Γενικά

«Χρυσό» διπλό για Σαχτάρ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Σαχτάρ Ντόνετσκ επί της Βασιλείας με 2-1, μέσα στο «Τζέικομπς Παρκ», στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι παίκτες του Μιρτσέα Λουτσέσκου, ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατέφεραν, με δύο εκτελέσεις φάουλ (Φερναντίνιο 25΄, Ζάντσον 45΄), να φύγουν θριαμβευτές από την Ελβετία, μετά από 25 χρόνια. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αμπραχάμ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες να «ανοίξουν» το σκορ, με τους Ντερντιγιόκ και Καρλίτος, στο 4ο και 9ο λεπτό, αντίστοιχα. Η Σαχτάρ, όμως, ήταν αυτή που όσο περνούσε η ώρα «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο. Στο 15΄ο Ζάντσον έχασε την πρώτη καλή στιγμή για τους Ουκρανούς. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ιλσίνιο με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το πολυπόθητο γκολ για τη Σαχτάρ, ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Φερναντίνιο, με εκτέλεση φάουλ από τα 36 μέτρα, πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα κι όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το υπάρχον σκορ. Ο Ζάντσον, ωστόσο, είχε… διαφορετική άποψη και με νέα εκτέλεση φάουλ έκανε, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, το 0-2, αφού η σέντρα σουτ του πέρασε από όλη την άμυνα και κατέληξε στη γωνία της ελβετικής εστίας.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ. Πιο συγκεκριμένα, τα δέκα πρώτα του δευτέρου ημιχρόνου είχαν έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 78΄η Βασιλεία έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά η προσπάθεια του Ζανί σταμάτησε στο δοκάρι. Το μόνο που κατάφερε, τελικά, η ελβετική ομάδα, ήταν να μειώσει με τον Αμπραχάμ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιμέλεια: Γεράσιμος Μανωλίδης