Ιράν-ΗΠΑ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

20:31
20:32
Είμαι ο Γιώργος Ζαχαρίου και μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σημαντικής αναμέτρησης του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ του Ιράν και των ΗΠΑ by www.sport-fm.gr
20:33
20:35
H ομάδα του Ιράν προέρχεται από μια τεράστια νίκη κόντρα στην Ουαλία με σκορ 2-0 πετυχαίνοντας μάλιστα και τα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. by www.sport-fm.gr
20:36
Το σύνολο του Κάρλος Κεϊρόζ βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου με 3 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αγγλία. by www.sport-fm.gr
20:37
Στην αντίπερα όχθη οι ΗΠΑ μετρούν δύο ισοπαλίες στον όμιλο (1-1 με την Ουαλία και 0-0 με την Αγγλία) και έχουν ως στόχο την νίκη η οποία θα τους δώσει και την πρόκριση στη φάση των «16». by www.sport-fm.gr
20:37
20:39
Για το Ιράν βασικοί σε άλλο ένα ματς είναι οι δύο παίκτες της ΑΕΚ, Εχσάν Χατζισαφί και Μιλάντ Μοχαμάντι. Αναλυτικά oι επιλογές του Κάρλος Κεϊρόζ: Iράν (Κάρλος Κεϊρόζ 4-3-3): Μπεϊρανβάντ- Ρεζαϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκάνζι, Μοχαμάντι- Εζατολάχι, Νουρουλάχι, Χατζισαφί, Ταρεμί, Γκολιζαμπέντ by www.sport-fm.gr
20:40
Οι 11 των ΗΠΑ: ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπεράλτερ 4-2-3-1): Τέρνερ- Ντεστ, Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον- ΜακΚένι, Άνταμς- Μούσα, Γουεά, Πούλισικ-Σάργκεντ by www.sport-fm.gr
20:41
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο διεθνούς φήμης Ισπανός, Aντόνιο Ματέου Λαόθ. by www.sport-fm.gr
20:42
H βαθμολογία του 2ου ομίλου: 1. Αγγλία 4 (6-2) 2. Ιράν 3 (4-6) 3. ΗΠΑ 2 (1-1) 4. Ουαλία 1 (1-3) by www.sport-fm.gr
20:45
Nα υπενθυμίσουμε ότι το γήπεδο που θα φιλοξενήσει την αναμέτρηση είναι το «Al Thumama Stadium» της Ντόχα. by www.sport-fm.gr
20:49
20:51
Το καθιερωμένο αλλά φαντασμαγορικό τελετουργικό πριν την έναρξη κάθε ματς έχει αρχίσει. by www.sport-fm.gr
20:54
Tώρα κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με τον Εχσάν Χατζισαφί να είναι ο αρχηγός του Ιράν. Ο Tάιλερ Άνταμς φορά το περιβραχιόνιο για τους Αμερικανούς. by www.sport-fm.gr
20:54
20:57
21:01
21:03
2' O Πούλισικ έκανε μια κούρσα και ο Χοσεϊνί έβαλε την προβολή ανακόπτοντας την προσπάθεια του μεσοεπιθετικού της Τσέλσι. by www.sport-fm.gr
21:04
21:06
21:07
21:10
21:12
11' Σέντρα του Μούσα, κεφαλιά του Πούλισικ, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ιράν by www.sport-fm.gr
21:12
21:15
21:17
21:20
21:21
21' Ο Ταρεμί πάτησε περιοχή, γύρισε στον Αζμούν αλλά ο Ριμ έκοψε τελευταία στιγμή. by www.sport-fm.gr
21:23
21:24
21:27
Σε λίγο θα μπούμε στο πρώτο ημίωρο. Οι Αμερικανοί πιέζουν ωστόσο το Ιράν έχει οργανωθεί πολύ καλά στην άμυνα . by www.sport-fm.gr
21:28
21:29
28' Μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ με τον Πούλισικ να βγάζει κάθετα στον Σάργκεντ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Γουέα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ by www.sport-fm.gr
21:31
21:33
