Champions League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΙΝΤΕΡ 0-2 ΤΕΛΙΚΟ

.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού χειροκροτούν τους παίκτες της ομάδας τους, φανερά ικανοποιημένοι τουλάχιστον από την προσπάθεια τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

90': Λήξη του αγώνα...

85': ΓΚΟΛ για την Ίντερ (0-2) με τον Αντριάνο. Αντεπίθεση για την Ίντερ. Η μπάλα κατέληξε στον Αντριάνο ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Γκαλινοβιτς.

83': Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Σόουζα περνάνει στη θέση του Μουν. Ο ΤενΚάτε απαντάει στην κίνηση του Μουρίνιο, θέλοντας να πιέσει περισσότερο την ιταλική άμυνα.

82': Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Αντριάνο θα πάρει τη θέση του Μαντσίνι. Προφανώς ο Μουρίνιο θέλει να μεταφέρει την πίεση στην άμυνα του ΠΑΟ.

77': Σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο. Ο Σέζαρ διώχνει σε κόρνερ.

72': Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος θα πάρει τη θέση του Νίλσον.

69': Εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς. Η πορεία της μπάλας προς στιγμήν ξεγελά τον Σέζαρ. Τελικά, ο τερματοφύλακας της Ίντερ αποκρούει τη μπάλα και οι αμυντικοί της Ίντερ τη διώχνουν μακρύτερα.

Ο Τενκ Κάτε έδωσε εντολή στον Χριστοδουλόπουλο να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

66': Εκτέλεση φάουλ απ' τον Ίβανσιτς για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.

65': Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Μουντάρι πέρασε στη θέση του Βιεϊρά.

62': Αλλαγή για την Ίντερ: Ο Φίγκο πέρασε στη θέση του Κουαρέσμα.

57': Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Σαλπιγγίδης δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε μακριά από την εστία της Ίντερ.

Οι πράσινοι έχουν περάσει ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Προσπαθούν να πιέσουν στη μεσαία γραμμή και να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία της Ίντερ.

53': Σουτ του Κλέιτον λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα άλλαξε τη μπάλα με τον Κλέιτον. Αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σέζαρ.

46': Κίτρινη κάρτα στον Μαϊκόν για την Ίντερ

46': Γίνεται η σέντρα του 2ου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές και οι δύο ομάδες...

45'+: Ο Γκονσάλεθ σφυρίζει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44': Μακρινό σουτ από τον Κλέιτον. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

43': Ο Μουν κάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ίντερ.

41': Οι παίκτες της Ίντερ προσπαθούν να ρίξουν τον ρυθμό... Κυκλοφορούν τη μπάλα μπροστά από την μεγάλη τους περιοχή.

38': Σέντρα-σουτ από τον Μουν. Ο Σέζαρ μπλοκάρει τη μπάλα.

35': Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ίβανσιτς στη θέση του Καραγκούνη.

34': Ο Καραγκούνης βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο. Φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο ΤενΚάτε δίνει εντολή στον Ίβανσιτς να σηκωθεί από τον πάγκο.

32': Ο Σαλπιγγίδης κερδίζει το κόρνερ. Πλασαριστά η εκτελεσή του. Η μπάλα χάνεται μετά από την πίεση των παικτών της Ιντερ.

30': ''Τριγωνάκι'' από τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Καραγκούνης έβγαλε την πάσα στον Μουν. Αυτός όμως έκανε κακό κοντρόλ και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

28: ΓΚΟΛ για την Ίντερ 0-1: Ο Μαντσίνι ανοίγει το σκορ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ιμπραήμοβιτς εκμεταλλεύτηκε τη δύναμή του και έβγαλε την πάσα.

26': Ο Μαντσίνι σε θέση οφ-σάιντ μετά από πάσα του Ιμπραήμοβιτς

21': Κίτρινη κάρτα στον Ματεράτσι για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μουν. Ο νοτιοαφρικανός έχει ενεργήσει σωστά όσα φορές έχει χρειαστεί.

Ο Καραγκούνης και ο Κλέιτον κινούνται περισσότερο πίσω από τον Σαλπιγγίδη στο κέντρο του γηπέδου και όχι στα άκρα.

13'΄: Μακρινό σουτ του Κουαρέσμα. Ο Γκαλίνοβιτς παραχωρεί κόρνερ. Καμία ανησυχία για την άμυνα του Παναθηναϊκού από την εκτέλεση του κόρνερ.

11': Ο Μαϊκόν έβγαλε κάθετη πάσα στον Ιμπραήμοβιτς αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Γκαλίνοβιτς.

9': Ο Μάτος έκτελει ένα φάουλ μακριά από την εστία του Σέζαρ. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

7': Ο Σαλπιγγίδης ξέφυγε από την δεξιά πλευρά και κέρδισε το πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Χωρίς αποτέλεσμα η εκτέλεσή του.

6': Η μπάλα φτάνει για πρώτη φορά στον Ιμπραϊμοβιτς. Ο Σιμάο όμως κέρδισε φάουλ απ τον Σουηδό επιθετικό.

Ο Παναθηναϊκός έχει αρχίσει καλά το παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα φαίνεται πως οι πράσινοι προσπαθούν να εκμεταλλευθούν την ταχύτητα του Σαλπιγγίδη

Ο Παναθηναϊκός έχει παραταχθεί στο γήπεδο ακριβώς με τον τρόπο που αναφέρει η ΟΥΕΦΑ

1': Σέντρα του αγώνα...

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ οι πράσινοι έχουν διάταξη 4-3-2-1. Ο Γκαλίνοβιτς θα είναι κάτω απ’ τα δοκάρια. Στο κέντρο της άμυνας ο Γκούμας με τον Σιμάο. Στην αριστερά πλευρά της άμυνας θα βρίσκεται ο Νίλσον και στη δεξιά ο Βύντρα. Στη μεσαία γραμμή ο Ζιλμπέρτο Σίλβα, ο Μάτος και ο Μουν. Στο αριστερό άκρο ο Καραγκούνης και στο δεξί ο Κλέιτον. Μόνος στην επίθεση ο Σαλπιγγίδης.

Ο Άντε Ρουκάβινα έμεινε εκτός 18άδας γιατί ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Μουν, Γκούμας, Σιμάο, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Μάτος, Κλέιτον, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης.
Στον πάγκο: Τζόρβας, Σαριέγκι, Σόουζα, Χριστοδουλόπουλος, Τζιόλης, Ίβανσιτς, Σπυρόπουλος.
Προπονητής: Χενκ Τεν Κάτε

ΊΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Κόρντομπα, Μάξγουελ, Ζανέτι, Μαϊκόν, Ματεράτσι, Βιεϊρά, Καμπιάσο, Μαντσίνι, Κουαρέσμα, Ιμπραΐμοβιτς.
Στον πάγκο: Τόλντο, Φίγκο, Κρους, Αντριάνο, Μουντάρι, Σαντόν, Μπαλοτέλι
Προπονητής: Ζοζέ Μουρίνιο