Euro 2008

Κερδίζει και με τα «δεύτερα»…

Η Ολλανδία, έστω και αν είχε δέκα διαφορετικά πρόσωπα στην αρχική της σύνθεση, επικράτησε με 2-0 της Ρουμανίας, χάρη σε γκολ του Χούντελααρ στο 54' και του Φαν Πέρσι, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, στο πλάσιο της τρίτης αγωνιστικής στον τρίτο ομίλο του EURO. Πολλοί καλοί και πάλι οι «οράνιε», με τους Ένγκελάαρ και Αφελάι να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι και να ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους. Σε "ρηχά νερά" οι Ρουμάνοι, που έδειξαν να μην μπορούν να αντέξουν την πρόκληση της πρόκρισης στα προημιτελικά. "Άφαντος" ο Μούτου, ελάχιστα βοήθησε ο Ντίκα, όταν πέρασε στο παιχνίδι…

Το ματς:

Η Ρουμανία ήταν αυτή που "καιγόταν" για την κατάκτηση των βαθμών, προκειμένου να βρεθεί στους «8» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και να "ρίξει στο καναβάτσο" τα αρχικά φαβορί, Ιταλία και Γαλλία. Από την άλλη, η Ολλανδία θέλησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων και ο Μάρκο Φαν Μπάστεν άφησε πολλούς, από τους βασικούς του παίκτες, στον πάγκο.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού βρήκαν τους Ολλανδούς να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν, κυρίως, με τον Ρόμπεν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Ρουμάνους. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Βίκτορ Πιτούρκα προσπαθούσε να «χτυπήσει» από τα πλάγια. Οι Ολλανδοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 33' έγινε η πρώτη σημαντική φάση. Ο Αφελάι βρήκε πολύ όμορφα τον Μπουλαρούζ, που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Χούντελααρ, αλλά το πλασέ του επιθετικού του Άγιαξ πέρασε λίγο άουτ. Ο Ρόμπεν από αριστερά και ο Αφελάι από την δεξιά πλευρά ήταν οι πιο επικίνδυνοι παίκτες.

Μάλιστα, ο μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε πολύ ωραία την μπάλα από τον Χούντελααρ, στο 36', πέρασε υπέροχα τον Ταμάς, αλλά το πλασέ του πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Λόμποντ. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Ρουμάνους ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μούτου βρήκε ωραία τον Γκιονέα, που μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλντι στον επερχόμενο Κοντρέα, αλλά το πλασέ που δοκίμασε ο Ρουμάνος μέσος πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στεκέλενμπουργκ. Αμέσως μετά, ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Μάρκο Φαν Μπάστεν ήταν εμφανώς ικανοποιημένος από την εικόνα που έδειξε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ, από την άλλη πλευρά, ο Πιτούρκα είδε τους παίκτες του να μη δημιουργούν και πολλά προβλήματα μπροστά από την εστία των Ολλανδών. Στο 48', έγινε η φάση του αγώνα μέχρι εκείνο το λεπτό. Ο Αφελάι έκανε εξαιρετική μπαλιά 50 μέτρων, βρίσκοντας τον Φαν Πέρσι μέσα στην περιοχή. Εκείνος έκανε καταπληκτικό κοντρόλ, γύρισε, απέφυγε τον Κίβου, αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλντι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λόμποντ.

Στο 54', ο Μπουλαρούζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ένγκελααρ άφησε έξυπνα την μπάλα για τον επερχόμενο Χούντελααρ, που στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Λόμποντ και άνοιξε το σκορ για τους «οράνιε». Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι Ρουμάνοι άρχισαν να συμβιβάζονται με το αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά, οι «οράνιε» "πάγωναν" τον ρυθμό του αγώνα, με τους Ένγκελααρ και Αφελάι να είναι κανονικοί «μαέστροι».

Ο Βίκτορ Πιτούρκα αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα στο 72', όταν πέρασε τον Ντίκα στην θέση του Κοντρέα, θέλοντας να δώσει μια ώθηση στην επίθεσή του, αλλά και βοήθειες στον Άντριαν Μούτου. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος, ο Φαν Πέρσι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την έξοχη βαθιά μπαλιά του Ντε Ζέουβ, κατέβασε την μπάλα και με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Ολλανδίας. Τα τελευταία λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και οι «οράνιε» είχαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά και οι Ρουμάνοι δεν έδειχναν ικανοί να σκοράρουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ(Μάρκο Φαν Μπάστεν): Στεκέλενμπουργκ, Χείτινγκα, Μπουμά, Μπουλαρούζ (57’ Μέλχιοτ), Ντε Κλερ, Ντε Ζέουβ, Ένγκελααρ, Αφελάι, Ρόμπεν (62’ Κάουτ), Φαν Πέρσι, Χούντελααρ( 82’ Φένεγκορ οφ Χέσελινκ)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ(Βίκτορ Πιτούρκα): Λόμποντ, Κόντρα, Ρατ, Ταμάς, Κίβου, Κοτσίς, Κοντρέα (72' Ντίκα), Γκιονέα, Νικολίτα, Μ. Νικουλάε (Ν. Νικουλάε), Μούτου

*MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ρόμπι Φαν Πέρσι.

Επιμέλεια: Χρήστος Οικονόμου