31' Ο Γκολιζαμπέντ βρίσκεται στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση με τον Κάρτερ Βίκερς. Προσωρινή διακοπή στο ματς. by www.sport-fm.gr
21:34
33' Μεγάλη ευκαιρία ξανά για τις ΗΠΑ. Ο Σάργκεντ βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε προς τα πίσω με τον Γουεά να σουτάρει δυνατά και να στέλνει την μπάλα άουτ by www.sport-fm.gr
21:35
Αρκετά ανορθόδοξο το παιχνίδι των Ιρανών. Πολλές βαθιές μπαλιές, χωρίς ουσία. by www.sport-fm.gr
21:37
21:37
21:39
21:40
Όμορφη μπαλιά του ΜακΚένι στον Ντέστ, με τον τελευταίο να γυρίζει την μπάλα στον παίκτη της Τσέλσι που την έστειλε με προβολή στα δίχτυα για το 1-0! by www.sport-fm.gr
21:41
21:42
Ο 24χρονος εξτρέμ συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα του Ιράν τη στιγμή του γκολ. by www.sport-fm.gr
21:43
42' Σουτ του Σάργκεντ από πλάγια θέση, πέρασε παράλληλα από την εστία του Μπεϊρανβάντ. by www.sport-fm.gr
21:44
21:45
21:46
45' Όμορφη αντεπίθεση για τις ΗΠΑ με Σάργκεντ και Γουεά να παίζουν το ένα-δύο όμως ο Χοσεϊνί έκοψε. by www.sport-fm.gr
21:52
45+7' Ο Γουεά σκοράρει όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Αμερικανός ήταν οφσάιντ by www.sport-fm.gr
21:53
22:09
46' Αλλαγή για το Ιράν με τον Αζμούν να φεύγει και τον Γκόντος να περνά στο γήπεδο by www.sport-fm.gr
22:09
22:10
Και οι ΗΠΑ έκαναν αλλαγή με τον Πούλισικ να φεύγει λόγω τραυματισμού και τον Άαρονσον να μπαίνει στο γήπεδο. by www.sport-fm.gr
22:11
22:13
22:13
22:15
52' Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν με τον Γκόντος, που έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. by www.sport-fm.gr
22:19
22:20
22:20
22:22
22:24
22:25
Προσπαθεί τώρα να δώσει μέτρα στο Ιράν η ομάδα των ΗΠΑ, ώστε να βρει κενούς χώρους. by www.sport-fm.gr
22:28
65' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για το Ιράν! Ο Αμπντουλαχί γύρισε την μπάλα στον Γκόντος που με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε εκτός εστίας. by www.sport-fm.gr
22:30
22:30
22:31
22:32
22:33
22:34
71' Χατζισαφί και Νουρουλαχί περνούν εκτός αγωνιστικού χώρου. Τοραμπί και Τζαλαλί στις θέσεις τους. by www.sport-fm.gr
22:37
Ακόμη ένας παίκτης στο έδαφος. Ο Σάργκεντ έπειτα από μαρκάρισμα του Τζαλαλί. by www.sport-fm.gr
22:40
Ξεκίνησε πάλι το ματς. Ο Χοσεϊνί είδε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Άαρονσον by www.sport-fm.gr
22:41
22:42
79' Και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο ματς για το Ιράν. Αντικατέστησε τον Γκολιζαντέχ by www.sport-fm.gr
22:44
Τώρα η ομάδα του Κεϊρόζ πιέζει. Αναζητά το γκολ της ισοφάρισης που θα την στείλει στους «16». by www.sport-fm.gr
22:45
81' Δύο αλλαγές για τις ΗΠΑ. Ντέστ και Γουεά περνούν εκτός. Ζίμερμαν και Μουρ στις θέσεις του. by www.sport-fm.gr
22:46
82' Οι παίκτες του Ιράν ζητούν πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Καρίμι και τον Μουρ. by www.sport-fm.gr
22:46
22:48
Το Ιράν αναζητά διαδρόμους. Δεν μπορεί ωστόσο να κάνει τελική και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. by www.sport-fm.gr
22:53
Τώρα μπαίνουμε στις καθυστερήσεις παραμένει το 1-0 για τις ΗΠΑ που κρατούν σφιχτά την πρόκριση στα χέρια τους. by www.sport-fm.gr