Ευρώπη

ΤΣ-ΣΚΑ…ΣΕ

«Βούλωσε στόματα» ο Ολυμπιακός στη Μόσχα. Ο Λιν Γκριρ με καλάθι σε "νεκρό χρόνο" έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» με 76-74 επί της ΤΣΣΚΑ και τώρα κρατάει την τύχη στα χέρια του, μιας και με νίκη επί των Ρώσων στο ΣΕΦ την Πέμπτη βγάζει "εισιτήριο" για Μαδρίτη. Κορυφαίος της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη ο ασταμάτητος Κουίντελ Γουντς. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι το γεγονός ότι οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ προηγήθηκαν μέχρι και 15 πόντους διαφορά σπάζοντας ένα σερί 27 συνεχόμενων εντός έδρας νικών της ομάδας του Θοδωρή Παπαλουκά.

«Βούλωσε στόματα» ο Ολυμπιακός στη Μόσχα. Ο Λιν Γκριρ με καλάθι σε "νεκρό χρόνο" έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» με 76-74 επί της ΤΣΣΚΑ και τώρα κρατάει την τύχη στα χέρια του, μιας και με νίκη επί των Ρώσων στο ΣΕΦ την Πέμπτη βγάζει "εισιτήριο" για Μαδρίτη. Κορυφαίος της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη ο ασταμάτητοςΚουίντελ Γουντς. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι το γεγονός ότι οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ προηγήθηκαν μέχρι και 15 πόντους διαφορά σπάζοντας ένα σερί 27 συνεχόμενων εντός έδρας νικών της ομάδας του Θοδωρή Παπαλουκά.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με σαφή πρόθεση να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός έχοντας σαφή πρόθεση να παίξει σετ μπάσκετ κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα έχοντας υπομονή και παίρνοντας ορθολογικές αποφάσεις. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάντα το προβάδισμα, ωστόσο την ώρα που προσπαθούσαν να ξεφύγουν ο Ντέιβιντ Άντερσεν με συνεχείς πόντους κρατούσε την ΤΣΣΚΑ κοντά (9-9 στο 4’). Ο Βασιλόπουλος, που ήταν πολύ καλός και στο επιθετικό κομμάτι εκτός από το αμυντικό (τελείωσε την πρώτη περίοδο με 8 πόντους και 4/4 2π.) με δίποντο έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη (13-9), αλλά ο Σμόντις απαντώντας με τον ίδιο τρόπο μείωσε και πάλι στον πόντο (13-12). Ο «ψυχωμένος» Ολυμπιακός όμως με ένα επιμέρους σκορ 7-3 προηγήθηκε με 20-15 στο 8’. Μάλιστα με καλάθι του Μπλάκνεϊ η διαφορά ακούμπησε το +7 (24-17), αλλά ο Κριάπα με καλάθι τριών πόντων μείωσε με το τέλος της περιόδου σε 24-20.

Αμφότερες οι ομάδες στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησαν νευρικά και άστοχα και είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα δυο λεπτά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 25-22. Ένα τρίποντο του Λιν Γκριρ έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους Πειραιώτες (28-22 στο 13’). Με τον Γκριρ να είναι πολύ καλός και δημιουργικά διαβάζοντας σωστά την άμυνα της ΤΣΣΚΑ οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν το προβάδισμα των έξι πόντων, την ώρα που οι Ρώσοι σκόραραν μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (12/14 στο πρώτο εικοσάλεπτο). Οι παίκτες του Μεσίνα μείωσαν σε 32-30, αλλά ένα σερί 5-0 του Ολυμπιακού το σκορ πήγε στο 37-30 στο 18’. Το τελευταίο καλάθι του δεύτερου δεκάλεπτου πέτυχε ο ο Κουίντελ Γουντς με εντυπωσιακό κάρφωμα (39-32).

Η οδηγία του Παναγιώτη Γιαννάκη στις πρώτες επιθέσεις της τρίτης περίοδου. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, αλλά ο Ολυμπιακός με 2 βολές του Γκριρ μπόρεσε να προηγηθεί με +9 τη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά (41-32 στο 22’). Η ΤΣΣΚΑ με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε σε 41-36, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 6-0 έπειτα από δυο συνεχόμενα τρίποντα των Γκρι και Γουντς προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά 47-36 στο 24’). Ο Ολυμπιακός με άμυνα που «μάσαγε σίδερα», αψογες επιθετικές επιλογές και τρομερή ευστοχία από τα 6,25 προηγήθηκε +15 (57-42) στα 3:35 πριν τη λήξη της περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά οι Πειραιώτες ήταν οι κυρίαρχοι του παρκέ και έτσι φτάσαμε στο 62-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Ρώσοι έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις
κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τέσσερις (64-60 στο 34’). Ο τρομερός όμως Κουίντελ Γουντς με τρίποντο έδωσε «αέρα» εφτά πόντων στην ελληνική ομάδα (67-60), ενώ στην επόμενη επίθεση ο Βασιλόπουλος με νέα «βόμβα» τριών πόντων έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (70-60 στο 35’). Η ΤΣΣΚΑ όμως με ένα επιμέρους σκορ 6-2 και εκμεταλλευόμενη τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού μείωσε 72-66 στο 36’. Οι «ερυθρόλευκοι» με βιαστικές επιλογές στην επίθεση έδωσε την δυνατότητα στους Ρώσους να μειώσουν στο καλάθι (74-72 στο 38’). Ο Σμόντις με καλάθι ισοφάρισε σε 74-74 στα 15’’ πριν τη λήξη του ματς και ο
Ολυμπαικός κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Ο Λίν Γκριρ στη τελευταία φάση και σουτάρωντας από την κορυφή της ρακέτας με σπάσιμο μέσης σε νεκρό χρόνο έδωσε τη μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 32-39, 52-62, 74-76

ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Παπαλουκάς 6, Ζήσης 7, Κασίροφ, Σμόντις 21, Σισκάουσκας 12, Χόλντεν, Πασούτιν, Άντερσον 15, Βορόντσεβιτς, Λάνγντον 10, Γκόρι, Κριάπα 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 10, Γουντς 20, Ματσιγιάουσκας, Μπουρούσης 9, Τσακαλίδης 2, Γκριρ 19, Μαυροκεφαλίδης, Βασιλόπουλος 14, Βασιλειάδης, Πρίντεζης, Καυκής, Τεόντοσιτς 2

Επιμέλεια: Θωμάς Κολοβός