Αρκούσε το γκολ του Ραντζίνσκι…

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο υποδέχτηκε το 2008 η Ξάνθη. Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ, νικώντας τον Εργοτέλη- στα «Πηγάδια»- με 1-0. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, ο… συνήθης ύποπτος Τόμας Ραντζίνσκι, που εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των Κρητικών και δεν δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά την ομάδα του (17’).

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του ματς. Αμφότεροι οι αντίπαλοι έδειχναν να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, ξεκινώντας επιθέσεις που τελικά δεν έβρισκαν αποδέκτη.

Από το 15’ του αγώνα η Ξάνθη ανέβασε ρυθμούς και με πίεση- κυρίως στο χώρο του κέντρου- κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Με κινητήριους «μοχλούς» την τριπλέτα Κιντάνα- Ραντζίνσκι και Πόι, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με αντεπιθέσεις από τα άκρα (Κιντάνα- Πόι) βρέθηκαν αρκετές φορές σε προφανή θέση για γκολ.

Οι προσπάθειες των παικτών του Νίκου Κεχαγιά «καρποφόρησαν» στο 17’. Ήταν η στιγμή που ο Λαμπριάκος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά της περιοχής, οι αμυντικοί του Εργοτέλη ολιγώρησαν και ο Ραντζίνσκι χωρίς πρόβλημα, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από το τέρμα που δέχτηκαν δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου 45λεπτου να ανακάμψουν και να επισκεφθούν με αξιώσεις την εστία του Γκσπούρνινγκ. Αντίθετα, οι Ακρίτες βρέθηκαν αρκετές φορές «φάτσα» με το γκολ, αλλά τα σουτ του Διγκόζη (31’) και Τόμιτς (26’) δεν βρήκαν στόχο.

Το τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις και το σφύριγμα του διαιτητή Ζολώτα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με την Ξάνθη μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, οι ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αναπτυχθούν ορθολογικά. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά από ουσία μηδέν… Οι είσοδοι των Μπουντιμίρ και Κουτσιανικούλη έδωσε «φρεσκάδα» στις επιθετικές προσπάθειες των Κρητικών, χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό.

Το τελευταίο μισάωρο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό σφύριγμα του ρέφερι, βρήκε την Ξάνθη να πανηγυρίζει για το τρίποντο.