ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΙΑ 0-1 (Τελικό)

.

90+3 Λήξη αναμέτρησης.

90+2 Αντεπίθεση τέσσερις με δυο για την Ρωσία ο Παβλιουτσένκο μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη πλάσαρε άουτ.

87' Αλλαγή: Ο Β. Μπερεζούτσκι παίρνει την θέση του Ζιρκόφ.

86' Ο Γκέκας έφυγε στην πλάτη της Ρωσικής άμυνας έκανε και το πλασέ, αλλά ο Ακινφέεφ απέκρουσε, ο Χαρσιτέας στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο επόπτης είχε σταματήσει την φάση από όταν πήρε την μπάλα ο Γκέκας.

83' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιρκόφ, η μπάλα μόλις άουτ.

79' Αλλαγή: Ο Γιαννακόπουλος στη θέση του Αμανατίδη.

77' Κίτρινη κάρτα: Σαένκο.

71' Σουτ του Καραγκούνη εκτός περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ.

70' Αλλαγή: Ο Σαένκο στη θέση του Μπιλιαλεντίνοφ .

68' Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Χαριστέας πήρε την κεφα΄λιά, άλλά ο Ακινφέεφ μπλόκαρε.

63' Σέντρα του Ανιουκόφ από τα δεξιά ο Νικοπολίδης διώχνει με γροθιές, ο Κατσουράνης δεν καταφέρνει να διώξει σωστά την μπάλα που καταλήγει Μπιλιαλέτντινοφ που έκανε το σουτ, ο Δέλλας όμως με τάκλιν βγάζει σε κόρνερ.

60' Αλλαγή: Ο Γκέκας στη θέση του Λυμπερόπουλου.

58' Κίτρινη κάρτα: Λυμπερόπουλος.

57' Τακουνάκι του Παβλιουτσένκο στον Μπιλιαλεντίνοφ ,ο τελευταίος έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

55' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Πατσατζόγλου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αμανατίδης με κεφαλιά πάσα έδωσε στον Λυμπερόπουλου, αυτός τροφοδοτησε τον Μπασινά Μπασινάς και εκείνος μόνος από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό έστειλε την μπάλα άουτ.

53' Δυνατό σουτ του Καραγκούνη εκτός περιοχής, ο Ακινφέεφ απέκρουσε με δυσκολία.

52' Ατομική προσπάθεια του Παβλιουτσένκο καισουτ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

47' Νέα προσπάθεια για γκολ του Παβλιουτσένκο από πλάγια θέση ο Νικοπολίδης έδιωξε σε κόρνερ.

47' Ατομική προσπάθεια του Παβλιουτσένκο και σουτ από καλή θέση ο Νικοπολίδης αντέδρασε σωστά.

46' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Χαριστέας έπειτα από μπαλιά του Καραγκούνη βρέθηκε΄απέναντι από τον Ακινφέεφ, αλλά σάστισε στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Ρώσου τερματοφύλακα.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

42' Κίτρινη κάρτα: Καραγκούνης.

40' Κεφαλιά του Κυργιάκου η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

40' Αλλαγή: Ο Καραγκούνης στη θέση του Σεϊταρίδη.

39' Σουτ του Μπιλιαλεντίνοφ από το ύψος της περιοχής η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

33' ΓΚΟΛ! 0-1. Σέντρα του Μπιλιαλεντίνοφ από τα αριστερά, λάθος έξοδος του Νικοπολίδη, ο Σέμακ γύρισε την μπάλα και ο Ζιριάνοφ σε κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τη Ρωσία.

31' Μακρινό σουτ του Πατσατζόγλου, ο Ακινφέεφ μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

23' Σέντρα σουτ του Χαριστέα από τα δεξιά η μπάλα ψηλά άουτ.

20' Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπασινά ο Σέμσοφ δεν υπολόγισε σωστά και παραλίγο να πετύχει αυτογκολ.

14' Ο Παβλιουτσένκο με ωραία τεχνικό σουτ προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Νικοπολιδη, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

13' Επικίνδυνη σέντρα του Σεϊταρίδη, ο Ακινφλεεφ μπλόκαρε σταθερά.

11' Ατομική προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής από τον Μπιλιαλεντίνοφ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

5' Καλός ρυθμός στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλγη φάση.

1' Έναρξη αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα(Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης (40' Καραγκούνης), Τοροσίδης, Δέλλας, Κυργιάκος, Πατσατζόγλου, Μπασινάς, Κατσουράνης, Χαριστέας, Αμανατίδης(79΄Γιαννακόπουλος), Λυμπερόπουλος (60' Γκέκας).

Ρωσία(Γκους Χίντινγκ): Ακινφέεφ, Ιγκνασέβιτς, Τορμπίνσκι, Κολιντίν, Σέμακ, Μπιλιαλεντίνοφ (70' Σαένκο), Ζιριάνοφ, Ζίρκοφ (87' Ο Β. Μπερεζούτσκι), Παβλιουτσένκο, Σέμσοφ, Ανιούκοφ

Γήπεδο: EM Stadion Wals-Siezenheim
Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροσέτι
Βοηθοί: Αλεσάντρο Γκρισέλι, Πάολο Καλγκάνο