Γενικά

Έλαμψε ο Αγκουέρο

Μια κλάση ανώτερη η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την Ολλανδία και την έδρα της Αϊντχόφεν με 3-0. Δύο γκολ ο Σέρχιο Αγκουέρο(9’, 36) και ένα ο Μανίς(54’) υπέγραψαν με την συνολική τους εμφάνιση στο παιχνίδι την πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του Χαβιέ Αγκίρε. Λίγα πράγματα η Αϊντχόφεν από την οποία δεν διασώθηκε σχεδόν κανένας.

Το ματς:

Τις διαθέσεις της από την αρχή ήθελε να δείξει η Ατλέτικο Μαδρίτης στην Ολλανδία με αντίπαλο την Αϊντχόφεν. Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ νωρίς νωρίς μόλις στο ένατο λεπτό με τον Σέρχιο Αγκουέρο. Ο Μανίς συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Λουίς Γκαρσία με τελικό αποδέκτη τον Αργεντινό που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ίζακσον. Οι Ολλανδοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι όμως στη συνέχεια δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με δράστη και πάλι τον Σέρχιο Αγκουέρο στο 36ο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Χαβιέ Αγκίρε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το 0-2 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με γκολ για την Ατλέτικο. Ο Μανίς με σουτ έκανε το 3-0 δείχνοντας πως η Ατλέτικο δεν αστειεύεται. Στο 63’ ο Αγκίρε απέσυρε τον Αγκουέρο για να περάσει στο παιχνίδι τον Ραούλ Γκαρσία θέλοντας να ηρεμίσει το παιχνίδι της ομάδας του και να διατηρήσει αυτή την πολύ μεγάλη νίκη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Ατλέτικο πανηγύρισε τη νίκη της στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι συνθέσεις:

Αϊντχόφεν(Χιούμπ Στέφενς): Ίζακσον, Σαλσίδο, Πίετερς, Μπρεσέ(70’ Λάζοβιτς), Μαρσελίς, Μέντες, Κούλινα(46’ Μπακάλ), Σίμονς, Αφελάι(70’ Ροντρίγκεζ), Κούβερμαρς, Άμραμπατ

Ατλέτικο Μαδρίτης(Χαβιέ Αγκίρε): Λέο Φράνκο, Σεϊταρίδης, Αντόνιο Λόπεθ, Χάιτινγκα, Ουιφαλούσι, Σιμάο, Λουίς Γκαρσία, Πάουλο Ασουνσάο, Φορλάν(31' Πονγκόλ), Αγκουέρο(63’ Ρ. Γκαρσία), Μανίς(65’ Μπανέγκα)