Δεν σταυρώνουν νίκη

Δεν κατάφεραν για ακόμη μία φορά να γευτούν τη χαρά της νίκης Ηρακλής και Πανθρακικός, καθώς έμειναν στο 0-0 στο «Καυτανζόγλειο», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα. Χαμένο πέναλτι για τον Γηραιό στο 58’ με τον Μάρκες να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί, πως η ομάδα του Άνχελ Πεντράθα σε τρία ματς που έχει δώσει στην έδρα της δεν έχει καταφέρει να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πρώτος βαθμός για τον Πανθρακικό στο πρωτάθλημα

Το ματς:

Ακόμα δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας και το μόνο που είχαν στο μυαλό τους και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήταν οι πρώτοι τρεις βαθμοί που ήθελαν να βάλουν στο «σακούλι» τους. Ο λόγος για τον Ηρακλη και τον Πανθρακικό, όπου στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Καυτανζόγλειο», θα κυνηγούσαν μόνο τη νίκη κάτι που δεν έγινε ούτε σε αυτή την αγωνιστική.

Στην αναμέτρηση τώρα… Ο Ηρακλής ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο
χωρίς να αφήνει κάποιο περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Ο «Γηραιός», όντας πολύ επιθετικός έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με τον Γιάντση και τον Γκαρσία να είναι οι καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων σε αυτά τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου.

Πλέον, η ομάδα του Πεντράθα είχε επιβάλει το ρυθμό της στο παιχνίδι και προσπαθούσε να πετύχει κάποιο τέρμα που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Από την άλλη πλευρά, ο Πανθρακικός δεν μπορούσε να αντιδράσει σε αυτή την πίεση που δεχόταν και αρκέστηκε στο αμυντικό του παιχνίδι.

Η αγωνιστική εικόνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να πετυχαίνει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Καλύτερος ο «Γηραιός», έχασε αρκετές ευκαιρίες όμως το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το ίδιο δυνατά μπήκε ο Ηρακλής και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58’ ο «Γηραιός» είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στα παιχνίδι, ώστε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπούρμπος έδωσε τον Αγρίτη, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ρόκα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Μαρκές, ο οποίος πριν λίγα λεπτά είχε περάσει στον αγωνιστικό ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο τερματοφύλακας του Πανθρακικου να αποκρούει.

Παρά το γεγονός του χαμένου πέναλτι, οι παίκτες του «Γηραιού» παρέμειναν ψύχραιμοι και συνέχιζαν να είναι καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους. Ευκαιρίες πολλές, όμως το πολυπόθητο τέρμα δεν ερχόταν καθώς ο Ρόκα ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα κρατούσε το μηδέν, έχοντας εξαιρετικές επεμβάσεις στο ενεργητικό του.

Τα λεπτά κυλούσαν, αλλά τίποτα δεν άλλαζε. Ως αποτέλεσμα αυτού, είχαμε τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν και για ακόμη μία αγωνιστή να παραμένουν χωρίς νίκη.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής: Κοβαλέβσκι, Παπαζαχαρίας, Μπούρμπος, Κατσαμπής, Ντιέ, Παπαστεργιανός (48' Μαρκές), Γκαρσία, Κονέ, Αγρίτης (73' Ρατόν), Γιάντσης (59' Κωνσταντίνου), Γιαννούλης

Πανθρακικός: Ρόκα, Αργυρίου, Κλεμάν, Τροΐζε, Ζαπρόπουλος, Ολίσε, Λόπες, Κωνσταντινίδης (77' Ρομπίνιο), Γιλμάζ (32' Ντιαλό), Χαραλάμπους, Ριέρα