομίλου: κάθε κίτρινη κάρτα τιμωρείται με 1 πόντο, οι δύο κίτρινες στο ίδιο ματς με 3 πόντους, ενώ η απευθείας κόκκινη κάρτα με 4 πόντους, 7. Κλήρωση. by Αναστασία Βοσνάκη
Η Δανία προέρχεται από δυο σερί νίκες επί της Γαλλίας στο Nations League. Η Γαλλία έχει πέντε σερί νίκες σε Μουντιάλ με 15-6 γκολ, ενώ η Δανία τέσσερις σερί ισοπαλίες. Και τα 30 γκολ σε Μουντιάλ της Δανίας σημειώθηκαν με σουτ εντός περιοχής! by Αναστασία Βοσνάκη
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σίμον Μάρτσινιακ (Πολωνία). by Αναστασία Βοσνάκη
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Stadium 974 το οποίο έχει χωρητικότητα 40 χιλιάδες θέσεις. Εικόνα live 21973116/82849.jpg by Αναστασία Βοσνάκη
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν / 4-2-3-1): Γιορίς – Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ – Τσουαμενί, Ραμπιό – Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Εμπαπέ – Ζιρού. by Αναστασία Βοσνάκη
Δανία (Κάσπιερ Γιούλμαντ / 3-4-3): Σμάιχελ – Άντερσεν, Νέλσον, Α. Κρίστενσεν – Ρ. Κρίστενσεν, Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μέλε – Λίντστρεμ, Κορνέλιους, Ντάμσγκααρντ. by Αναστασία Βοσνάκη
Σε μισή ώρα θα ξεκινήσει το παιχνίδι περίπου. by Αναστασία Βοσνάκη
by Αναστασία Βοσνάκη
Εάν σκοράρει σήμερα ο Ολιβιέ Ζιρού, τότε θα γίνει ο πρώτος σκόρερ στην εθνική της Γαλλίας! by Αναστασία Βοσνάκη
Όλα έτοιμα σιγά-σιγά... by Αναστασία Βοσνάκη
Οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. by Αναστασία Βοσνάκη
Γίνεται η ανάκρουση των εθνικών ύμνων. by Αναστασία Βοσνάκη
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
4' Φάουλ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
Έκοψε ο Ζιρού. by Αναστασία Βοσνάκη
6' Σουτ ο Ντεμπελέ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα. by Αναστασία Βοσνάκη
9' Ωραία σέντρα ο Εμπαπέ, έδιωξαν οι Δανοί. by Αναστασία Βοσνάκη
10' Ευκαιρία για τη Γαλλία! Κεφαλιά πάσα του Ραμπιό, ο Ζιρού δεν μπορεί να τελειώσει την φάση μέσα από την περιοχή. by Αναστασία Βοσνάκη
11' Σέντρα ο Λίντστρεμ, βγήκε και μπλόκαρε ο Γιορίς. by Αναστασία Βοσνάκη
12' Φάουλ για την Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, η μπάλα βγήκε σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
13' Δεν μπόρεσαν οι Γάλλοι να εκμεταλλευτούν το κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
Σε άλλα... νέα by Αναστασία Βοσνάκη
20' Κίτρινη στον Α. Κρίστενσεν. by Αναστασία Βοσνάκη
21' Φάουλ για τη Γαλλία σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
21' Τι έβγαλε ο Σμάιχελ! Κεφαλιά ο Ραμπιό μέσα από την περιοχή, με τον Δανό κίπερ να διώχνει με τις γροθιές! by Αναστασία Βοσνάκη
23' Κίτρινη και ο Κορνέλιους. by Αναστασία Βοσνάκη
Συμπληρώσαμε το μισάωρο στο παιχνίδι, με το 0-0 να παραμένει. Καλύτερη ως τώρα η Γαλλία, η Δανία παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
31' Ευκαιρία για την Γαλλία! Ωραίο γύρισμα ο Εμπαπέ, με τον Κουντέ να κάνει ένα αδύναμο σουτ και τον Σμάιχελ να μπλοκάρει. by Αναστασία Βοσνάκη
33' Μεγάλη ευκαιρία για τους Γάλλους! Πολιορκία στην άμυνα της Δανίας! Πρώτα ο Γκριεζμάν σουτάρει, ο Σμάιχελ βγάζει με το πόδι, στη συνέχεια τα σουτ των Ντεμπελέ και Τσουαμενί κοντράρουν στα σώματα! Αμυντικό τείχος έχει στήσει η ομάδα του Κάσπερ Γιούλμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
35' Φάουλ για τη Γαλλία σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
36' Ευκαιρία για τη Δανία! Ωραίο δυνατό σουτ του Κορνέλιους, η μπάλα περνάει ξυστά από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
37' Κεφαλιά του Ζιρού χωρίς ισορροπία, άουτ η μπάλα. by Αναστασία Βοσνάκη
40' Σουτ ο Εμπαπέ, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
43' Κίτρινη ο Κουντέ. by Αναστασία Βοσνάκη
45' Σουτ ο Έρικσεν, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
45+1' Κακή σέντρα ο Εμπαπέ, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο με το 0-0 να παραμένει ανάμεσα σε Γαλλία και Δανία. Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
Ξεκινάει το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού! by Αναστασία Βοσνάκη
46' Έξω ο Κορνέλιους, μέσα ο Μπρέιθγουεϊτ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
