ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-0 (Τελικό)

.

Λήξη του αγώνα

88' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παυλής πήρε τη θέση του Λυμπερόπουλου.

81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ράμος πήρε τη θέση του Εντίνιο.

77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κωνσταντίνου πήρε τη θέση του Μπελούτσι.

75' Κίτρινη κάρτα στον Εντίνιο.

73’ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκαλέτι που στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.

71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κονέ μπήκε στη θέση του Μπλάνκο.

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σίσιτς πήρε τη θέση του Λεντέσμα.

60' ΓΚΟΛ. Μετά από λάθος του Άντζα, η μπάλα έφτασε στον Ριβάλντο και εκείνος με πάσα έβγαλε τον Καφέ μόνο του απέναντι στον Νικοπολίδη. Με ιδανικό πλασέ ο Καφές έκανε το 4-0 για την ΑΕΚ.

57' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκαλέτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Στολτίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε άουτ.

54' Η ΑΕΚ έχει δώσει χώρο στον Ολυμπιακό.

48' Ο Τζόρτζεβιτς στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο Τοροσίδης δεν μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα αλλά... άουτ.

47' Πέναλτι κερδίζει ο Ολυμπιακός. Αμφισβητούμενη φάση, με τον Γκαλέτι να πέφτει εντυπωσιακά από επαφή με τον Παπασταθόπουλο.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

Λήξη του πρώτου μέρους.

45+1' Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, όμως ο Λυμπερόπουλος, δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα τον Νικοπολίδη, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

40' Έχει πέσει ο ρυθμός.

35' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα.

34' Κίτρινη κάρτα στον Λεντέσμα.

32’ ΓΚΟΛ. Μακρινό σουτ από τον Λυμπερόπουλο, κακή εκτίμηση από τον Νικοπολίδη και 3-0 για την ΑΕΚ.

30' Ο Λυμπερόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση μεταξύ Νικοπολίδη και άμυνας Ολυμπιακού, όμως το πλασέ που επιχείρησε σε κενό τέρμα ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

29' Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά με τον Ριβάλντο για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας όμως την έστειλε ελάχιστα άουτ.

25' Ο Κοβάσεβιτς μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

22' Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα, για "θέατρο" σε καθαρή ανατροπή από τον Άντζα.

18' Η ΑΕΚ έχει αιφνιδιάσει την ομάδα του Πειραιά, η οποία δεν μπορεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

16' Κίτρινη κάρτα στον Μπελούτσι.

12' ΓΚΟΛ. Εκπληκτική πάσα του Ριβάλντο στον Εντίνιο, ο τελευταίος πέρασε τον Νικοπολίδη και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για την ΑΕΚ.

11' Κίτρινη κάρτα στον Μπλάνκο.

10' ΓΚΟΛ. Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ 1-0. Ο Εντίνιο σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπλάνκο έπιασε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Νικοπολίδη.

6' Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες.

2' Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για την ΑΕΚ με τον Ριβάλντο. Ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε εξ' επαφής με την εστία του Νικοπολίδη, όμως δεν μπόρεσε να κοντρολάρει καλά την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Γεωργέας, Καφές, Ζήκος, Εντίνιο, Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Σεγούρα): Νικοπολίδης, Λεονάρντο, Άντζας, Σέζαρ, Τοροσίδης, Στολτίδης, Λεντέσμα, Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι, Κοβάσεβιτς.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ (50.000)
Διαιτητής: Χ. Ζωγράφος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ε. Ζαχαρόπουλος (Δράμας), Π. Τρύφων (Δράμας)