Πεσέιρο: «Αναλαμβάνω την ευθύνη»

Για ακόμη μία αγωνιστική ο Ζοσέ Πεσέιρο θέλησε να πάρει την ευθύνη της κάκιστης εικόνας της ομάδας πάνω του. Με δηλώσεις του κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού στάθηκε στο πολύ καλό ξεκίνημα των «πρασίνων» στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ενώ όσον αφορά την έκβαση που πήρε η αναμέτρηση και το τελικό 4-1, τόνισε: «εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη για ένα άσχημο αποτέλεσμα που συνέβση σε ένα σημείο που δεν έπρεπε».

«Στο πρώτο 20λεπτο είχαμε τις ευκαιρίες να "καθαρίσουμε" το ματς, δεν το καταφέραμε και αυτό επηρέασε την ψυχολογία μας. Γιατί χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον ΟΦΗ, νικούσαν με 2-1 στο ημίχρονο, έχοντας κάνει δύο ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε, αλλά δυστυχώς δεχτήκαμε δύο γκολ και στη συνέχεια δεν κάναμε τις ευκαιρίες που θέλαμε για να ισοφαρίσουμε. Αν και νιώθω μεγάλη απογοήτευση για το βαρύ αυτό αποτέλεσμα, θέλω να εξαιρέσω τους παίκτες μου που τα έδωσαν όλα. Βέβαια, στο ποδόσφαιρο αυτός που βάζει τα γκολ κερδίζει.

Νομίζω όμως πως όποιος δεν είδε τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, δεν μπορεί να έχει καθαρή άποψη για το τι συνέβη στο ματς. Δυστυχώς χάσαμε τώρα και τη δεύτερη θέση. Ήταν πολύ άσχημο που δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στα πρώτα 20 λεπτά, από τη στιγμή που και ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ. Δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιος τους παίκτες. Εγώ είμαι ο προπονητής, εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη για ένα άσχημο αποτέλεσμα που συνέβση σε ένα σημείο που δεν έπρεπε»