ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΛΤΑ 5-0 (Τελικό)

.

90+3' Λήξη του αγώνα

90+2' Ο Γκέκας έβγαλε στην αντεπίθεση τον Λυμπερόπουλο που έκανε σουτ, αλλά ο Χάμπερ απομάκρυνε.

82' Σέντρα του Κατσουράνη απο τα δεξιά, ο Γκέκας πιάνει τη κεφαλιά μπροστά απο τον Χάμπερ αλλά η μπάλα φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μάλτας.

78' Αλλαγή για τη Μάλτα. ο Μίφσουντ βγαίνει και τη θέση του παίρνει ο Σιμπέρας.

74' ΓΚΟΟΟΛ! Σουτ απο τον Τζιόλη, ο Γκέκας πήρε την μπάλα, γύρισε στην περιοχή και απέναντι απο τον Χάμπερ και κάνει το 5-0

72' ΓΚΟΟΟΛ! Σέντρα του Αμανατίδη απο τ' αριστερά, πρώτη κεφαλιά απο τον Λυμπερόπουλο, δεύτερη απο τον Γκέκα απο το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα.

70' Αλλαγή για την Ελλάδα. Τζιόλης στη θέση του Καραγκούνη.

69' Αλλαγή για τους Μαλτέζους. Ο Σκέρι στην θέση του Σκέμπρι

63' Ο Γκέκας κατέβασε με κεφαλιά για τον Λυμπερόπουλο που έκανε σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

62' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Πατσατζόγλου κάνει την πάσα απο τα αριστερά και ο Αμανατίδης με εύστοχο σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

61' Αλλαγή για τη Μάλτα. Κοέν στη θέση του Σάμουτ.

57' Μακρινό σουτ του Νουόκο η μπάλα λίγο άουτ.

56' Σέντρα-σουτ του Σπυρόπουλου, αλλά η μπάλα κατέλειξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χάμπερ.

54' ΓΚΟΟΟΛ! Πάσα του Αμανατίδη στον Μπασινά ο οποίος σούταρε απο το ύψος της μεγάλης περιοχής και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Εθνική.

51' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα.

50'΄Σέντρα του Πέις απο τα δεξιά αλλά η κεφαλιά του Σάιντ καταλήγει άουτ, πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

48' Αλλαγή για την Εθνική. Σπυρόπουλος στη θέση του Τοροσίδη.

46'΄Αλλαγη για την Εθνική. Ο Λυμπερόπουλος στη θέση του Γιαννακόπουλου.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

45+1' Λήξη πρώτου μέρους.

45' Σέντρα του Τοροσίδη απο τ' αριστερά, κεφαλιά του Αμανατίδη απο το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω απο την εστία του Χάμπερ.

44' Κάθετη πάσα για τον Γκέκα που βρέθηκε απέναντι απο τον Χάμπερ που απομάκρυνε, ο Μπασινάς που ακολουθούσε απο δεξιά έκανε σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε.

42' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη αλλά η μπάλα φεύγει άουτ πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Χάμπερ.

39' Κάθετη πάσα για τον Αμανατίδη που σούταρε αλλά ο Χάμπερ έδιωξε με τα πόδια.

38' Μακρινό σουτ του Τοροσίδη, ο Χάμπερ μπλόκαρε εύκολα.

35' Εκτέλεση φάουλ του Μπασινά απο τα δεξιά, ο Τοροσίδης έκανε κεφαλιά προς την δεξιά γωνία του Χάμπερ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

34' Κίτρινη κάρτα για τον Νουόκο.

33' ΓΚΟΟΟΟΛ! Σέντρα του Τοροσίδη απο τα αριστερά, ο Γιαννακόπουλος κάνει την κεφαλιά, ο πορτιέρο των Μαλτέζων κάνει μια ασθενή απόκρουση και ο Γκέκας με πλασέ βάζει μπροστά στο σκορ την Εθνική.

26' Σέντρα του Μπασινά απο τα δεξιά στο αριστερό δοκάρι, ο Αμανατίδης πιάνει την κεφαλιά, αλλά το σουτ του Γκέκα καταλήγει άουτ.

21' Μετά απο κόρνερ των Μαλτέζων ο Πέις έκανε το σουτ για ν' απομακρύνει σε κόρνερ ο Αμανατίδης μπροστά απο την εστία του Νικοπολίδη.

21' Κάθετη πάσα για τον Σκέμπρι στην πλάτη της άμυνας της Εθνικής, ο Μαλτέζος έκανε πλασέ αλλά ο Νικοπολίδης ακούμπησε την τελευταία στιγμή την μπάλα και παραχώρησε κόρνερ.

18' Κόρνερ του Μπασινά, τη μπάλα πιάνει ο Κυργιάκος αλλά η κεφαλιά του καταλήγει λίγο άουτ.

18' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη αλλά η μπάλα μπλοκάρεται απο τον Μαλτέζο τερματοφύλακα.

Σχόλιο: Μέτριο ματς μέχρι στιγμής. Η Εθνική έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να απειλήσει.

3' Σέντρα του Τοροσίδη απο τα αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον Γιαννακόπουλο, όμως η κεφαλιά του καταλήγει υπο πίεση άουτ.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Δέλλας, Κυργιάκος, Τοροσίδης, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης, Γκέκας, Γιαννακόπουλος.

ΜΑΛΤΑ (Ντούσαν Φίτσελ): Χάμπερ, Πουλιτσίνο, Αζοπάρντι, Σαΐντ, Μπρίφα, Μ. Μίφσουντ, Σάμουτ, Σκέμπρι, Γ. Μίφσουντ, Πέις, Νουόκο.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Στεν Κάλντμα (Εσθονία), Βοηθοί: Χανς Ρέινβαλντ, Έντουαρντ Ροζόφ, 4ος Κρίστο Τόχβερ

Πριν το ματς...

Μέσα σε κλίμα πανηγυρικό μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας και εξέδρες όπως όλοι ευελπιστούν… γεμάτες, η Εθνική θα δώσει την τελευταία της παράσταση επί ελληνικού εδάφους για την προκριματική φάση του Euro 2008. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υποδέχεται σήμερα στις 21:30 (MEGA) τη Μάλτα, αναμέτρηση στην οποία ο Ότο Ρεχάγκελ γράφει ιστορία αφού συμπληρώνει 74 αγώνες στον ελληνικό πάγκο, ισοφαρίζοντας έτσι το ρεκόρ του Αλκέτα Παναγούλια, το οποίο και θα καταρρίψει την ερχόμενη Τετάρτη στη Βουδαπέστη απέναντι στην Ουγγαρία.