Αγγλία

Premier League: Χωρίς νικητή το ντέρμπι του 'Στάμφορντ Μπριτζ'

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο "Στάμφορντ Μπριτζ", στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Παρκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Τσεχ, σε προσπάθεια του Μπερμπάτοφ. Οι γηπεδούχοι, στο δεύτερο ημίχρονο, κυνήγησαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 80΄με κοντινή κεφαλιά του Καλού, ο οποίος είχε μπει στο ματς έξι λεπτά νωρίτερα.

Οι συνθέσεις:

Τσέλσι: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Α. Κόουλ, Τέρι, Καρβάλιο (13’ Άλεξ), Μίκελ, Τζο Κόουλ, Μπάλακ (74’Καλού), Λάμπαρντ, Μαλουντά (46’ Ντρογκμπά), Ανελκά

Μάντσεστερ Γ.: Φαν ντε Σάαρ (32’ Κουστσακ), Νέβιλ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Φλέτσερ, Χάργκριβς, Σκόουλς (55’ Ρονάλντο), Παρκ (75’ Ο’ Σέι), Μπερμπάτοφ, Ρούνεϊ

Συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά η Μάντσεστερ Σίτι. Οι "πολίτες" ακόμα σκοράρουν κόντρα στην κυπελλούχο Πόρτσμουθ, την οποία σάρωσαν με 6-0 στο "Siti of the Manchester" και έτσι βρέθηκαν στην τέταρτη θέση, τρεις βαθμούς από την κορυφή και την πρωτοπόρο Αρσεναλ. Αντίθετα, οι "πομπέις" βρέθηκαν μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις. "Εσωσε", την τελευταία στιγμή, την "παρτίδα" η Εβερτον στην έδρα της Χαλ, με τα "ζαχαρωτά" να ισοφαρίζουν σε 2-2 μέσα σε πέντε λεπτά και να "ανατρέπουν" το 2-0 των νεοφώτιστων. Πάλι δεν κέρδισε η Τότεναμ, που παραχώρησε 0-0 στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" στη Γουίγκαν, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.