«Μοιρασιά» στη Λιβαδειά

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ του Λεβαδειακού και του Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0, σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, που δεν έγιναν πολλές φάσεις, αλλά υπήρχαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και δυο αποβολές. Στο 78’ αποβλήθηκε από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μασάντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 84’ ο Ανδράλας χτύπησε εκτός φάσης τον Καρντόσο και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες. Στα πρώτα 20 λεπτά δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση και η εικόνα του παιχνιδιού ήταν κακή. Όλα άλλαξαν από κει και πέρα, με τους ποδοσφαιριστές να βγαίνουν με μεγαλύτερη διάθεση μπροστά. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση έγινε στο 27ο λεπτό από τον Λεβαδειακό, όταν ο Ντιμπάλα σέντραρε και ο Ζησόπουλος με γυριστό σουτ, προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να την στείλει αρκετά άουτ.

Ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε στο 31’ με τον Καρντόσο να κάνει δυνατό σουτ, αναγκάζοντας σε δύσκολη επέμβαση τον Μπλάζιτς. Το ματς είχε αποκτήσει ένα καλύτερο ρυθμό και είχε ζωντανέψει. Οι ευκαιρίες έδωσαν την σκυτάλη σε κάποια σκληρά μαρκαρίσματα που απέφεραν κίτρινες κάρτες σε Ρούσεφ και Μασάντο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ποπόφ μετά από πάσα του Ζησόπουλου βγήκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε, έδιωξε με δυσκολία ο Αμπάρης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες των δυο ομάδων να μην μπορούν να βρεθούν εντός αγωνιστικού χώρου και να μην φτάνουν με αξιώσεις στα καρέ Αμπάρη και Μπλάζιτς. Εξαίρεση μια καλή προσπάθεια του Φιλόμενο στο 63’, όταν απέφυγε τρεις παίκτες, έκανε σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε μετά το 78ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μασάντο και ο Λεβαδειακός είχε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Τα νεύρα που υπήρχαν οδήγησαν σε ένταση στο 85ο λεπτό, όταν ο Ανδράλας χτύπησε εκτός φάση τον Καρντόσο και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες Λεβαδειακού και Αστέρα Τρίπολης δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα να πάρουν από ένα βαθμό.

To φιλμ του αγώνα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γκεόργκι Βασίλιεφ): Μπλάζιτς, Εμεράν, Θεοδοσιάδης, Άντερσον, Ζησόπουλος, Λεονάρντο, Μοντόγια, Ρούσεφ, Ανδράλας, Ποπόφ, Ντιμπαλά.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Μασάντο, Οφρυδόπουλος, Μασάρα, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Καρντόσο, Ντόντε, Μάρτινς, Ζαϊρί, Φιλόμενο.