48' Σέντρα του Έρικσεν, δεν πρόλαβε ο Μπρέιθγουεϊτ και η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
50' Ευκαιρία για την Γαλλία! Ο Σμάιχελ πρόλαβε τον Εμπαπέ μετά την πάσα του Ντεμπελέ. by Αναστασία Βοσνάκη
51' Κόρνερ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
Ο Γιορίς βγήκε και μπλόκαρε. by Αναστασία Βοσνάκη
55' Κόρνερ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
Ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
57' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Εμπαπέ έφυγε μόνος του, δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς, αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε ο Σμάιχελ σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
60' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία! Κακό σουτ ο Γκριεζμάν, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
61' Γκοοοοολ για τη Γαλλία! Υπέροχη συνεργασία μεταξύ Εμπαπέ και Ερναντές, ο δεύτερος φτιάχνει το γκολ και ο πρώτος με ωραίο πλασέ θα εκτελέσει τον Σμάιχελ για το 1-0. Άξιζε το προβάδισμα η Γαλλία! by Αναστασία Βοσνάκη
63' Αλλαγή για τη Γαλλία. Τιράμ αντί Ζιρού. Θα περιμένει το επόμενο ματς για να σπάσει το ρεκόρ ο Ζιρού και να γινει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των τρικολόρ. by Αναστασία Βοσνάκη
68' Γκοοολ η Δανία! Σε μία από τις λιγοστές τελικές της στο παιχνίδι και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντρέας Κρίστενσεν πήρε την κεφαλιά στο ύψος του δευτέρου δοκαριού για να γράψει το 1-1! by Αναστασία Βοσνάκη
Νέα δεδομένα πλέον στο παιχνίδι, η Γαλλία απώλεσε πολύ γρήγορα το προβάδισμα και οι Δανοί τους ζορίζουν και πάλι! by Αναστασία Βοσνάκη
73' Ευκαιρία για τη Δανία! Ο Ντάμσγκααρντ κάνει το σουτ από κοντά, ο Γιορίς διώχνει με το πόδι! by Αναστασία Βοσνάκη
74' Ντόλμπεργκ αντί Ντάμσγκααρντ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
76' Βαράν και Ντεμπελέ έξω, Κονατέ και Κομάν μέσα για τη Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
78' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία! Κοντινή κεφαλιά ο Ουπαμεκανό μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κοντράρει και βγαίνει σε νέο κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
80' Μεγάλη ευκαιρία ξανά για τους Γάλλους! Τι γκολάρα πήγε να βάλει ο Ραμπιό! Ο Γάλλος με ανάποδο ψαλιδάκι πήγε να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία! by Αναστασία Βοσνάκη
81' Φάση τώρα για τους Δανούς! Σουτ στην κίνηση του Μπρέιθγουεϊτ, ελάχιστα άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
Τρελός ρυθμός στο παιχνίδι, πάνω-κάτω η μπάλα και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Το 1-1 παραμένει και ενώ είμαστε στην τελική ευθεία του αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη
84' Μακρινό σουτ του Χόιμπιεργκ, η μπάλα πολύ άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
85' Νέργκαρντ αντί Λίντσρεμ για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
86' Γκοοοολ για τη Γαλλία! Μετά από σέντρα του Γκριζμάν, ο Εμπαπέ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους τρικολόρ! by Αναστασία Βοσνάκη
Ο Εμπαπέ το παίρνει πάνω του για τους Γάλλους που λυγίζουν τους Δανούς... Στο 88' βρισκόμαστε, να δούμε και τις καθυστερήσεις! by Αναστασία Βοσνάκη
6 λεπτά ο έξτρα χρόνος! by Αναστασία Βοσνάκη
90'+1' Σουτ του Εμπαπέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Σμάιχελ! by Αναστασία Βοσνάκη
To παλεύουν οι Δανοί αλλά δυσκολεύονται να φτιάξουν φάσεις... Κρατάει γερά η Γαλλία τη νίκη που θα τη στείλει στην επόμενη φάση! by Αναστασία Βοσνάκη
90'+2' Ο Μπα αντί του Κρίστενσεν για τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
90'+2' Φοφανά αντί Γκριεζμάν για τη Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
Κρατάει την μπάλα η Γαλλία και δεν τη... δίνει στους Δανούς. Ένα λεπτό ακόμα! by Αναστασία Βοσνάκη
Τέλος στο ματς! Η Γαλλία επικράτησε 2-1 της Δανίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση! Πρώτη ομάδα στο φετινό Μουντιάλ που το πετυχαίνει αυτό, με έναν βαθμό απέναντι στην Τυνησία την τελευταία αγωνιστική περνάει και ως πρώτη. Η Δανία πρέπει να νικήσει την Αυστραλία τελευταία αγωνιστική για να προκριθεί! by Αναστασία Βοσνάκη