Γενικά

ΚΥΠΡΟΣ: Κορυφή με «τεσσάρα» για ΑΠΟΕΛ

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε ο ΑΠΟΕΛ την ΑΕΛ το απόγευμα της Κυριακής, στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, προηγήθηκε από το ημίχρονο με τρία γκολ και είχε την ευκαιρία να «σβήσει» τις μηχανές στην επανάληψη, όμως αυτό δεν την εμπόδισε να σημειώσει και τέταρτο τέρμα. Σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» οι Μοραΐς (12’), Χαραλαμπίδης (22’), Χρίστου (40’) και Πίντο (65’). Στο άλλο κυριακάτικο ματς, ο Ατρόμητος Γεροσκήπου και η Πάφος αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δυο φορές και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ισάριθμες. Κόστα στο 36’ και Κεϊτά στο 47’ πέτυχαν τα γκολ της Πάφου, ενώ για τον Ατρόμητο σκόραρε δις ο Ράμος (42’, 63’).

Στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος προσωρινά είχε βρεθεί το Σάββατο το Παραλίμνι. Η Ένωση επικράτησε με 2-1 στην έδρα της τής ουραγού ΑΕ Κιτίου, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής και «έπιασε» στην πρώτη θέση ΑΕΛ, Ανόρθωση και Ομόνοια, που έχουν έναν αγώνα λιγότερο. «Χορταστικό» ματς και ισοπαλία 3-3 ανάμεσα σε ΑΠΕ Πιτσιλιάς και Δόξα Κατωκοπιάς στην έδρα της πρώτης, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.