Γενικά

Νίκη-πρωτιά για Ρεάλ

Νωρίς-νωρίς «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση η Ρεάλ, η οποία επικράτησε της Λάτσιο στο Μπερναμπέου με 3-1. Οι «μερένγκες» ήταν «καταιγιστικοί» στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με 3-0, χάρη σε τέρματα των Μπαπτίστα (13’), Ραούλ (15’) και Ρομπίνιο (36’). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μπερντ Σούστερ χαλάρωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στη Λάτσιο να χάσει αρκετές ευκαιρίες και να μειώσει με τέρμα του Πάντεφ στο 80’.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ρεάλ είχε την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπαλότα. Η πρώτη καλή φάση για τους Μαδριλένους ήρθε στο 10’, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σνάιντερ, ο Ραούλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η πίεση των «μερένγκες» απέδωσε «καρπούς» στο 13’, όταν ο Μπαπτίστα με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μπερντ Σούστερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δυο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με το Ραούλ, ο οποίος πέτυχε με αυτό τον τρόπο πέτυχε το 59ο γκολ του στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Λάτσιο μη έχοντας άλλα περιθώρια βγήκε μπροστά και έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες στο 19’ και το 21’, με τους Ρόκι και Ντε Σιλβέστρι αντίστοιχα. Το γεγονός ότι ανοίχτηκαν οι παίκτες του Ντέλιο Ρόσι, έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να διευρύνει στο 3-0 το σκορ, με γκολ του Ρομπίνιο στο 36’.

Το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Οι παίκτες του Μπερντ Σούστερ, χαλάρωσαν και έδωσαν χώρο στους «λατσιάλι», οι οποίοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Παρόλα αυτά ο Ίκερ Κασίγιας ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και με εκπληκτικές σταματούσε τους Ιταλούς.

Αυτός που νίκησε τον Μαδριλένο τερματοφύλακα ήταν ο Παντεφ στο 80’, ο οποίος μείωσε σε 3-1 για τη Λάτσιο. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα θα μπορούσαν να μειώσουν κι’ άλλο, ωστόσο ο Ρόκι δεν μπόρεσε να νικήσει από τα έντεκα βήματα τον Κασίγιας.