Άνετα το Μαρούσι

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, το Μαρούσι επικράτησε της ΑΕΛ με 90-74, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για την τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου διατηρήθηκε στην έκτη θέση και θα συναντήσει στα πλέι οφ τον Άρη, με μειονέκτημα έδρας, ενώ οι Θεσσαλοί έμειναν εκτός 8αδας, καθώς ήθελαν μόνο νίκη για να ελπίζουν. Οι Αμαρουσιώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και, σε κανένα σημείο του αγώνα, δεν έχασαν το έλεγχο του ρυθμού, με συνέπεια το τελικό σκορ να έρθει φυσιολογικά.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε από την αρχή στο παιχνίδι, με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό της και να βάλει τις βάσεις της νίκης. Το σημαντικότερο στήριγμα του Σούλη Μαρκόπουλου σε αυτήν την προσπάθεια ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια. Την ίδια στιγμή, η άμυνα είχε «κλειδώσει» τα ατού της ΑΕΛ, οι παίκτες της οποίας δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροπλία τους στα ριμπάουντ. Έτσι, ήρθε φυσιολογικά το 41-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Η περίοδος, στην οποία "έγειρε", οριστικά, η «πλάστιγγα» υπέρ του Αμαρουσίου, ήταν η τρίτη. Τότε, εκτός του Καϊμακόγλου, που συνέχισε να προσφέρει σταθερές λύσεις μέσα στη ρακέτα, "δράση" ανέλαβε και ο Κώστας Χαραλαμπίδης, με αποτέλεσμα η διαφορά, για τους παίκτες του Μαρκόπουλου, να φτάσει στο +19 (68-49).

Οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στον αγώνα και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία τυπική διαδικασία. Η διαφορά συντηρούνταν στα επίπεδα του +15 περίπου, σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, με συνέπεια το τελικό σκορ να φτάσει 90-74. Το αποτέλεσμα αυτό αφήνει εκτός πλέι οφ το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη. Ούτως ή άλλως, μετά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και, κυρίως, την επικράτηση της Ολύμπιας επί του Πανιωνίου, ούτε η νίκη θα τους έδινε το «εισιτήριο» για την 8αδα. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι προετοιμάζονται πλέον να αντιμετωπίσουν τον Άρη, στην πρώτη φάση των πλέι οφ, με μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-31, 68-49, 90-74

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 13(1), Νοέας 4, Χαραλαμπίδης 18(1), Μπουντούρης 5(1), Τζάζβιν 4, Στεφανίδης 7(1), Μαυροειδής, Μιλισάβλιεβιτς 13(1), Μπάκιτς 3(1), Γλυνιαδάκης 5, Καϊμακόγλου 18(2)

ΑΕΛ (Γιώργος Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος 4, Κις 4, Παπανικολόπουλος 5, Παπαχρήστος 16(2), Αγγελακόπουλος 12(2), Κολώκας 3, Κλιμαβίτσιους 15, Καραβανάς, Σόσκιτς, Τσέρανιτς 15

Επιμέλεια: Δημήτρης Τσίκας