ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ 2-3 (Τελικό)

.

Λήξη του αγώνα.

81’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σίσιτς πήρε τη θέση του Γκαλέτι.

78' ΓΚΟΛ. Σουτ του Λουίζε από τα δεξιά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Σμολάρεκ που την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 2-3 για την Σανταντέρ.

75' Κίτρινη κάρτα στον Α. Παπαδόπουλο.

72' Νέα αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντος στη θέση του Τοροσίδη.

69’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ραούλ Μπράβο μπήκε στη θέση του Λεονάρντο και ο Μενδρινός σε αυτή του Πατσατζόγλου.

68' ΓΚΟΛ. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκαλέτι και 2-2 για τον Ολυμπιακό.

67' Ο Λέτο κερδίζει το πέναλτι από τον Κόλτσα.

63’ Πολύ καλά στοιχεία δείχνει ο Σεμπαστιάν Λέτο στα πρώτα λεπτά συμμετοχής του με τον Ολυμπιακό.

62’ Εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά του Λέτο, ο Κοβάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως ο Τόνιο και πάλι απέκρουσε ενστικτωδώς.

59’ Ο Κοβάσεβιτς μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ, ο Τόνιο έδιωξε την μπάλα εκείνη έφτασε στον Λέτο που έκανε δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Σανταντέρ απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Τοροσίδης με σέντρα-σουτ από τα δεξιά ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Τόνιο.

57’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Στολτίδης στη θέση του Μπελούτσι.

57’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λέτο στη θέση του Τζόρτζεβιτς.

57’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζεβλάκοφ στην θέση του Άντζα.

57’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Μήτρογλου.

54’ Αλλαγή για την Σανταντέρ. Ο Σμολάρεκ στη θέση του Περέιρα.

56’ Με τακουνάκι ο Μήτρογλου βγάζει τον Μπελούτσι από τα αριστερά, εκείνος θα κάνει την κάθετη σέντρα μέσα στην μικρή περιοχή, όμως ο Γκαλέτι δεν θα μπορέσει να την στείλει στα δίχτυα.

50' Τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Όσκαρ πήρε τη θέση του Γκαλίτσιου.

Έναρξη του δεύτερου μέρους.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45' Μακρινό σουτ του Μπελούτσι, μπλοκάρει σταθερά ο Τόνιο.

42' ΓΚΟΛ. Μπήκε από τα αριστερά ο Περέιρα έκανε τη σέντρα, ο Νικοπολίδης έδιωξε την μπάλα με αστάθεια και αυτή βρήκε στον Λεονάρντο, καταλήγοντας στα δίχτυα και 1-2 για την Σανταντέρ.

41' Σουτ του Χουάνχο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

36’ Ο Γκαλέτι έκανε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.

34’ Πολύ καλή πάσα του Μήτρογλου, που βγάζει τον Πατσατζόγλου απέναντι στον Τόνιο, όμως ο διεθνής μέσος δεν μπόρεσε να πλασάρει.

30’ Σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ο Μήτρογλου βρέθηκε εξ’ επαφής με το τέρμα, έβαλε το κεφάλι του, όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

27' ΓΚΟΛ. Εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής κάνει το 1-1.

25' ΓΚΟΛ. Ο Περέιρα με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, κάνοντας το 1-0 για την Σανταντέρ.

21' Έχει ανεβάσει την απόδοση της η Σανταντέρ.

18' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πατσατζόγλου με μακρινό σουτ, αναγκάζει τον Τόνιο σε δύσκολη επέμβαση.

15' Δεν έχει γίνει κάποια αξιόλογη φάση.

9' Δυνατά έχει μπει ο Ολυμπιακός στο ματς.

7’ Γκολ του Μήτρογλου με κεφαλιά ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ στον Τόνιο.

2’ Ο Γκαλέτι μπήκε ωραία από τα δεξιά, βρέθηκε απέναντι στον Τόνιο, όμως το σουτ που επιχείρησε, αποκρούστηκε από τον Τόνιο.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Γκαλίτσιος, Άντζας, Α. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Μήτρογλου, Μπελούτσι, Λεονάρντο, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι.

ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ (Χουάν Ραμόν Λόπεθ Μουνίθ): Τόνιο, Πινίγιος, Θέσαρ Νάβας, Ζε Αντόνιο, Κριστιάν, Χόρχε, Κόλσα, Εντού Μπεντία, Σεράνο, Μουνίτις, Χουάνχo.

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης