Euro 2008

ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 2-0 (Τελικό)

,

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

90+3' Σουτ από τον Τόνι, η μπάλα στο δοκάρι

85' Κίτρινη Κάρτα: Ανρί

82' Αλλαγή: Ο Ακουιλάνι στη θέση του Γκατούζο.

74' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Γαλλία. Ο Μπενζεμά δοκίμασε ένα τεχνικό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Μπουφόν με μια εντυπωσιακή εκτίναξει κράτησε το μηδέν για την Ιταλία.

72' Κίτρινη κάρτα: Μπουμσονγκ.

66' Αλλαγή: ο Ανελκά στη θέση του Γκοβού.

64' Αλλαγή: Ο Καμορανέζι στη θέση του Περότα.

62' ΓΚΟΛ! 2-0. Έπειτα από δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ντε Ρόσι η μπάλα βρήκε στον Ανρί, άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Κουπέ και η "σκουάντρα ατζούρα" πήρε τεράστιο προβάδιμα για τη νίκη και την πρόκριση.

55' Αλλαγή: Ο Αμπροζίνι στη θέση του Πίρλο.

54' Κίτρινι κάρτα: Γκατούζο.

49' Μονοκόμματο σουτ του Μπενζεμά εκτός περιοχής η μπάλα μόλις άουτ.

47' Κίτρινη κάρτα: Γκοβού.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.

45+4 Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45+4 Κίτρινη κάρτα: Κιελίνι.

45' Κίτρινη κάρτα: Πίρλο.

44' Δοκάρι για την Ιταλία. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκρόσο ο Κουπε με τα ακροδάχτυλα ακούμπησε την μπάλα και εκείνη κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του.

34' Ο Ανρί ξεπέρασε τον Κιελίνι έκανε και το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

29' Και πάλι ο Τόνι σε τετ α τετ δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

28' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Τόνι από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0.

27' Σουτ του Ντε Ρόσι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

26' Αλλαγή: Ο Μπουμσονγκ στη θέση του Νασρί.

25' ΓΚΟΛ! 1-0. Ο Πίρλο δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα ανοίγοντας το σκορ για την Ιταλία.

24' Κόκκινη κάρτα: Ο Αμπιντάλ ανέτρεψε τον Τόνι. Ο Μίχελ έδωσε πέναλτι και έβγαλε κόκκινη στον Γάλλο αμυντικό.

18' Κίτρινη κάρτα: Εβρά.

15' Συρτό σουτ του Μπενζεμά εκτός περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ.

11' Έπειτα από εκτέλση κόρνερ ο Πανούτσι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κουπέ έσωσε την εστία του.

9' Αναγκαστική Αλλαγή: Ο Νασρί στη θέση του Ριμπερί.

4' Έπειτα από μπαλιά στην πλάτη της Γαλλικής άμυνας ο Τόνι βρέθηκε απέναντι από τον Κουπέ, αλλά το σουτ που έκανε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

1' Εναρξη αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

ΙΤΑΛΙΑ (Ντοναντόνι): Μπουφόν, Πανούτσι, Κιελίνι, Τζαμπρότα, Γκρόσο, Γκατούζο (82' Ακουιλάνι), Ντε Ρόσι, Περότα (64' Καμορανέζι), Πίρλο (55' Αμπροζίνι), Κασάνο, Τόνι

ΓΑΛΛΙΑ (Ντομενέκ): Κουπέ, Αμπιντάλ, Γκαλάς, Κλερκ, Εβρά, Μακελελέ, Τουλαλάν, Ριμπερί (10' Νασρί, 27' Μπουμσόνγκ), Γκοβού (66' Ανελκά), Ανρί, Μπενζεμά

Γήπεδο: «Letzigrund»
Διαιτητής: Λούμπος Μίχελ (Σλοβακία)