Κατοστάρα…αλλά εκτός πλέι οφ!

Τι και αν νίκησε το Αιγάλεω με 102-66 την ήδη υποβιβασμένη Ολυμπιάδα Πατρών, σε ένα ματς για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, δεν κατάφερε να μπει στην πρώτη οκτάδα. Ο λόγος που δεν μπήκε στο πλέι οφ είναι η νίκη της Ολύμπιας Λάρισας επί του Πανιωνίου, με τους «πορτοκαλί» να υπερτερούν στην ισοβαθμία με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-30, 78-48, 102-66

Δυνατά μπήκε στον αγώνα η ομάδα του Αιγάλεω κόντρα στην Ολυμπιάδα Πατρών, η οποία είχε "αποχαιρετήσει" από καιρό την Α1. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, κατάφερε και πήρε μια διαφορά 12 πόντων, 19-7. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου να είναι 24-15.

Στη συνέχεια, δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού, με το «Σίτι» να συνεχίζει να έχει το «πάνω χέρι». Μάλιστα, η απόδοση των «κυανόλευκων» "ανέβηκε" ακόμα περισσότερο και η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε στους 18 πόντους, 48-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο, βάσει της εικόνας που είχαμε από τον αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, με τον Νικολαϊδη να είναι ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων. Για ακόμη μία φορά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, μένοντας σε "παθητικό ρόλο". Στη λήξη του δεκάλεπτου, το Αιγάλεω "ανέβασε" και άλλο τη διαφορά, με το 78-48 να είναι το αποτέλεσμα της περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με το Αιγάλεω να ξεπερνάει τους εκατό πόντους.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Σκουρτόπουλος): Γκόλντγουαϊρ 11 (3), Νικολαΐδης 20 (6), Γεωργακίου 3 (1), Λόλας 8 (2), Χόχλερ 10 (2), Μαγκουνής 11 (1), Μαρίνος 4, Μπρέισι 13 (1), Καλλινικίδης 14, Τοντόροβιτς 8

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Ράτσα): Βαβάτσικος 3, Οσμόκροβιτς 14, Ιωακειμίδης, Θεοδωράκος 1, Καράβολας, Πέττας 15 (1), Δορκοφίκης 17, Πετρόπουλος 5 (1), Λάππας 11 (1), Μούτσιος

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος