ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛ. 3-0 (Τελικό)

.

Λήξη του αγώνα

85' Σουτ του Ρουκάβινα, δεν θα ανησυχήσει τον Οβόνο.

83' Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βύντρα έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρουκάβινα στην θέση του Μάντζιου.

74' ΓΚΟΟΟΟΛ!! Πολύ καλή συνεργασία Ίβανσιτς-Σπυρόπουλου, ο τελευταίος έκανε την σέντρα-σουτ, αναγκάζοντας τον Οβόνο να διώξει με δυσκολία την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Σαλπιγγίδη που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 3-0.

72' Αλλαγή για την Ντιναμό. Ο Νεργκάντζε στη θέση Ντιγκμελασβίλι

71' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντιναμό. Ο Τιχάτζε μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Σπασόγιεβιτς έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

68' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός.

63' Σουτ του Μάντζιου από τα αριστερά, ο Οβόνο μπλόκαρε.

56' Εξαιρετική προσπάθεια του Σαλπιγγίδη που απέφυγε τον Τομασβίλι, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, όμως κανένας συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα.

54' Ο Σαλπιγγίδης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ίβανσιτς στ' αριστερά, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Αυστριακό δεν ήταν καλό, στέλνοντας την ψηλά άουτ.

46' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Γκάμπριελ στη θέση του Νίλσον και ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Μάτος.

46' Αλλαγή για την Ντιναμό. Ο Σπασόγιεβιτς στη θέση του Τζουσέ.

Έναρξη δεύτέρου μέρους.

Λήξη του πρώτου μέρους

45' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Εξαιρετική προσπάθεια του Ίβανσιτς από τα αριστερά έκανε το γύρισμα στον Σαλπιγγίδη που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

43' Κίτρινη κάρτα στον Κασία.

40' Σέντρα του Ίβανσιτς από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Μάντζιο, έφτασε στον Σαλπιγγίδη και ο τελευταίος από τα δεξιά με σουτ την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

38' Κίτρινη κάρτα στον Κχμλάντζε.

34’ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο συνεχίζεται το ματς. Ο Παναθηναϊκός έχει τον απόλυτο έλεγχο του κέντρου, όμως δυσκολεύεται να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

28' Μετά το γκολ του Ίβανσιτς, η Ντιναμό προσπαθεί να απειλήσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

23' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!! Σέντρα του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ντιναμό έφτασε στον Ίβανσιτς και εκείνος από τα αριστερά την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

20' Καλή σέντρα του Νίνη από τα δεξιά, ο Μάντζιος έπιασε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, και η μπάλα κατέληξε άουτ.

19' Αλλαγή για την Ντιναμό. Ο Τομασβίλι πήρε τη θέση του Ιντσκιρβέλι.

17’ Σέντρα του Νίλσον από δεξιά, ο Μάντζιος δεν θα μπορέσει εξ’ επαφής με το τέρμα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

12' Κίτρινη κάρτα στον Πιρτσκχάλαβα.

11' Κίτρινη κάρτα στον Ιντσκιρβέλι.

7' Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθήσει να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γκολ.

5' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαλπιγγίδη, ο Οβόνο διώχνει σε κόρνερ.

1' Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Νίνης έκανε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Οβόνο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Έναρξη του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Σιμάο, Μάτος, Ίβανσιτς, Σαλπιγγίδης, Νίνης, Μάντζιος.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Ράινερ Τζόμπελ): Οβόνο, Ιντσκιρβέλι, Γ. Κάσια, Κιχμλάντζε, Ντζούισε, Κρσκό, Ντιγκμελασβίλι, Γκβελεσιάνι, Σ. Κάσια, Οντικάτζε.

Διαιτητής: Μπρούνο Μιγκέλ Ντουάρτε Παιξάο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Χοσέ Καρντινάλ (Πορτογαλία), Σέρτζιο Νταβίντ Γκουβέια Σεράο (Πορτογαλία)
Παρατηρητής: Πάουλο Ζόρζε Λουρένσο Μπατίστα (Πορτογαλία)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ (55.000)