Ελλάδα

Στην Α2 ο ΑΓΟΡ

Στην Α2 μπάσκετ θα αγωνίζεται τη νέα περίοδο ο ΑΓΟ Ρεθύμνου μετά την ήττα 80-48 από τον Ολυμπιακό στο «ΣΕΦ» και την ήττα του Κολοσσού Ρόδου από την ΑΕΚ. Οι Κρητικοί ευελπιστούσαν σε ήττα του ΠΑΟΚ και νίκη των Ροδιτών, όμως αυτό το σενάριο χάλασε μετά το «διπλό» των «κιτρινόμαυρων». Η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στα προημιτελικά των πλέι οφ, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 46-23, 67-34, 80-48

Παρότι η αναμέτρηση είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον, τα πράγματα κύλησαν με κριτήριο τη δυναμικότητα μεταξύ των δύο ομάδων. Το ΑΓΟΡ ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει σε παραμονή στα μεγάλα σαλόνια της Α1 μπάσκετ, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος έχοντας εξασφαλίσει την δεύτερη θέση και μη προσδοκώντας κάτι καλύτερο. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά παίρνοντας προβάδισμα +8 (10-2).

Σε αυτά τα επίπεδα παρέμεινε η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε στο +7 (17-10) για την ομάδα του Πειραιά. Καλύτερα έδειχναν να πατάνε στο παρκέ οι παίκτες του Ρεθύμνου, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Μείωσαν σε 17-14 δείχνοντας ότι μπορεί να κοντράρει τους γηπεδούχους. Ωστόσο, αυτό δεν επαληθεύτηκε στη συνέχεια.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη περνώντας τη μπάλα μέσα στη ρακέτα άρχισαν να φορτώνουν το καλάθι, χτίζοντας μια διψήφια διαφορά. Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού εκτοξεύτηκε αρχικά στο +14 (31-17) και λίγο πριν το τέλος της περιόδου στο +20 (41-21). Τα πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας των Κρητικών έδωσαν την ευκαιρία να ανοίξει και άλλο τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +23 (46-23).

Χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι «ερυθρόλευκοι» αποσπάστηκαν με +33 (65-32) από το ΑΓΟΡ, βάζοντας με αυτό τον τρόπο, τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι καλό. Η μεγάλη διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός, έδωσε την ευκαιρία στον Παναγιώτη Γιαννάκη να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Σεϊμπούτις και άλλους παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής. Ίδιο και απαράλλακτο το σκηνικό του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 80-48 του ΑΓΟ Ρεθύμνου, το οποίο τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στην Α2, μετά την ήττα του Κολοσσού από την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Σπυρίδωνος, Πανταζής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 8 (2), Παπαμακάριος 8 (2), Γουντς 10 (1), Πρίντεζης 7, Σεϊμπούτις 3 (1), Μπουρούσης 4, Τσακαλίδης 13, Γκριρ 7 (1), Τεόντοσιτς 3 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Βασιλειάδης 6, Σχορτσιανίτης 6.
ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σ. Νικολαϊδης 2, Κούμουλος 1, Μακρής, Τόπιτς 5, Βαγενάς 1, Καραποστόλου 7 (1), Γιάνγκ, Νάτζφεϊ 2, Γκιζογιαννης, Πιστόλιεβιτς 9, Ντέιβισον 7 (1), Βουγιούκας 14 (11ρ.).