Γενικά

Τσέλσι τεσσάρων αστέρων

Ιδανικό ξεκίνημα για την Τσέλσι, η οποία επικράτησε στο Στάμφορντ Μπριτζ 4-0 της Μπορντό. Λάμπαρντ (14’), Τζο Κόουλ (30’), Μαλουντά (82’) και Ανελκά (90+) οι σκόρερ των «μπλε».

Η Μπορντό μπορεί να ήταν αυτή που είχε την κατοχή, ωστόσο η Τσέλσι εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Λάμπαρντ στο 14’. Αυτό το γκολ άλλαξε τα δεδομένα με τους «μπλε» να πλησιάζουν πολλές φορές ένα ακόμα τέρμα. Ένα γκολ που ήρθε στο 30’ με τον Τζο Κόουλ και το οποίο απλοποίησε σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη για τους Λονδρέζους. Οι Γάλλοι είχαν μια καλή ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 43’, αλλά ο Γκουρκούφ την σπατάλησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπορντό κυνήγισε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Αφού οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν δέχτηκαν και τρίτο γκολ με τον Μαλουντά στο 82’. Οι «μπλε» έκαναν ότι ήθελαν και πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Ανελκά στις καθυστερήσεις του ματς.

Οι συνθέσεις:

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Α. Κόουλ, Καρβάλιο, Λάμπαρντ, Τ. Κόουλ (74' Μπελέτι), Μίκελ, Μαλουντά (84' Καλού), Μποσίνγκουα, Τέρι, Ντέκο (61' Μπάλακ), Ανελκά

ΜΠΟΡΝΤΟ: Ραμέ, Ντιαρά, Φερνάντο, Ζουριετί, Γκουφράν (66' Ομπερτάν), Γκουρκούφ, Πλασέντε, Ντιαβαρά, Βέντελ, Πλανούς, Σαμάκ (66' Καβενάγκι)